Nowy numer 23/2021 Archiwum

Czesi są przeciw

Czy Kościołom w Czechach zostanie zwrócony zagrabiony przez komunistów majątek?

Badania opinii publicznej pokazują, że większość Czechów opowiada się przeciwko restytucjom majątkowym na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych, które utraciły swą własność po 1948 r., kiedy władzę w Czechosłowacji przejęli komuniści. Według praskiego ośrodka badań opinii publicznej Stem, aż 69 proc. Czechów uważa, że wspólnoty religijne nie powinny otrzymać odszkodowania za utracony majątek.

Warto dodać, że w stosunku do innych grup społecznych oraz instytucji, restytucje zostały przeprowadzane już w latach 90. Po rozpadzie Czechosłowacji, kolejne prawicowe rządy w Czechach próbowały ten problem rozwiązać, ale natrafiały na sprzeciw opozycji oraz prezydenta Vaclava Klausa. Jeden z takich projektów upadł przed wizytą Benedykta XVI w Czechach we wrześniu 2009 r., który jednak o zwrot majątku kościelnego w ogóle  się nie upominał.

Obecnie rząd premiera Petra Nečas, praktykującego katolika, przygotował kolejny projekt ustawy o restytucji majątku wspólnot religijnych, ale nie znalazł on wsparcia wszystkich sił tworzących prawicowo-liberalną koalicję. Zdecydowanymi przeciwnikami ustawy są komuniści oraz socjaliści. Projekt zakłada zwrot majątku w naturze do 56 proc. wartości utraconego majątku.

Za pozostałą część, wspólnoty religijne mają otrzymać w okresie 30 lat odszkodowanie finansowe, którego ogólną kwotę szacuje się na  59 mld. koron. Przeprowadzenie tego projektu nie będzie łatwe, gdyż jak wynika z innych badań Stem, już 40 proc. Czechów deklaruje się jako ateiści, a ich liczba systematycznie rośnie. Ta grupa jest głównie przeciwnikiem wypłaty jakichkolwiek odszkodowań wspólnotom religijnym.

ag/RV. de , Stem.cz
 

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się