Nowy numer 43/2020 Archiwum

Emerytem być - od kiedy?

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział w piątek dziennikarzom, że zapowiadanymi w expose premiera Donalda Tuska propozycjami zmian dotyczących wieku emerytalnego rząd ma zająć się w pierwszym kwartale 2012 r.

"Większość zapowiadanych zmian dotyczących wieku emerytalnego jest na etapie uzgodnień międzyresortowych, czyli będą procedowane w pierwszym kwartale" - powiedział Graś.

Jak podkreślił, prace nad wszystkimi elementami reformy emerytalnej zapowiedzianymi w listopadowym expose premiera Donalda Tuska już trwają. "Prace nad projektem ustawy dotyczącym wieku emerytalnego są na etapie analizy wewnątrz resortu (pracy i polityki społecznej - PAP). Kilka projektów jest na etapie uzgodnień międzyresortowych lub uzgodnień z partnerami społecznymi. Tak jest np. z emeryturami mundurowymi" - mówił rzecznik rządu.

"Zasadnicza część tego, co premier zapowiedział w expose, będzie procedowana pierwszym kwartale tego roku" - zapewnił.

Graś pytany był też o propozycję PSL, która zakłada obniżenie wieku emerytalnego kobiet o 3 lata za każde dziecko. "Prace nad ustawą emerytalną trwają. Jaki będzie jej ostateczny kształt - zobaczymy. Premier dość jasno sformułował swoje oczekiwania w trakcie expose i to co zapowiedział w expose, będzie realizowane" - stwierdził rzecznik rządu.

W expose Tusk zapowiedział m.in. wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Mają być też zmiany dotyczące wstępujących do służb mundurowych od początku 2012 roku: powinni przechodzić na emeryturę po 25 latach służby i osiągnięciu 55. roku życia. Premier zaproponował też m.in. podwyżki od lipca 2012 po ok. 300 zł dla każdego policjanta i każdego żołnierza.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama