Zapisane na później

Pobieranie listy

Katolicka, czyli znakomita

Szkoły katolickie są cenione na świecie nie tylko za wysoki poziom nauczania, ale także za wartości przekazywane przez nauczycieli, za ich prawdziwą pasję i zaangażowanie.

Szymon Babuchowski

|

GN 48/2006

dodane 29.11.2006 11:10

W dyskusji na temat wychowania, która przetacza się ostatnio przez polskie media, stosunkowo niewiele miejsca poświęcono sprawdzonemu już w wielu krajach świata modelowi szkolnictwa katolickiego. Tymczasem np. w Hiszpanii 70 procent średnich szkół prywatnych to właśnie szkoły katolickie.

Również w Stanach Zjednoczonych, mimo ciągłych problemów z finansowaniem, placówki te cieszą się ogromnym prestiżem. Prezydent Bush, który sam jest baptystą, stwierdził, że „szkoły katolickie stanowią wzorzec dla wszystkich placówek edukacyjnych w USA”, ponieważ „potrafią wydobyć z każdego dziecka to, co najlepsze, niezależnie od środowiska, z którego ono pochodzi”.

Meczet obok kaplicy
Szkoły katolickie prawie wszędzie na świecie cieszą się sporym prestiżem. Również w krajach muzułmańskich. Placówki takie mogą tam działać pod warunkiem, że nie będą w nich narzucane żadne elementy religijne. Ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin, który przez pięć lat przewodniczył polskiej Radzie Szkół Katolickich, miał okazję pracować w jednej ze szkół katolickich w Egipcie. – 80 procent uczniów stanowią tam muzułmanie – opowiada ks. Rozmus.

– I wszyscy szczycą się, że uczęszczają do tej szkoły, podkreślają panujący w niej wysoki poziom nauczania. W budynku znajduje się zarówno meczet, jak i kaplica. Muzułmanie mają też swoje lekcje religii, prowadzone przez islamskich nauczycieli. Dlatego głoszenie Ewangelii nie dokonuje się w tych szkołach za pomocą słowa, ale przykładu. Wyznawcy dwóch religii uczą się żyć ze sobą w zgodzie. Rano uczestniczą w zajęciach szkolnych, a popołudnia i wieczory spędzają wspólnie na zajęciach sportowych w oratorium przy szkole.

Ogromną popularnością szkoły katolickie cieszą się również w Ameryce Południowej czy Azji. Natomiast najbardziej niedowartościowane wydają się – paradoksalnie – w Europie. O ile w Hiszpanii czy Portugalii szkolnictwo katolickie ma się dobrze, to już np. we Włoszech upada ze względu na niedofinansowanie. Z kolei w Belgii czy Holandii szkoły pozostają często katolickie tylko z nazwy, ulegają duchowi sekularyzacji.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego