Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kapela grać!

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Tak najkrócej można byłoby opisać świetną płytę Kapeli ze Wsi Warszawa „Wykorzenienie”. Co najciekawsze, powstały przed ośmiu laty zespół rozpoznawalny jest i ceniony przede wszystkim poza granicami kraju.

Podczas gdy z uśmiechem wchłaniamy ludową papkę spod znaków Brathanków czy Grzegorza z Ciechowa, Europa zachwyca się wirtuozerią polskich folkowych zespołów Cracow Klezmer Band czy Kroke. Gdy w ubiegłorocznym konkursie BBC podsumowującym rynek world music nagrodzono Kapelę ze Wsi Warszawa, Polacy otworzyli usta ze zdziwienia. W uzasadnieniu werdyktu padło stwierdzenie, że to pierwsza płyta z Polski, na której muzyka korzeni została przedstawiona w sposób surowy, energiczny i bezkompromisowy.

Zespół jest nieustannie w trasie. W czasie ostatnich miesięcy piosenki ludowe z Mazowsza rozbrzmiewały w całej Europie, Ameryce i Azji.

„Wykorzenienie” to trzeci krążek grupy. Podobnie jak na poprzednich albumach „Hop Sa Sa” i „Wiosna Ludu”, zespół drąży korzenną muzykę podwarszawskich wsi i podwórek. W efekcie otrzymujemy tygiel metafizycznych pieśni, transowych melodii i pełnych wulkanicznej energii żywiołowych tańców. Ta nowocześnie zaaranżowana płyta pełna jest wycieczek w różne muzyczne rejony. Nic dziwnego: do nagrania zaproszono m.in. grający muzykę pogranicza Zespół Regionalny z Lipska nad Biebrzą, pełną żywiołu Kapelę Mariana Pełki, Janinę i Kazimierza Zdrzalików oraz znanego z hip-hopowego Kalibra 44 DJ Feel-Xa.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza