Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nie tylko Tybet cierpi

CHINY. Parlament Europejski postanowił zająć się Chinami. Europosłowie prześcigali się w potępianiu władz za krwawe rozprawianie się z Tybetańczykami.

„Każdy polityk świadomy swojej odpowiedzialności powinien zadać sobie pytanie, czy powinien uczestniczyć w ceremonii otwarcia igrzysk, jeśli władze Chin nie będą dążyły do dialogu z Tybetańczykami” – powiedział Hans-Gert Pöttering, przewodniczący PE.

I dobrze, że o Tybecie i o Chinach jest głośno. Sam nie wiem, gdzie schować głowę 8 sierpnia. Każdy człowiek Zachodu powinien wstydzić się za naszą „lepszą” cywilizację, że dopuściła do organizacji igrzysk w Chinach. Tylko że ja nie wstydzę się wyłącznie z powodu Tybetu. To przecież zaledwie wierzchołek góry zbrodni, które od lat konsekwentnie popełnia komunistyczny reżim.

Miliony więźniów w obozach pracy, miliony mordowanych noworodków i dzieci przed urodzeniem, tysiące egzekucji rocznie w celu pobrania narządów na przeszczepy… Zachodni przywódcy chętnie oburzają się, gdy do więzienia trafi a opozycjonista. A przecież ponad 90 proc. wszystkich zbrodni systemu dotyczy zwykłych obywateli, których tragiczny los jakoś nie wzbudził oburzenia w zachodnich decydentach.

Poseł Geremek mówi o milczeniu, które jest przestępstwem tylko w kontekście tragedii Tybetu. A jak nazwać
milczenie o całej reszcie?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny