Nowy numer 24/2021 Archiwum

Mecz na Mount Evereście

Ukraińscy himalaiści chcą w nietypowy sposób uczcić zbliżające się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Zamierzają zorganizować mecz na najwyższej górze świata, Mount Evereście (8850 m) - poinformowała Doniecka Regionalna Federacja Alpinistyczna.

"Chcemy, by Ukraina strzeliła pierwszego gola w tym najwyższym punkcie na planecie" - powiedział prezes Siergiej Kowaliow.

Mecz miałby zostać rozegrany na wysokości 8700 m n.p.m., czyli 150 m poniżej wierzchołka. Termin wyznaczono wstępnie na okres tradycyjnego, corocznego spotkania alpinistów z całego świata, którzy dokonują próby wejścia na Everest. Zazwyczaj odbywa się ono w kwietniu lub maju.

Kowaliow wyjawił, że do udziału w meczu zaproszono już wspinaczy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii i USA.

Idea "piłki górskiej" narodziła się w 2007 roku, w regionie Donbasu - kopalnianego zagłębia Ukrainy. To część większego projektu zwanego "Górnicy z Donbasu na najwyższych szczytach świata". Projekt ten skupia ludzi ze wschodnich regionów Ukrainy, związanych ze wspinaczką wysokogórską, która jest w tym kraju bardzo popularna.

W 2009 roku ukraińscy himalaiści odkryli nieznaną wcześniej górę w paśmie Tien Szan w centralnej Azji o wysokości ponad 5 tys. metrów, nadając jej nazwę "Szczyt ukraińskich górników".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze