Nowy numer 17/2024 Archiwum

Huk, ogień, pociski

Pospieszalski śpiewa Białoszewskiego. I to jak! Tę znakomitą płytę stawiam na jednej półce z „Powstaniem Warszawskim” Lao Che i „Wierszami wojennymi” Ewy Demarczyk.

Samoloty. Do piwnicy. Tłok. Panika. Modlenie się. Warkoty, łopotanie bomb. Fruwają framugi z okien, drzwi, szyby. Huki – Mateusz Pospieszalski śpiewa w transie pełne ekspresji fragmenty „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Dynamiczna jak seria z karabinu, oszczędna proza w połączeniu ze świetną nowoczesną muzyką dała porażający efekt.

„Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” to autorski projekt Mateusza Pospieszalskiego. Autorem pomysłu tego niecodziennego projektu jest Jerzy Bielunas, który zredagował również tekst „Pamiętnika”. Na płycie usłyszymy muzykę ciężką jak czołg rozgniatający prowizoryczne barykady i monotonne, żałobne litanie.

Znajdziemy w niej i żywioł ognia trawiący mury katedry św. Jana, i pasaże Chopinowskie przerywane wybuchami bomb, i poruszającą „Litanię piwnic”, zapisującą modlitwę „na śmierć i życie” tłumów stłoczonych w schronach, i wodę kapiącą na głowy wlekących się po kanałach powstańców.

W nagraniach wzięły udział Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Na podstawie muzyki Pospieszalskiego powstało widowisko artystyczne w reżyserii Jerzego Bielunasa. Przygotowane wspólnie z TVP było głównym artystycznym wydarzeniem obchodów 65. rocznicy powstania.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza