Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Na marginesie historii 

Brytyjski historyk Roger Moorhouse kwestionuje opinię, że swój sukces w kampanii wrześniowej Niemcy zawdzięczają doktrynie blitzkriegu.  

Książka Moorhouse’a „Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi” ukazała się najpierw w Wielkiej Brytanii. Cóż w tym dziwnego? Przecież na Zachodzie często pojawiają się naukowe czy popularne opracowania dotyczące historii II wojny światowej. Tyle, że o kampanii wrześniowej wspomina się w nich marginalnie. W powszechnej świadomości zachodnich odbiorców praktycznie nie istnieje. 

Ostatnią pozycją, w której znalazła się szczegółowa analiza kampanii w języku angielskim, była „Zwycięska wojna Hitlera” Nicholasa Bethella z 1972 roku. Dlaczego? W wywiadzie dla naszego tygodnika Moorhouse wyjaśniał, że tak naprawdę nikomu poza Polską na tym nie zależało. Z wyjątkiem… Niemców, którzy bezpośrednio po kampanii wydawali przeznaczone dla masowego odbiorcy zakłamane publikacje na jej temat. A nasi sojusznicy nie widzieli powodu, by opowiadać historii sprzymierzeńca, którego porzucili. Z tych też powodów angielskie wydanie książki jest tak ważne. Przełamuje barierę językową i pozwala przybliżyć ten rozdział naszej historii zagranicznemu czytelnikowi, który nie bardzo orientuje się, jak rozpoczęła się  II wojna światowa.
Dla polskiego czytelnika podstawowe fakty dotyczące września 1939 roku, o jakich możemy przeczytać w książce brytyjskiego historyka, nie są  czymś nowym. Moorhouse wykorzystał jednak mnóstwo nowych materiałów archiwalnych, w tym wspomnień i pamiętników. Dużo uwagi poświęca też sowieckiej agresji 17 września. Kwestionuje również opinię, że Niemcy zawdzięczają swój sukces doktrynie blitzkriegu.  

Walorem książki jest obiektywizm. Moorhouse pisze o bohaterstwie polskich żołnierzy, ale jednocześnie niedociągnięciach i błędach popełnionych przez Polaków.  


 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza