Nowy numer 44/2020 Archiwum

Żołnierz Pana Boga

Wychowany został przez rodziców wierzących jedynie w komunizm. Zamierzał zrobić karierę w wojsku. Został katolickim księdzem. Oto historia serbskiego żołnierza nawróconego na katolicyzm.

Połowa lat 80. XX w. w dawnej Jugosławii. Nic jeszcze nie zapowiadało krwawej wojny między narodami tego kraju, która miała wybuchnąć za kilka lat. Aleksandar Ninković, Serb, urodzony i dorastający w Belgradzie, był młodym, świetnie zapowiadającym się żołnierzem Jugosłowiańskiej Narodowej Armii (JNA). Studentem, przed którym otwierała się wojskowa kariera. Aleksandar, oficerskie dziecko, wychowywał się w rodzinie komunistów intelektualistów. Jego ojciec był inżynierem wojskowym, a mama pielęgniarką w szpitalu w koszarach. Oboje pełni wiary w idee partii, w takim właśnie duchu wychowywali swoje dzieci: daleko od Boga, jak setki tysięcy młodzieży w byłej Jugosławii.

Jednak materialistyczna ideologia nie potrafiła mu dać odpowiedzi na pytania dotyczące życia i śmierci. On i jego przyjaciele często podczas swoich spotkań poruszali tematy wiary, nie bali się rozmawiać o Bogu czy życiu pozagrobowym. Pewnego razu, w czasie studiów w szkole wojskowej, oddział Aleksandra wyjechał z koszar, a on musiał zostać sam w ogromnym budynku, z dala od cywilizacji. W tej ciszy, nudzie i samotności zaczął myśleć o śmierci. Miał wizję życia pozagrobowego, w którym człowiek nie ginie, ale zostaje sam, opuszczony w kosmosie wypełnionym wieczną nudą. Ten obraz napełnił go strachem i pomógł zrozumieć bezsens życia, w którym nie ma Boga. Aleksandar Ninković będzie po latach wracał do tego doświadczenia, opowiadając o nim jako przesądzającym w drodze do wiary.

Serb zostaje katolikiem

W 1988 r. Aleksandar opuszcza wojsko i zaczyna cywilną karierę inżyniera. Jest jednym z pionierów informatycznych technologii w tej części Europy i współpracuje w tworzeniu systemu „multibroadcasting”, jakby pierwotnej wersji internetu. Tęsknota za sprawami duchowymi nie mija. Przyjaciel prowadzi go do belgradzkich krisznaitów, ale po chwilowym zainteresowaniu Ninković dochodzi do wniosku, że czegoś mu brakuje. Decydujący jest jednak dzień, w którym jego rodzony brat Darko oznajmia, że właśnie zdecydował się ochrzcić w Kościele katolickim.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama