Nowy numer 13/2024 Archiwum

Słowaków chwila prawdy

Masowe protesty obaliły rząd premiera Roberta Ficy, ale nie zakończyło to kryzysu. Część społeczeństwa domaga się przedterminowych wyborów, uznając, że w obecnym kryzysie Słowacja musi się wymyślić na nowo.

Śmierć dziennikarza śledczego Jána Kuciaka oraz jego narzeczonej Martiny Kušnírovej obdarła Słowaków z iluzji, że żyją w kraju demokratycznym, praworządnym i sprawnie rządzonym. Wystarczyło kilkanaście dni, aby Słowacja stała się chorym człowiekiem Europy, którego przyszłość jest bardziej niepewna aniżeli kiedykolwiek po 1989 r. Wielkie społeczne protesty przerwały karierę polityczną Roberta Ficy, który od 2006 r. był najważniejszym graczem na słowackiej scenie politycznej, a jego partia Smer (Kierunek) współtworzyła trzy kolejne rządy (w latach 2006, 2012, 2016). Miesiąc temu jeszcze nic nie zapowiadało jego upadku. O tym, że Smer jest eksponentem postkomunistycznych oligarchów, którzy po 1989 r. rozkradli narodowy majątek, a swoje interesy zabezpieczali, wspierając różne siły polityczne na Słowacji, nie było tam tajemnicą dla nikogo, kto interesował się polityką. Przed dwoma laty ukazała się znakomita analiza tych powiązań, opisana w książce dziennikarza śledczego Marka Vagoviča pt. „Własną głową. Jak Fico sprzedał kraj oligarchom”. Wywołała ona spore dyskusje, ale nikt na ulice nie wychodził, a do jej autora nie strzelano. Nie fakty ujawnione w tekście Jána Kuciaka wywołały gigantyczny kryzys, ale brutalny mord, który nikogo nie mógł pozostawić obojętnym.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego