Nowy numer 29/2019 Archiwum

Rozpoczyna się Rok Janusza Korczaka

Rok 2012 został ustanowiony Rokiem Janusza Korczaka. Zabiegał o to rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Mam nadzieję, że będzie to także rok praw dziecka - powiedział PAP.

W 2012 r. przypadają dwie ważne rocznice związane z postacią Janusza Korczaka - 70. rocznica śmierci w obozie zagłady w Treblince i 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie (obecnie Jaktorowskiej). We wrześniu Sejm podjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

"Spodziewam się, że będzie to rok głębokiej refleksji nad sprawami dzieci, nad tym jak poprawić komunikację z nimi, jak dbać o ich bezpieczeństwo" - powiedział Michalak w rozmowie z PAP.

Jak dodał, na przyszły rok planowanych jest wiele inicjatyw związanych z Korczakiem i promujących jego spuściznę - kulturalnych, informacyjnych, edukacyjnych. Zapowiedział, że lada dzień ruszy strona internetowa, na której będą bieżące informacje na temat planowanych wydarzeń.

Rzecznik poinformował, że w przyszłym roku zamierza zorganizować 16 konferencji w 16 województwach, w których udział wezmą - oprócz ekspertów i naukowców - dzieci i młodzież. Michalak zamierza także wydać dzieła Korczaka: "Jak kochać dziecko" i "Prawo dziecka do szacunku", których obecnie nie ma na rynku. Chciałby, żeby trafiły do jak najszerszego grona odbiorców, przede wszystkim do bibliotek.

RPD przypomniał, że inicjatywy związane z Korczakiem planuje na przyszły rok większość resortów: MEN zadeklarowało, że przyszłoroczny Sejm Dzieci i Młodzieży - organizowany co roku w Dniu Dziecka - poświęcony będzie Korczakowi, Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało wydanie znaczka pocztowego z wizerunkiem Korczaka, Ministerstwo Zdrowia chce promować prawa dziecka jako pacjenta, GIS zwracać uwagę, że Korczak był prekursorem higieny dzieci i młodzieży.

MKiDN zamierza włączać się w obchody, m.in. przez swoje instytucje: Instytut Książki, który ma prawa do dzieł Korczaka, Instytut Teatralny, Bibliotekę Narodową etc. Stołeczny ratusz zapowiedział remont domu dziecka na Jaktorowskiej.

MSZ chce w przyszłym roku promować Polskę poprzez Korczaka we wszystkich placówkach dyplomatycznych. Raz w miesiącu na stronach internetowych każdej ambasady zamieszczany ma być esej o Korczaku.

Współpracę na rzecz promowania przesłania Korczaka w całej Europie zaproponował rzecznikowi Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg. Poddał pomysł, by podjąć starania o przetłumaczenie dzieł Korczaka i wydawać je w innych krajach. Zadeklarował, że chętnie pokaże w siedzibie RE w Strasburgu wystawy, które będą przygotowywane na Rok Korczaka. W obchody włączą się także świat nauki i organizacje pozarządowe.

Fundacja Kidprotect.pl zaplanowała na 2012 r. projekt Przystanek Korczak. "Zależy nam, żeby pokazać młodym ludziom, że Korczak to nie jest jakiś stary dziadek sprzed wojny, tylko facet, który jest im postacią bliską" - powiedział prezes Fundacji Kidprotect.pl Jakub Śpiewak.

Fundacja chce namawiać młodych ludzi, żeby swoim językiem mówili o Korczaku, pisali o Korczaku, przygotowywali spektakle, nagrywali swoje wersje piosenek inspirowanych tekstami Korczaka. W popularyzację Korczaka chce zaangażować też szkoły, np. zachęcać je do organizowania wycieczek trasą korczakowska, do których przygotuje przewodniki.

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie www.przystanekkorczak.pl, która działa już od kilku miesięcy.

Zwieńczeniem Roku Korczaka ma być Kongres Korczakowski organizowany przez RPD.

"Mam nadzieję, ze będzie to rok promujący Polskę jako kraj, w którym narodziły się prawa dzieci, który miał Janusza Korczaka i z którego wyszła idea uchwalenia konwencji o prawach dziecka" - dodał rzecznik.

Wyraził nadzieję, że Rok Korczakowski pozwoli nam "być lepszymi ludźmi w stosunku do dzieci". "Może nauczymy się, jak udzielać im mądrego wsparcia, będziemy pamiętać, że dzieci potrzebują naszego czasu, ale czasu efektywnego, a nie efektownego" - mówił Michalak.

« 1 »

Zobacz także

 • Maciej
  01.01.2012 17:32
  Korczak był wychowany bezbożnie,
  ale był człowiekiem wielkiej wiary.
  Uczył dzieci modlitwy, modlił się z nimi,
  zostawił wiele modlitw.
  Niektóre z nich są tak dziecięco proste:
  "Panie mój, z pokorą biegnę do Ciebie,
  aby Cię prosić o największą
  dla człowieka łaskę
  - o dar modlitwy...
  Niech w czasie modlitwy
  zniknie mi z oczu i myśli wszystko,
  co nie jest z Tobą.
  Niech żadne roztargnienie
  mnie od Ciebie nie odrywa.
  O, naucz mnie, Panie,
  modlić się do Ciebie z wiarą i nadzieją".

  doceń 1
 • Antoni
  01.01.2012 17:47
  Dziś, gdy ustanawia się Rok Korczakowski
  gdy jest legenda o Korczaku,
  wszyscy chylą głowy,
  ale chyba żaden szpital, żadna szkoła
  nie przyjęłaby Starego Doktora na etat.
  Dlaczego? Bo mówił tak:
  "Nie jest wychowawcą, kto się oburza,
  kto się dąsa, kto ma żal do dziecka,
  że jest takie, a nie inne -
  nie może być wychowawcą.
  Takie się urodziło lub takie okoliczności
  je ukształtowały...
  Niechaj Bóg nas strzeże od pedagogów
  i pedantów.
  To oni demoralizują młodzież".
  Może te wspaniałe słowa będą przewodnią myślą Roku Korczakowskiego?

  doceń 1
 • Maciej
  01.01.2012 17:55
  Czy dzisiejszy pedagog powie dzieciom i młodzieży tak jak Korczak?
  "Nie dajemy wam Boga,
  bo Go sami odnaleźć musicie
  we własnej duszy
  i osobistym wysiłku...
  Nie dajemy wam Ojczyzny,
  bo ją odnaleźć musicie
  własną pracą serca i myśli.
  Nie dajemy wam miłości do człowieka,
  bo nie ma miłości bez przebaczenia,
  a przebaczenie to mozół i trud,
  który każdy musi sam podjąć.
  Dajemy wam jedno -
  tęsknotę za lepszym życiem,
  które kiedyś będzie,
  za życiem prawdy i sprawiedliwości.
  Niech ta tęsknota doprowadzi was
  do Boga, Ojczyzny i Miłości".

  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL