Mafioso na onkologii

Mający właśnie swoją premierę na Netflixie „Adagio” Stefano Sollimy to kolejny film, który demitologizuje włoską mafię. Tutaj gangsterzy nie mają już majestatycznej twarzy Don Vita Corleone, ale są schorowanymi i odrzuconymi ludźmi, którzy jak upiory błąkają się po nocnym Rzymie.

Michael Franzese, capo rodziny Colombo, a dziś mówca motywacyjny i głoszący swoją podobno żarliwą religijność były mafioso opowiadał w jednym ze swoich podcastów, że premiera „Ojca chrzestnego” (1972) Francisa Forda Coppoli zmieniła sposób, w jaki gangsterzy w USA zaczęli się ubierać i zachowywać. Choć sam Mario Puzo w wydanej w 1969 roku książce nie używa zakazanego słowa „mafia”, a już w produkcję filmu sama mafia się zaangażowała – o czym notabene opowiadają ciekawy serial „The Offer” (2022) oraz znakomita książka „Zostaw broń, weź cannoli” (2021) Marka Seala – to dziś dzieło duetu Puzo-Coppola jest obowiązkowym punktem odniesienia dla wszystkich gangsterów. Nie przez przypadek Tony Soprano z kultowego serialu nieraz daje wyraz swojej miłości do dwóch pierwszych filmów Coppoli. Nie był fanem trzeciego. Czy dlatego, że pokazuje słabość i chorobę Michaela Corleone?

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Łukasz Adamski krytyk filmowy i publicysta. Dyrektor artystyczny festiwalu Freedom Film Festiwal/Kameralne Lato. Laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krytyka filmowa”. Współautor audycji filmowych w Polskim Radio24, Radio Dla Ciebie i Polskim Radio Olsztyn. W TVP Kultura był współgospodarzem „Czwartkowego Klubu Filmowego” i „Wieczoru Kinomana”, prowadzącym studio festiwalowe na międzynarodowym festiwalu EnergaCamerimage oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autor licznych wywiadów z filmowcami z polski i Hollywood.