Taizé przeniosło się do Lizbony

Na przełomie starego i nowego roku Taizé „przenosi się” do jednego z europejskich miast, gdzie odbywa się Europejskie Spotkanie Młodych, nazywane też „Pielgrzymką zaufania przez ziemię”.

Wiesława Dąbrowska-Macura

|

03.01.2005 21:58 GN 01/2005

dodane 03.01.2005 21:58

Taizé to chyba najbardziej znana wieś na świecie. Od ponad 60 lat istnieje tam wspólnota, którą tworzą bracia z różnych Kościołów. Od 28 grudnia 2004 r. do 1 stycznia 2005 roku 27. etap tej wyjątkowej pielgrzymki zatrzymał się w Lizbonie. Młodzi mieszkańcy niemal wszystkich europejskich krajów spotykają się, by razem z braćmi z Taizé „modlić się o przyszłość pełną pokoju”.

Od lat jedną z najliczniejszych grup narodowych podczas Europejskich Spotkań Młodych jest młodzież z Polski. Do Lizbony wyjechało około 6 tys. młodych. To o połowę mniej niż w ubiegłym roku do Hamburga – mówią organizatorzy polskich grup – ale też odległość jest nieporównywalnie większa.
Agnieszka z Poznania w Europejskim Spotkaniu Młodych uczestniczy po raz szósty. – Jak chyba większości uczestników podoba mi się prosta, pełna harmonii modlitwa kanonami przed ikoną ustawioną wśród setek lampek i świec – mówi. – Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie cisza. W czasie modlitwy w wypełnionej po brzegi wielkiej hali w jednej chwili kilka tysięcy ludzi milknie i modli się przez parę minut w ciszy.

Grzegorz z Krakowa zapamiętał doświadczenie jedności między chrześcijanami różnych wyznań. – Spotkanie odbywało się w Hamburgu, zamieszkanym głównie przez protestantów, a większość uczestników stanowili katolicy. Może dlatego tak bardzo odczuwało się jego ekumeniczny charakter – zastanawia się i dodaje – Mam nadzieję, że w Lizbonie będzie podobnie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..