Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wencel w kanonie ćwierćwiecza

Słuchacze Dwójki przyznali książce naszego felietonisty najwyższe miejsce wśród tomów poezji.

Zbiór wierszy Wojciecha Wencla, poety i felietonisty „Gościa Niedzielnego”, zajął czwarte miejsce w plebiscycie radiowej Dwójki „25 książek na 25-lecie”. Wydana w 1997 r. „Oda na dzień św. Cecylii” okazała się najwyżej sklasyfikowaną książką poetycką – wyprzedziła tomy wierszy Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej.

Słuchacze wybierali – drogą esemesowego głosowania – spośród stu najważniejszych, zdaniem redakcji Dwójki, pozycji książkowych napisanych w języku polskim w ostatnim ćwierćwieczu. Zwyciężyła powieść „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. Następne miejsca zajęły „Madame” Antoniego Libery, „Wytrąceni z milczenia” Magdaleny Grochowskiej oraz wspomniana książka Wencla, o której tak mówił na antenie Dwójki prof. Włodzimierz Bolecki: „Klasycyzm współczesny, który jest częścią także dwudziestowiecznej tradycji modernistycznej, to jest klasycyzm bardzo gorący, pełen dramatycznych pytań o to, co z nami będzie po śmierci, o to, co trwa, co jest ponadczasowe, o to wszystko, co pozwala człowiekowi oswoić jego przestrzeń, dostrzec te miejsca, w których żyje, ludzi, z którymi się styka, wytwory ludzkie, architekturę, twory natury, także rytm pór roku w perspektywie jakiegoś sensu. Dla Wojciecha Wencla to jest perspektywa religijna. Jego głos należy dziś do najczystszych, najgłębszych metafizycznych głosów polskiej poezji”.

« 1 »

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego