Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rewolucja pastorów

Po modlitwie w kościele św. Mikołaja w centrum Lipska tłum ruszył w stronę placu Karola Marksa. 70 tysięcy ludzi demonstrowało wolę pokojowych przemian. 31 dni później runął mur berliński.

Tłum, który 9 października 1989 r. zebrał się w centrum Lipska, demonstrował ze świecami w rękach, co wyrażało postawę odrzucenia przemocy. Jak tłumaczył później prowadzący modlitwę w kościele św. Mikołaja (Nicolaikirche) proboszcz Christian Führer, ludzie, którzy trzymają świecę i osłaniają jej płomień, nie rzucają kamieniami. Obawiano się jednak, że przemocy użyją władze. Od rana plotkowano o wielkich siłach wojskowych ściągniętych do Lipska, a patrole milicji i bezpieki kontrolowały podróżnych na dworcach. Natomiast w lokalnej gazecie partyjnej ukazał się tekst, którego autor wzywał do obrony socjalizmu, nawet z bronią w ręku. Nie były to tylko puste słowa. Ludzie mieli w pamięci obraz czołgów rozjeżdżających pokojową demonstrację studentów w Pekinie. Obawa przed powtórką „wariantu chińskiego” w Lipsku była powszechna.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego