Nowy numer 08/2020 Archiwum

Norwegia: W 6 lat dwa razy więcej katolików

Liczba katolików w Norwegii zwiększyła się dwukrotnie w ciągu ostatnich sześciu lat. Jak poinformowała 13 grudnia ekumeniczna służba prasowa ENI w Genewie powołując się na dane statystyczne z Norwegii, w 2005 roku zarejestrowano 43 118 członków Kościoła rzymsko-katolickiego, a obecnie jest ich 83 018.

Jako podstawową przyczynę tak dużego wzrostu wiernych podaje się napływ imigrantów. Spośród 4,7 miliona Norwegów ok. 86 procent stanowią członkowie oficjalnego Kościoła luterańskiego.

Katolickim biskupem największej i najważniejszej diecezji Oslo jest Markus Eidsvig, augustianin, który wstąpił do Konfederacji Kanoników Regularnych św. Augustyna (CRSA) w 1991 roku w austriackim Klosterneuburg.

W rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress” bp Eidsvig potwierdził, że Kościół katolicki w jego kraju systematycznie się rozwija. Z jednej strony są to przybysze z Wietnamu, Chile, Sri Lanki i Filipin, ale z drugiej – wielu Norwegów, którzy uważają, że Kościół katolicki „oferuje coś innego” niż oficjalny Kościół luterański. Tym „czymś innym”, co przemawia do wielu ludzi, są różne formy nabożeństw liturgicznych i adoracji w Kościele katolickim, dające możliwość przeżywania wspólnego, nie tylko indywidualnego. Natomiast mieszkańcy Norwegii przywykli do tego, że ich życie religijne jest traktowane jako sfera prywatna.

« 1 »

Polecamy

  • Savonarola
    13.12.2011 23:16
    Norwegia przyjela ok.40.000 bezrobotnych Polakow.Wszystko sie zgadza.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama