Zapisane na później

Pobieranie listy

Filmowanie Tryptyku

Już za miesiąc do kin trafi sfilmowany „Tryptyk rzymski”. Film niezwykły, bo zrealizowany techniką kombinowaną.

Edward Kabiesz

|

GN 06/2007

dodane 08.02.2007 13:01

Wbrew niektórym informacjom prasowym, filmowy „Tryptyk rzymski” nie jest jeszcze gotowy. Trwają prace końcowe nad jego realizacją, bo termin premiery zbliża się szybko. Film trafi do polskich kin 9 marca, a wcześniej w Krakowie odbędzie się uroczysta premiera.

– Naszym nadrzędnym celem było to, by tekst poematu, słowa Jana Pawła II, trafił do jak największego grona odbiorców – wyjaśnia intencje producenta filmu ks. Paweł Waszek, który koordynuje prace Wydawnictwa i Studia Filmowego „Anima Media” w Bielsku-Białej. Studio zostało powołane przez biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego. – Marek Luzar, pomysłodawca i reżyser ekranowej wersji poematu, przedstawił swój projekt biskupowi. Okazało się, że najlepszym rozwiązaniem, by film powstał, jest stworzenie samodzielnego studia – dodaje ks. Waszek.

Marek Luzar, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował również animację w pracowni Jerzego Kuci. Jest reżyserem filmów animowanych i dokumentalnych. Zrealizował m.in. serię filmów animowanych według felietonów Marka Skwarnickiego. Uczestniczył też w realizacji „Bajek z królestwa Lailonii” według książki Leszka Kołakowskiego.

Filmowa medytacja
Prace nad filmem rozpoczął w 2003 roku. Początkowo przewidywano, że premiera odbędzie się w pierwszej połowie 2006 roku. Jednak projekt rozrastał się, w trakcie realizacji pojawiały się nowe pomysły. – Nie było sensu się spieszyć. A śmierć Papieża sprawiła, że ujawniły się pewne znaczenia, które dotąd były w tekście ukryte – mówi reżyser. W filmie znajdą się zarówno plenery górskich krajobrazów bliskich autorowi poematu, jak i różnorodna animacja artystyczna, w tym nowatorska technika łączenia animacji oraz zdjęć z żywego planu poddanych obróbce komputerowej. Swoją wymowę będą miały zarówno zdjęcia aktorów i modeli, jak i obrazy z Kaplicy Sykstyńskiej, będącej punktem wyjścia dla wielu rozważań poematu.

Ważną rolę odgrywać będzie muzyka. Jej autorem jest Rafał Rozmus, kompozytor o wszechstronnych zainteresowaniach. Orkiestrowe nagranie muzyki symfonicznej Rozmusa w intencji twórców „Tryptyku rzymskiego” ma być narzędziem, które wraz z narracją Krzysztofa Kolbergera może pomóc widzom w podjęciu i przeżyciu wspólnych medytacji. Oprócz dystrybucji kinowej oraz emisji telewizyjnej przewidziana jest dystrybucja na różnorodnych nośnikach, w tym VHS i płytach DVD. Po premierze krajowej zostaną także przygotowane obcojęzyczne wersje językowe filmu.

Realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc sponsorów. Studio otrzymało dotację w wysokości 550 tys. złotych z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ale pokryła ona tylko część kosztów. Znaczącego wsparcia udzieliła firma Techmex z Bielska-Białej, która przekazała na potrzeby produkcji komputery i najnowsze oprogramowanie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Edward Kabiesz

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza