Nowy numer 13/2024 Archiwum

Uniwerek czy Oxford?

Maturzyści pytają dziś nie „czy”, ale „gdzie” studiować. Aż 61 proc. młodych Polaków chciałoby studiować na Zachodzie.

Ponad połowa polskich dziewiętnastolatków już studiuje. Dla młodych zdolnych studiowanie za granicą w Europie bez granic jest tylko kwestią determinacji. W Internecie zdobywają odpowiednie informacje, korzystają z przygotowanych dla nich programów stypendialnych. W sytuacji, gdy i tak coraz więcej osób płaci w kraju za naukę, oferta uczelni z Anglii, Niemiec czy Francji staje się bardzo konkurencyjna. Koszt jest porównywalny, za to można więcej skorzystać, doskonaląc język, poznając inne kultury, podnosząc kwalifikacje.

Cenny Sokrates
Według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej, w ubiegłym roku akademickim na uczelniach za granicą studiowało prawie 40 tys. Polaków. W jesiennym semestrze będzie ich już około 60 tys. Większość przy nawiązywaniu kontaktów korzysta z pośrednictwa szkoły, na której już studiuje. Często ze wsparcia programów i środków unijnych. Najpopularniejszy z nich to „Socrates-Erasmus”. Za jego pośrednictwem za granicę w tym roku akademickim wyjedzie co najmniej 10 tys. osób.

Prof. Maria Nowakowska, nadzorująca na Uniwersytecie Jagiellońskim wymianę międzynarodową, bardzo chwali program. – „Sokrates-Erasmus” to gwarancja zarówno skorzystania z naprawdę dobrej uczelni – bo umowy podpisywane są tylko z takimi – jak i otrzymania atrakcyjnego stypendium w wysokości ok. 300 euro. Dodatkowo student ma pewność, że czas studiów za granicą zostanie mu zaliczony do jego edukacji – wylicza prof. Nowakowska.

Trudno się dziwić, że lawinowo wzrasta liczba polskich uczelni, które przystępują do programu „Socrates-Erasmus”. Wroku akademickim 1998/1999uczestniczyło w nim 46 szkół wyższych, w ubiegłym roku już 187. Zainteresowanie studiowaniem za granicą jest jednak bardzo zróżnicowane geograficznie. Najbardziej oblegane są szkoły w Anglii i Niemczech. Mniej chętnych niż miejsc jest na przykład w Hiszpanii czy na Węgrzech.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy