Nowy numer 44/2020 Archiwum

Papież o światowym kryzysie

Benedykt XVI powiedział w poniedziałek ambasadorom akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej, że refleksja nad wymiarem etycznym życia powinna wyprzedzić debatę nad ekonomicznymi rozwiązaniami obecnego ciężkiego światowego kryzysu.

"Obecny moment jest niestety naznaczony przez głęboki niepokój i różne kryzysy ekonomiczne, polityczne i socjalne, które są tego dramatycznym przejawem" - podkreślił papież w przemówieniu do członków korpusu dyplomatycznego podczas audiencji w Watykanie.

Czytaj pełny tekst papieskiego wystąpienia

Benedykt XVI odnotował "ciężki i niepokojący rozwój światowego kryzysu ekonomicznego i finansowego". "Dotknął on nie tylko rodziny i firmy krajów ekonomicznie bardziej zaawansowanych, gdzie miał swój początek tworząc sytuację, w której wielu ludzi, zwłaszcza młodych, poczuło się zagubionych i sfrustrowanych w swych dążeniach do spokojnej przyszłości, ale odcisnął się też głęboko na życiu krajów rozwijających się" - podkreślił papież.

"Nie możemy zniechęcać się, ale zaprojektować na nowo, zdecydowanie naszą drogę, wraz z nowymi formami zaangażowania. Kryzys może i powinien być bodźcem do refleksji nad egzystencją ludzką i znaczeniem jej wymiaru etycznego, i to jeszcze przed refleksją nad mechanizmami, rządzącymi życiem ekonomicznym" - ocenił Benedykt XVI.

Papież wskazał, że "chodzi nie tylko o to, aby zahamować straty indywidualne lub gospodarek narodowych, ale by wyznaczyć nowe reguły, które zapewniłyby wszystkim możliwość życia w godności i rozwijania własnych zdolności z korzyścią da całej wspólnoty".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama