Nowy numer 43/2020 Archiwum

W. Brytania: Nie zamkną cieśniny Ormuz

Jakakolwiek podjęta przez Iran próba zamknięcia cieśniny Ormuz będzie nielegalna i nie uda się - oświadczył w czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Philip Hammond.

Dodał, iż brytyjskie siły morskie będą nadal uczestniczyć w działaniach na rzecz utrzymania bezpieczeństwa w Zatoce Perskiej.

"Zakłócenie transportu ropy przez cieśninę Ormuz zagroziłoby regionalnemu i globalnemu wzrostowi gospodarczemu. Jakakolwiek podjęta przez Iran próba zamknięcia cieśnin będzie nielegalna i nie uda się" - powiedział Hammond podczas wizyty w Waszyngtonie w przemówieniu na forum Rady Atlantyckiej, amerykańskiej placówki analitycznej. Tekst jego wystąpienia opublikowano w Londynie.

Według Hammonda, brytyjska marynarka wojenna będzie nadal odgrywać istotną rolę w ramach wystawionych przez 25 państw i działających pod dowództwem USA Połączonych Sił Morskich, których zadaniem jest zwalczanie piractwa i terroryzmu oraz zapewnienie bezpieczeństwa w Zatoce Perskiej.

Jak poinformował minister, brytyjskie okręty obrony przeciwminowej uczestniczą w utrzymaniu swobody żeglugi w Zatoce.

W ubiegłym tygodniu Iran zagroził przerwaniem transportu ropy przez cieśninę Ormuz, jeśli na jego własny eksport tego surowca zostaną nałożone sankcje w następstwie kontrowersji wokół irańskiego programu atomowego.

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama