Nowy numer 13/2024 Archiwum

W najnowszym „Gościu”: Dzieje Apostolskie w kolekcji "Biblia Audio"

Na dołączonej do tego numeru płycie z Biblią Audio znajdziemy nowotestamentalne księgi, które opowiadają o początkach chrześcijańskiej wspólnoty i rozszerzaniu się nauki Jezusa Chrystusa. Dzieje Apostolskie i siedem z trzynastu listów św. Pawła to propozycja do słuchania i medytowania na zakończenie okresu Wielkanocnego.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 22/2022
Gość Niedzielny

Na dołączonym do "Gościa" CD znajdziemy Dzieje Apostolskie i siedem z trzynastu listów św. Pawła. Andrzej Macura przybliża historię i teologię tych ksiąg, prowadząc słuchacza do głębszego ich zrozumienia. „Rzymian przedstawiać nie trzeba. Za to Galacja… Najogólniej rzecz biorąc, to jedna z krain Azji Mniejszej, czyli tereny dzisiejszej Turcji. Oba listy powstały w szóstej dekadzie pierwszego wieku, z tym że List do Galatów najpewniej wcześniej. Łączy je tematyka. W obu św. Paweł broni tezy, że usprawiedliwienia, zbawienia dostępuje człowiek nie dzięki swoim uczynkom, lecz dzięki wierze w Jezusa Chrystusa. To bardzo ważne. Apostoł podkreśla, że zbawienie jest łaską, nie czymś, co się człowiekowi należy za dobre życie. Dodajmy koniecznie: nie chodzi Pawłowi o wiarę, która byłaby jedynie czystą teorią, bez związku życiem. Chodzi o opowiedzenie się za Jezusem, które uwidacznia się w życiu, bo wiara – jak wyjaśni nadawca mieszkańcom Galicji – działa przez miłość (Ga 5,6)” – pisze autor.

Biblia Audio - Nowy Testament cz. II
Gość Niedzielny

W nowym wydaniu przeczytasz również:

  • We wrześniu w Licheniu Starym odbędzie się czwarty Kongres Młodych Osób Konsekrowanych pod hasłem: „Powstań i świeć”. Franciszek Kucharczak rozmawia z młodymi ludźmi, którzy zdecydowali się wejść na drogę powołania zakonnego i pyta ich o czas wyboru i doświadczenie życia konsekrowanego.
  • Dlaczego Jezus zmartwychwstał w pierwszy dzień żydowskich żniw i posłał Ducha Świętego… w ich ostatnim dniu? Dlaczego odmierzał 49 dni aż do Święta Tygodni? Odpowiedzi na te pytania szuka Marcin Jakimowicz. „Biorę do ręki książkę sprzed 139 lat: ‘Przewodnik judaistyczny obejmujący kurs literatury i religii, który skreślił Hilary Nussbaum’. ‘W Palestynie dojrzewało zboże, a mianowicie jęczmień i pszenica. 50. dzień, w którym ukończono żniwa, obchodzony był jako święto zbiorów, Święto Tygodni. Doniosłe znaczenie ma dla nas, że w tym dniu podług tradycyi, miał być nadany Zakon Boży na górze Synaj’. Tak! Święto Tygodni upamiętniało nadanie na Synaju Tory. ‘Pisana była ogniem na kamiennych tablicach. A w Wieczerniku Duch Święty w ognistych językach nadał nowe prawo – opowiada Kazimierz Barczuk, pastor żydowskiego pochodzenia. − Pierwotnie Zielone Święta były świętem rolniczym. Był to czas wypoczynku, panował radosny nastrój. Tak jak nieprzypadkowo Jezus umarł w czasie świąt Paschy, tak też nie jest przypadkiem, że Duch Święty został wylany właśnie w dniu Pięćdziesiątnicy’” – pisze Marcin Jakimowicz.
  • Czy w liturgii można wykonywać utwory autora, na którym ciąży zarzut poważnego przestępstwa – zastanawia się Jacek Dziedzina. „W związku z wszczęciem śledztwa wobec dominikanina z Prowincji Tuluzy, o. André Gouzesa, przez francuską prokuraturę na podstawie zarzutu o napaść seksualną i gwałt na małoletniej osobie poniżej 15. roku życia, usilnie rekomendujemy zrezygnowanie z wykonywania utworów autorstwa o. André Gouzesa podczas liturgii, dopóki nie zapadnie wyrok sądu w tej sprawie”. Oświadczenie takiej treści opublikował 11 maja Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie. Jacek Dziedzina szuka odpowiedzi na pytanie, czy dzieła powinny ponosić „karę” podobnie jak ich twórcy?
  • Aż 91 proc. Polaków deklaruje przychylny stosunek do przyjmowania uchodźców z Ukrainy. Wynik badania CBOS w trzy miesiące po wybuchu wojny pokazuje, że nie spełniają się kasandryczne zapowiedzi o nieuchronnej zmianie nastrojów w tej sprawie. Mimo galopującej inflacji i skokowego wzrostu cen oraz rat kredytów nie ma też wybuchu społecznego niezadowolenia. Przeciwnie, głęboki podział polityczny przestał być tak istotny jak przed 24 lutego. Piotr Legutko pisze o wspólnocie, którą jednoczą nie stosunek do wroga, lecz wyznawane wartości.
  • O kamieniach milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską oraz celach i zasadach wypłat z Krajowego Planu Odbudowy w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. „Polska była jednym z pierwszych krajów, które złożyły gotowy projekt Krajowego Planu Odbudowy. Miał to być program, który zostanie uruchomiony szybko i będzie łatwy w rozliczeniu. Chodziło o to, aby po pandemii udało się jak najszybciej odbudować gospodarki krajów unijnych. Moim zdaniem największym problemem było upolitycznienie procesu negocjacji przez naszą opozycję i Unię, co spowodowało, że każdy zapis zaczął być traktowany politycznie” – mówi minister.
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy