Nowy numer 17/2024 Archiwum

Covidowa dyktatura?

Australia przyjęła dość radykalną strategię walki z pandemią. Stwierdzenie, jakoby przekształciła się w państwo totalitarne, jest jednak dużą przesadą.

Od początku wybuchu pandemii w Szwecji zanotowano 1,16 mln przypadków koronawirusa. Z powodu zakażenia zmarło 14 905 osób. W tym czasie w ponad dwa razy większej pod względem liczby ludności Australii zachorowało 127 tys. mieszkańców, a śmierć poniosło 1432 z nich. Obydwa państwa stały się przykładami dwóch skrajnie różnych podejść do walki z pandemią: Szwedzi poprzestali na zaleceniach, Australijczycy zdecydowali się na surowe restrykcje. Chociaż statystyki pokazują, że to ta druga strategia okazała się bardziej skuteczna, państwo ze stolicą w Canberze jest oskarżane o wprowadzenie „sanitarystycznego zamordyzmu” i „covidowej dyktatury”. Ile w tym prawdy?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w Akademickim Radiu UL Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracował z kwartalnikiem „Fronda Lux”, „Teologią Polityczną Co Miesiąc”, portalami plasterlodzki.pl i bosko.pl. Publikował także w miesięczniku „Koncept”. Interesuje się muzyką i szeroko pojętą kulturą. Jego Obszar specjalizacji to kultura, sprawy społeczno-polityczne, tematyka światopoglądowa, media.

Kontakt:
maciej.kalbarczyk@gosc.pl
Więcej artykułów Macieja Kalbarczyka