Nowy numer 3/2019 Archiwum

Nowicka przepadła, ale potem przeszła

Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD) zostali we wtorek wybrani w pierwszej turze na wicemarszałków Sejmu, podczas inauguracyjnego posiedzenia izby. W drugiej turze Sejm wybrał odrzuconą we wcześniejszym głosowaniu Wandę Nowicką z Ruchu Palikota.

Grabarczyka poparło 445 posłów, Kuchcińskiego - 439, Grzeszczaka - 454, a Wenderlicha - 436.

Przeciwko kandydaturze Nowickiej w debacie sejmowej wypowiadali się posłowie klubu PiS. Poseł Artur Górski (PiS) przekonywał, że Nowicka jest na liście płac "przemysłu proaborcyjnego i antykoncepcyjnego".

Inna posłanka PiS Anna Zalewska przywołała wypowiedź Nowickiej, która miała powiedzieć - "jesteśmy krajem katolickim, który na nieszczęście dla kobiet jest krajem papieża". Zalewska pytała posłów, czy osoba z takimi poglądami może zostać wicemarszałkiem Sejmu.

Również Jan Dziedziczak (PiS) przywołał jedną z wcześniejszych wypowiedzi Nowickiej: "Pani Nowicka powiedziała, że jeśli ktoś nie był komunistą za młodu, to nie będzie przyzwoitym człowiekiem. Przypomnę, że w Polsce komunizm jest zabroniony" - zauważył.

Wśród posłów PO, którzy byli przeciwni temu, by Nowicka pełniła funkcję wicemarszałka Sejmu, byli m.in. Stefan Niesiołowski, Julia Pitera i Konstanty Miodowicz. Wstrzymali się m.in. Jarosław Gowin i Andrzej Halicki.

Jednak w pierwszym głosowaniu większość klubu PO, bo aż 117 posłów, w tym m.in. Donald Tusk i Grzegorz Schetyna, poparło Nowicką.

W klubie PSL większość - 11 posłów - podczas głosowania wstrzymało się od głosu. 7 posłów, w tym m.in. Jan Bury, Stanisław Żelichowski, Eugeniusz Grzeszczak czy Janusz Piechociński było za, a 4 przeciw (m.in. Eugeniusz Kłopotek).

Nowicką poparły cały klub Ruchu Palikota i klub SLD.

"Decyzja Sejmu jest skandaliczna" - mówił dziennikarzom Janusz Palikot. Jako "skandaliczne" i "szowinistyczne" ocenił też wystąpienia posłów PiS pod adresem Nowickiej. Dodał, że ponownie zgłosi kandydaturę Nowickiej na wicemarszałka Sejmu. "Osobiście wystąpię z rekomendacją Wandy Nowickiej" - powiedział Palikot dziennikarzom. Jak dodał, "ma wrażenie", iż udało mu się przekonać PO do kandydatury Nowickiej.

To premier Donald Tusk w trakcie spotkania klubu PO w Sejmie przekonał posłów Platformy, aby w drugim głosowaniu na wicemarszałka poparli Wandę Nowicką z Ruchu Palikota - powiedział dziennikarzom b. wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.

"Premier przyszedł na spotkanie klubu i pod jego wpływem klub zagłosował na przedstawicielkę Ruchu Palikota" - powiedział Niesiołowski, pytany przez dziennikarzy, dlaczego w drugim głosowaniu poparł kandydaturę Wandy Nowickiej.

W drugiej turze kandydatura Nowickiej znalazła wystarczające poparcie. Przepadła natomiast kandydatura Beaty Kempy, zgłoszonej przez klub Polska Solidarna. Nowicką poparło 243 posłów. Beatę Kempę poparło 154 posłów; większość bezwzględna wynosiła 209 głosów. W sumie głosowało 417 posłów.

« 1 »

Zobacz także

 • maja
  09.11.2011 13:30
  to jest demokracja podwojna w wydaniu polskim: nie przeszla za pierwszym razem to probujemy do skutku.
  Skoro nie przeszla to nie przeszla, po co ten caly cyrk.
  doceń 5
 • Oleg
  09.11.2011 17:46
  Po ocenach wypowiedzi w tej dyskusji od razu widać że bywa tu sporo meneli Palikotowych. Typowe trole.....
 • MOSCARDI
  11.11.2011 01:41
  +Do zwycięstwa zła wystarczy bierność ludzi dobrych. Witki mi czasami już opadają jak piszę z ludźmi święcie przekonanymi o swojej racji, ale trzeba prostować, trzeba kuć, bo inaczej hołota nas zawrzeszczy.
  Szacunek do demokracji wymaga dania jej klapsa po pupie, kiedy robi jakąś głupotę, a w wypadku p. Palikota zrobiła wielką, brzydko pachnącą kupę. Szkoda, że moje dzieci będą musiały tę kupę posprzątać.
 • Ernest
  13.11.2011 08:28
  Kluzik-Rostkowska najpierw była w PIS to znaczy miała poglądy prawicowe teraz jest w PO gdzie bardzo dużo osób głosowało przeciw Nowickiej ale nie Kluzik ona głosowała za, jakim trzeba być Sci**wem, szm**ą !!! żeby tak zmieniać poglądy.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy