GN 3/2019 Archiwum

Kolejny ordynariat dla byłych anglikanów

Kongregacja Nauki Wiary utworzyła ordynariat personalny dla byłych anglikanów w USA.

Nosi on tytuł Katedry św. Piotra. Będzie działał na terytorium konferencji episkopatu USA. Jego pierwszym przełożonym Benedykt XVI mianował ks. Jeffrey'a Neila Steensona. Ma on 59 lat, jest żonaty i ma troje dorosłych dzieci w wieku 33, 30 i 24 lat. Jest profesorem patrologii, a w latach 2004-2007 był biskupem episkopalnym diecezji Rio Grande. Do Kościoła katolickiego został przyjęty podczas prywatnej ceremonii, która odbyła się 1 grudnia 2007 roku w bazylice Matki Boskiej Większej w Rzymie. Katolickie wyznanie wiary złożył na ręce kard. Bernarda Lawa. W 2008 przyjął święcenia diakonatu, a w 2009 – kapłaństwa. Jako katolicki ksiądz pracował w diecezji Santa Fe. Jest autorem wielu publikacji naukowych. Obecnie ks. Jeffrey Neil Steenson wykłada na Uniwersytecie św. Tomasza oraz w seminarium duchownym w Houston.

W połowie listopada odpowiedzialny za przyjmowanie do Kościoła katolickiego grup byłych anglikanów kard. Donald W. Wuerl poinformował, że prośbę o przyjęcie święceń kapłańskich w Kościele katolickim złożyło 67 duchownych anglikańskich, a 35 z nich otrzymało już wstępną zgodę z Kongregacji Nauki Wiary. Oznacza to, że mogą przejść przez drugi etap, obejmujący sprawdzenie rejestru przestępstw, ocenę psychologiczną oraz rekomendację biskupa katolickiego a także władz Kościoła anglikańskiego. Według informacji dziennika „The Washington Post” chęć wstąpienia do Ordynariatu zgłosiło około 1300 wiernych. Sprawa utworzenia ordynariatu wiąże się także z szeregiem kwestii praktycznych, takich jak relacje między nową strukturą kościelną a diecezjami, na terenie której będą mieszkali nowi księża.

Jedyną istniejącą dotychczas strukturą dla grup byłych anglikanów jest utworzony 15 stycznia 2011.r. Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham na terenie Anglii i Walii. Rozważane jest także ustanowienie takich struktur w Australii i Kanadzie.

 

 

« 1 »

Zobacz także

  • Savonarola
    03.01.2012 02:45
    Czy anglikanie w Kosciele rzymskim nie stana sie koniem trojanskim? Skoro jedni moga miec zony i dzieci,to dlaczego zabrania sie innym "duszpasterzom"? A moze wzorem kosciolow wschodnich ksieza-popi beda mogli sie zenic,a zakonnicy juz nie?
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy