Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego

Warszawa. Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bohdan Zdziennicki.

– To ideowy zwolennik lewicy – mówi o nim były pierwszy prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz. Prezes Zdziennicki dał się m.in. poznać jako przeciwnik lustracji i reprywatyzacji. Prezydent Lech Kaczyński wybrał nowego prezesa TK spośród dwóch kandydatów zgłoszonych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału. Kontrkandydatem był dawny parlamentarzysta Unii Wolności wiceprezes Trybunału Janusz Niemcewicz.

Jak podała „Rzeczpospolita”, o nominację dla Zdziennickiego miał zabiegać w otoczeniu prezydenta szef SLD Grzegorz Napieralski. – To jest sukces Napieralskiego i wyraźny gest polityczny prezydenta wobec SLD – twierdzi cytowany przez „Rzeczpospolitą” ważny polityk SLD, a gazeta zastanawia się, czy za tą decyzją mogą stać polityczne targi, ponieważ lewica jest obecnie języczkiem u wagi przy rozstrzyganiu w Sejmie losów prezydenckiego weta.

Nowy prezes TK ma 64 lata. Pracował naukowo m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i w Polskiej Akademii Nauk. Był naukowym współpracownikiem późniejszego marszałka Senatu prof. Andrzeja Stelmachowskiego. Jeszcze w latach 70. był związany z Ministerstwem Sprawiedliwości. W rządach SLD w latach 90. był wiceministrem sprawiedliwości odpowiedzialnym za prace legislacyjne.

Przez 20 lat orzekał jako sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Od 2001 r. jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego (z rekomendacji SLD), a jego kadencja potrwa do 2010 r. Interesuje się głównie prawem rolnym, cywilnym, gospodarczym, administracyjnym, ustrojem wymiaru sprawiedliwości i teorią legislacji.

Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego ma zasadnicze znaczenie dla prawa w Polsce, ponieważ orzeka on m.in. w sprawach zgodności ustaw i umów międzynarodowych z konstytucją oraz zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi. Rozstrzyga też spory kompetencyjne między organami konstytucyjnymi. Przy orzekaniu prezes TK ma głos równy głosom innych sędziów.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy