Nowy numer 17/2024 Archiwum

Świetlista kantata

Lumen - to znaczy światło. I taki jest też cel tej muzyki: nieść światło.

Mówią o sobie, że są grupą rodzinną. I rzeczywiście – w Zespole Muzyki Sakralnej Lumen udziela się cała rodzina Małkowiczów. Oprócz kompozytora, aranżera i dyrygenta Zbigniewa Małkowicza działają w nim także jego żona Marzena i córka Aleksandra – wokalistki. Syn Michał jest natomiast perkusistą. Razem stanowią bardzo zgrany klan.

Łączy ich jeszcze jedno: chcą grać dla Pana Boga. Wraz z grupą zaprzyjaźnionych muzyków stworzyli zespół, w którym to pragnienie realizują. Mają już na koncie pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” i cykl „Psalmów Dawida”. Teraz prezentują nam kantatę maryjną.

Kompozycja, składająca się z 14 utworów, została napisana dla uczczenia drugiej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Proste teksty ks. Mateusza Jeża są hołdem oddanym Matce Bożej. Muzyka łączy w sobie wiele stylów: smyczki brzmią klasycznie, melodie wpadają w ucho jak popowe przeboje, śpiew chóru zahacza o gospel, a bas wybija chwilami jazzowo-funkowe rytmy. Wszystko razem jest mieszanką przyjemną dla ucha, a dawka liryzmu zawarta w utworach sprzyja modlitewnemu skupieniu.

Do udziału w nagraniu płyty „Przy sercu Twoim” zespół Lumen zaprosił kilku gości specjalnych. Należą do nich m.in. wybitny wokalista jazzowy Janusz Szrom i Dariusz Tokarzewski z grupy Vox, który wystąpił w świetnym duecie z młodziutką Aleksandrą Małkowicz. „Pociesz mnie” to jedna z najładniejszych piosenek na tym krążku. Ale dobrych kompozycji jest tu więcej. Wśród tych bardziej dynamicznych wyróżnia się niewątpliwie utwór „Królowo nasza, aniołów Pani”, budzący delikatne skojarzenia z twórczością TGD. Wśród spokojniejszych fragmentów zwraca uwagę utwór tytułowy i „Kołysanka”, wprowadzająca nas w klimat Bożego Narodzenia.

Różnorodność stylistyczna propozycji zespołu Lumen sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nic więc dziwnego, że na koncerty grupy przychodzi publiczność w różnym wieku. Muzycy mają już za sobą występy w USA i w prestiżowej sali Roy Thomson Hall. Czas, by jeszcze lepiej poznała ich polska publiczność.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego