GN 43/2020 Archiwum

Legutko przepadł

Kandydatem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego jest czeski deputowany Oldrzich Vlasak. W głosowaniu wewnątrz frakcji we wtorek pokonał on Brytyjczyka i Polaka - Ryszarda Legutkę (PiS).

Informację potwierdził w komunikacie rzecznik delegacji PiS w EKR Mateusz Kochanowski.

Stanowisko wiceszefa PE z ramienia frakcji konserwatywnej EKR obiecano w ubiegłym roku deputowanemu PiS prof. Ryszardowi Legutce, ale w związku z ogromnymi podziałami w polskiej delegacji w tej frakcji, pozycja PiS osłabła i ostatecznie doszło do nowych wyborów wewnątrz frakcji.

W styczniu mija połowa kadencji wybranego w 2009 roku europarlamentu, z czym wiąże się wiele zmian na ważnych stanowiskach.

Najważniejsza zmiana: zgodnie z umową dwóch największych frakcji - chadeckiej i socjaldemokratycznej - Jerzego Buzka na czele PE zastąpi niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz.

Ponadto zmienią się niektórzy szefowie komisji parlamentarnych oraz członkowie prezydium (w tym kwestorzy i 14 wiceprzewodniczących PE). Głosowania potwierdzające kandydatów zgłoszonych przez poszczególne frakcje odbędą się na sesji PE w przyszłym tygodniu w Strasburgu.

10 stycznia Legutko został ponownie wybrany na jednego z wiceprzewodniczących EKR. Szefem frakcji został Brytyjczyk Martin Callanan. Dotychczasowy przewodniczący grupy EKR Jan Zahradil z czeskiej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) także został wiceprzewodniczącym.

Pod koniec grudnia czterej europosłowie: Zbigniew Ziobro, Tadeusz Cymański, Jacek Kurski i Jacek Włosowicz, którzy opuścili PiS, by przystąpić do Solidarnej Polski, przeszli z EKR do najmniejszej w PE frakcji Europa Wolności i Demokracji. Ich odejście oznacza zmniejszenie z 15 do 11 osób polskiej delegacji we frakcji EKR, która liczy teraz 53 członków (nadal piąta co do wielkości grupa w PE).

Początkowo w ramach tej grupy wszystkich 15 polskich posłów tworzyło jedną delegację PiS w PE; obecnie delegacja PiS liczy 7 europosłów pod przewodnictwem Ryszarda Legutki; trzech europosłów ma Polska Jest Najważniejsza; zaś Adam Bielan jest europosłem niezależnym. Delegacja brytyjskich konserwatystów w EKR liczy 25 członków, czeskiego ODS - 9.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama