Nowy numer 50/2019 Archiwum

Billboard ze Stalinem

W Zaporożu na południowym wschodzie Ukrainy pojawił się kolejny billboard przeciwników znajdującego się w tym mieście popiersia sowieckiego dyktatora Józefa Stalina - podały w czwartek lokalne media.

"Zabiłem miliony Ukraińców! A tobie za co postawią pomnik?" - głosi napis umieszczony obok Stalina, który spogląda na mieszkańców miasta z tablicy na jednym z hipermarketów. "Nie chcemy w mieście takiego wstydu" - czytamy pod wizerunkiem.

To już drugi antystalinowski billboard, który zawisł w Zaporożu w ciągu ostatniego miesiąca. W grudniu pojawiła się tam ogromna tablica z Adolfem Hitlerem i napisem: "W czym jestem gorszy od Stalina? Postawcie pomnik i mnie".

Do zaprojektowania i ufundowania obu billboardów przyznali się dziennikarze jednej z zaporoskich gazet. Są oni przeciwni popiersiu Stalina, które odsłonięto w ich mieście 7 listopada, w 94. rocznicę przewrotu bolszewickiego 1917 roku.

Popiersie stanęło przed siedzibą Komunistycznej Partii Ukrainy po 10-miesięcznej nieobecności, spowodowanej koniecznością odrestaurowania, a właściwie całkowitego odtworzenia. 28 grudnia 2010 roku pomnik został pozbawiony głowy. Obcięto ją piłą spalinową. Do czynu przyznała się nacjonalistyczna organizacja Tryzub im. Stepana Bandery.

Kilka dni później, w noc sylwestrową, pomnik Stalina został wysadzony w powietrze. Czyn ten władze potraktowały jako akt terroru, a o jego dokonanie oskarżyły ugrupowania nacjonalistyczne.

W ubiegłym roku na Ukrainie opublikowano wyniki badań opinii publicznej, z których wynika, że co trzeci mieszkaniec tego kraju uważa sowieckiego dyktatora Józefa Stalina za wielkiego wodza. Opinię tę podzielało wówczas 36 proc. badanych, a nie zgadzało się z nią 34 proc. respondentów.

Pozytywny stosunek do Stalina był najbardziej widoczny na wschodzie i południu Ukrainy. Przeciwnicy dyktatora to przede wszystkim mieszkańcy obwodów zachodnich.

 

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama