Biało-żółta Polska

Beatyfikacja JP II. Tego dnia Polska była biało-żółta. W Warszawie zawisł portret Jana Pawła II, ułożony ze 105 tys. zdjęć, w Wadowicach wierni wypełnili po brzegi rynek, a 120-tysięczny zmoknięty do suchej nitki tłum w Łagiewnikach odmawiał Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Tak świętowaliśmy beatyfikację.

mj

|

08.05.2011 11:41 GN 18/2011

dodane 08.05.2011 11:41
0

Ten portret naprawdę robi wrażenie! Największy na świecie wizerunek Jana Pawła II, ułożony ze 105 tys. zdjęć Polaków na wzór obrazu beatyfikacyjnego, odsłonięto na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jego powierzchnia wynosi 1,4 tys. m kw. Ważący aż 600 kilogramów obraz został wydrukowany na specjalnym materiale przepuszczającym napór wiatru z odpowiednią perforacją, a zastosowana rozdzielczość 1080 dpi pozwala na to, że czytelne jest każde, nawet najmniejsze nadesłane zdjęcie.

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach lało jak z cebra, a mimo to 120 tys. pielgrzymów z kraju i ze świata (m.in. ze Słowacji, Austrii, Francji, Niemiec, Chorwacji i Wielkiej Brytanii) modliło się przez wiele godzin przy zimnym, porywistym wietrze. Wierni śledzili na ogromnych telebimach transmisję watykańskich uroczystości beatyfikacyjnych, a na zakończenie Mszy św. zostali pobłogosławieni relikwiami nowego błogosławionego. Do Łagiewnik trafi też marmurowa płyta z grobu papieża w Grotach Watykańskich. Po transmitowanej z Rzymu homilii papieża rozpoczęła się główna Msza dziękczynna pod przewodnictwem kustosza sanktuarium bp. Jana Zająca, a na ołtarz polowy zostały wniesione relikwie Jana Pawła II. Umieszczono je w relikwiarzu w kształcie monstrancji, przekazanym Łagiewnikom przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. O godz. 15 w Łagiewnikach tłum odmówił Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Wielu wiernych przybyło w niedzielny wieczór na modlitewne spotkanie pod oknem papieskim na ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Spotkanie zorganizowali franciszkanie, których klasztor znajduje się naprzeciwko Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Górale z Nowego Targu doczekali się kościoła pw. Jana Pawła II. Kościołowi i parafii na nowotarskiej „Równi Szafarskiej” nadano w niedzielę wezwanie błogosławionego papieża. To jedna z pierwszych w Polsce i pierwsza w archidiecezji krakowskiej parafia, której patronuje Papież Polak. Na Podhalu wezwanie bł. Jana Pawła II otrzymają jeszcze parafia w Podsarniu-Harkabuzie i kaplica w Długopolu koło Ludźmierza.

Na rynku miasta, w którym urodził się i mieszkał do matury błogosławiony, od świtu gromadził się tłum wiernych. Przed domem rodzinnym Wojtyłów zebrało się kilka tysięcy osób, w tym premier Donald Tusk z małżonką Małgorzatą. Mszę dziękczynną odprawił ks. Kazimierz Suder, przyjaciel papieża. W Częstochowie ruszył festiwal Gaude Mater – dedykowany w tym roku błogosławionemu papieżowi, a główne obchody dziękczynne zaplanowano na Jasnej Górze na uroczystość Królowej Polski – 3 maja. Nie było nad Wisłą parafii, która nie świętowałaby wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II. W wielu kościołach obok uroczystego „Te Deum” usłyszeć można było rozpoznawalne na całym świecie słowa: „Pan kiedyś stanął nad brzegiem”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
  • Zobacz więcej w bibliotece
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

mj