Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rocznica zamordowania Ulmów

Dobiega końca polski etap procesu beatyfikacyjnego bohaterskiej rodziny Ulmów z Markowej spod Łańcuta. Słudzy Boży Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci w wieku od półtora do ośmiu lat ponieśli śmierć z rąk hitlerowców za pomoc i ukrywanie dwóch rodzin żydowskich. Kobieta była w dziewiątym miesiącu ciąży.

Bohaterscy Polacy pomagali Żydom z Łańcuta w sposób bezinteresowny. Zapłacili za to najwyższą cenę. Prawdopodobnym informatorem, który spowodował tę zbrodnię, był granatowy policjant Włodzimierz Leś, Ukrainiec, który wszedł w posiadanie całego dobytku rodziny Szall w Łańcucie. W czasie II wojny światowej Polskie Państwo Podziemne, Kościół katolicki i zwykli obywatele z narażeniem życia uratowali kilkadziesiąt tysięcy Żydów.

24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioosobową rodzinę Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów Szallów i Goldmanów. Ulmowie podczas wojny przyjęli ośmioro Żydów. Groziła im za to kara śmierci. Niestety Niemcy dowiedzieli się o tym fakcie i wszystkich rozstrzelali. Zbrodnia ta odbiła się dużym echem w okupowanej Polsce. W 1995 r. Ulmowie otrzymali medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a w 2003 r. Kościół katolicki rozpoczął ich proces beatyfikacyjny. Akta dotyczące Sług Bożych rodziny Ulmów zostały przesłane do Pelplina, skąd 24 maja 2011 r. zostaną wysłane do Watykanu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy