Nowy numer 13/2024 Archiwum

Większość Polaków wierzy w cuda

64 proc. Polaków, ankietowanych przez TNS OBOP, wierzy, że cuda się zdarzają, ale tylko 15 proc. mówi, że osobiście im lub ich bliskim przydarzyło się coś, co uznali za cud; 11 proc. deklaruje, że zetknęło się z cudem, który zdarzył się komuś, kogo nie znają.

Na pytanie, czy cuda się zdarzają, twierdząco odpowiedziało 64 proc. ankietowanych, 29 miało odmienne zdanie (według 16 proc. raczej się nie zdarzają, a w ocenie 13 proc. zdecydowanie się nie zdarzają). 7 proc. nie ma na ten temat zdania.

Na pytanie czy ankietowani zetknęli się z czymś, co uznaliby za cud, 15 proc. odpowiedziało: "tak". Powiedzieli, że dotyczyło to ich (6 proc.) lub kogoś, kogo znali osobiście (9 proc.). 11 proc. powiedziało, że dotyczyło to kogoś, kogo nie znali osobiście. 68 proc. nigdy się z czymś takim jak cud nie spotkało. 6 proc. nie miało sprecyzowanego zdania na ten temat.

Najczęściej ankietowani wierzą, że modlitwa za chorą osobę może jej pomóc wrócić do zdrowia. Aż 70 proc. ankietowanych wierzy, że modlitwa chorego o jego własne zdrowie może mu pomóc, 21 proc. w to nie wierzy. 9 proc. nie ma na ten temat zdania.

Natomiast 61 proc. wierzy, że w powrocie do zdrowia może pomóc modlitwa innych, nawet jeżeli chory o tym nie wie. 25 proc. w to nie wierzy, a 14 proc. nie ma na ten temat zdania.

Zapytano także czy kropla krwi Jana Pawła II, przekazana przez kardynała Stanisława Dziwisza ciężko rannemu Robertowi Kubicy może mu pomóc. Na to pytanie twierdząco odpowiedziało 47 proc. ankietowanych, 34 proc. było przeciwnego zdania, a reszta nie miała zdania.

W to, że cuda się zdarzają dwa razy częściej wierzą kobiety niż mężczyźni. Znaczenie ma także religijność - wśród badanych niewierzących (było ich 5 proc.) prawie nie ma osób, które wierzą w cuda (tylko 1 proc.).

TNS OBOP zaznacza, że związek wiary w cuda z wiekiem badanego jest słaby, ale ludzie powyżej 60. roku życia wierzą w nie częściej niż w innych grupach wiekowych.

Sondaż TNS OBOP przeprowadzono w dniach 3-6 marca 2011 roku na ogólnopolskiej, losowej reprezentatywnej próbie 1 tys. mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama