Zapisane na później

Pobieranie listy

Requiem dla Unii

Dokładnie 60 lat temu w Rzymie spotkały się kraje, które zawiązały najlepszy projekt polityczny nowożytnej Europy. Dokładnie 60 lat później poszerzona rodzina spotyka się w Rzymie na ostatnim pożegnaniu.

Jacek Dziedzina

|

GN 12/2017

dodane 23.03.2017 00:00
0

To nie miał być tekst pesymistyczny. Byłoby piękniej, gdyby można było napisać, że w Rzymie 25 marca spotyka się silna i zjednoczona Europa. Ale trzeba uszanować wolę samych zainteresowanych, czyli państw członkowskich. Jeśli od co najmniej dekady duża część z nich robi wszystko, by najlepszy projekt polityczny, jaki mógł nam się wydarzyć, legł w gruzach, to trudno grać bez fałszu „Odę do radości”. Jeśli na spotkaniu w Rzymie mają zapaść decyzje o stworzeniu Unii „dwóch prędkości”, to należy przyjąć to do wiadomości, ale też nazwać po imieniu: to koniec integracji europejskiej. Przynajmniej w tej wersji, która nam wydawała się optymalna. Unia dwóch prędkości w praktyce istnieje od dawna. Jednak jubileuszowy szczyt w Rzymie ma przypieczętować faktyczne rozejście się Unii na dwa światy.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny