Zapisane na później

Pobieranie listy

Gazeta nieprawdę ci powie

Włochy. Media "zlekceważyły bądź przeinaczyły" papieskie orędzie na Światowy Dzień Młodzieży, któru w przyszłym roku odbędzie się w Madrycie – ocenia redaktor naczelny "L’Osservatore Romano" Giovanni Maria Vian.

Fakty i opinie - ks. Piotr Studnicki

|

GN 37/2010

dodane 16.09.2010 14:16

We włoskich gazetach można było przeczytać, że według Benedykta XVI „miejsce pracy nie daje szczęścia, lepiej wierzyć w Boga”, „wiara i Bóg są ważniejsze od pracy” i „dobrze by było, by młodzi, zanim pomyślą o pracy, odkryli na nowo wiarę w Boga i ewangeliczne wartości”. Papieskie orędzie zostało zatem zaprezentowane w taki sposób, jakby Benedykt XVI zupełnie nie rozumiał młodzieży, jakby nie dostrzegał ich problemów ze znalezieniem pracy i zagrożenia bezrobociem.

Tymczasem Ojciec Święty w swoim przesłaniu do uczestników spotkania w Madrycie bardzo wyraźnie pisze o problemach, na jakie natrafia dziś młodzież. Za jeden z bardziej istotnych uważa właśnie zagrożenie bezrobociem. „Poszukiwanie miejsca pracy, a tym samym pewnego gruntu pod nogami” nazywa „wielkim i palącym problemem”. Fakt, w swoim orędziu papież nie ogranicza się do problemów z pracą. Dla niego młodość „pozostaje jednocześnie wiekiem, w którym poszukuje się lepszego życia”.

Redaktor naczelny dziennika „Avvenire” Marco Tarquinio zauważył, że wielu dziennikarzy „włożyło w usta papieża słowa, których nie wypowiedział”, co jest „ciężką manipulacją”. Wezwał swoich kolegów dziennikarzy do przeczytania tekstu ze zrozumieniem oraz okazania „szacunku młodym, ich oczekiwaniom i inteligencji, oraz do tego, co Papież w nieprzyjaznym świecie potrafi im powiedzieć”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..