Nowy numer 32/2022 Archiwum

Inwazja Rosji na Ukrainę

Prezydent Zełenski wezwał Radę Bezpieczeństwa do uznania Rosji za państwo terrorystyczne. Doradca mera Mariupola: 11 września ma się odbyć nielegalne referendum w sprawie przyłączenia obwodu donieckiego do Rosji.

Relacja trwa

29.06.2022 08:38

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

29.06.2022 08:13

​Na kierunku Mikołajewa, na południu Ukrainy, wojska rosyjskie rozmieściły dodatkową baterię systemów przeciwlotniczych S-300WM, by osłonić zgrupowanie sprzętu i uzbrojenia w tym rejonie - podał w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

29.06.2022 06:36

We wtorek Rosjanie zabili dwóch mieszkańców we wsi Cyrkuny w obwodzie charkowskim. W wyniku ostrzału artyleryjskiego na przemysłową dzielnicę Charkowa rannych zostało 5 cywilów - poinformowały lokalne media. Doradca przewodniczącego rady obwodowej w Charkowie napisał w Telegramie o ataku dwiema rakietami, poinformował, że jedna osoba został ranna. Późnym wieczorem we wtorek rosyjscy okupanci wystrzelili w Charków dwie rakiety powodując pożar w południowej części miasta, poinformował portal "Publiczny Charków". Po ataku, przed północą, władze miasta odwołały alarm lotniczy. (PAP)

29.06.2022 06:36

​Minister obrony Ukrainy  Ołeksij Reznikow powiedział we wtorek ukraińskim mediom, że tysiące ukraińskich obrońców już opanowało posługiwanie się bronią przekazaną przez zachodnich partnerów, a szkolenia nadal trwają. Ukraińscy żołnierze szybko się uczą, a każda broń w ich rękach staje się jeszcze skuteczniejsza, cytuje ministra Ukraińska Prawda. (PAP)

28.06.2022 21:38

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się we wtorek do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by sformułowali prawną definicję "państwa terrorystycznego" i ukarali Rosji za jej działania przeciwko ludności cywilnej. Dodał, że Rosja codziennie popełnia akty terroru.

"Niestety obecnie ONZ nie posiada definicji państwa terrorystycznego, co do której zgadzają się wszystkie państwa członkowskie, ale ta wojna pokazuje konieczność zdefiniowania tego konceptu (...) na poziomie ONZ i ukarania takich państw" - powiedział Zełenski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa dotyczącego rosyjskich ataków na ukraińskich cywilów.

Ukraiński prezydent wymienił długą listę wymierzonych w cywilów ataków, w tym ostatni ostrzał galerii handlowej w Krzemieńczuku.

"Rosja nie posiada prawa do pozostania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (...) to jest jedyny logiczny sposób na to, by Karta Narodów Zjednoczonych mogła działać" - przekonywał prezydent. (PAP)

28.06.2022 20:51

Poniżej: polska samobieżna armatohaubica Krab

28.06.2022 20:50

28.06.2022 20:34

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto: Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. (PAP)

28.06.2022 19:00

Ukraiński sztab generalny podał we wtorek, że w obwodzie homelskim na południu Białorusi planowane są w dniach 28 czerwca-16 lipca zbiórki osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej. Sztab oświadczył, że niewykluczone są prowokacje z tym związane. (PAP)

28.06.2022 18:58

Myślimy już o odbudowie gospodarki w Charkowie i całej Ukrainie; mamy tu rozległe plany – mówił we wtorek na Światowym Forum Miejskim w Katowicach Mer Charkowa Igor Terechow. Ocenił, że kluczowe będzie pozyskanie inwestorów i ekspertów. (PAP)

28.06.2022 18:57

Bułgaria podjęła decyzję o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów i pracowników przedstawicielstw Rosji, działalność tych osób nie jest zgodna z ich statusem dyplomatycznym - poinformował we wtorek premier Kirił Petkow. Mają opuścić kraj do 3 lipca. (PAP)

28.06.2022 18:21

Poniżej: prezydent Indonezji przyleciał do Rzeszowa, by udać się w dalszą do Kijowa, by poprzeć Ukrainę w czasie wojny.

28.06.2022 18:20

28.06.2022 18:05

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek, że ustaliła nazwiska dwóch rosyjskich wojskowych, którzy w lutym mieli wydać rozkaz torturowania i rozstrzelania pięciu cywilów w podkijowskiej Peremosze. To majorzy Maksim Krasnoszczokow i Aleksandr Wasiliew.

Według informacji opublikowanej przez SBU wojskowi pełnili służbę w 15. Samodzielnej Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych 2. Gwardyjskiej Armii Ogólnowojskowej Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji. Krasnoszczokow był dowódcą batalionu stacjonującego w podkijowskiej Peremosze, a Wasiliew – jego zastępcą.

W Peremosze podczas tymczasowej okupacji w lutym br. mieli oni nielegalnie pojmać i uwięzić siedmiu cywilów – podała na swojej stronie prokuratura obwodu kijowskiego, która również informuje o tej sprawie.

Następnie obaj przesłuchiwali ich i torturowali, usiłując pozyskać informacje na temat ukraińskich wojskowych i funkcjonariuszy innych struktur siłowych.

„W końcu wydali podwładnym rozkaz rozstrzelania ludzi z karabinów maszynowych bezpośrednio w miejscu tortur, a następnie wysadzenia budynku w powietrze razem z ciałami, by ukryć zbrodnię wojenną” – podano w komunikacie SBU. Rosjanie zabili wówczas pięć osób.

Prokuratura i SBU powiadomiły, że obaj wojskowi zostali zaocznie powiadomieni o statusie podejrzanych o dokonanie przestępstwa (złamania prawe i zwyczajów wojny).

SBU opublikowała fotografie obu mężczyzn.

https://tinyurl.com/3dmks9kz

https://tinyurl.com/767s56f2 (PAP)

28.06.2022 16:55

Jeżeli wojna skończy się jeszcze w tym roku, na Ukrainie ubędzie do 600 tys. mieszkańców, jeśli potrwa dwa lata - nawet 5 mln - powiedziała we wtorek Ełła Libanowa, dyrektor Instytutu Demografii i Studiów Społecznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, cytowana przez agencję UNIAN. (PAP)

28.06.2022 14:53

Wykonawcy bariery fizycznej deklarują, że skończą prace do czwartku. Na ponad 160 km ustawione są już przęsła, a prawie wszystkie z tych odcinków odebraliśmy - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Jak wyjaśniła, ruszyła już także budowa bariery elektronicznej.

Budowa bariery fizycznej, która stanie na 187 km podlaskiego odcinka granicy polsko-białoruskiej, rozpoczęła się 25 stycznia i ma być ukończona do końca czerwca - czyli do czwartku. Do tego czasu obowiązuje też zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i w woj. lubelskim. (PAP)

28.06.2022 14:43

​Dziękujemy stronie polskiej za partnerstwo; odgrywa ona kluczową rolę w regionalnej obronie i zapewnianiu dobrobytu dla około 748 milionów osób, które Europę uważają za swój dom - powiedział Dowódca Operacji Specjalnych USA Gen. Richard D. Clarke. (PAP)

28.06.2022 14:26

Osoby odpowiedzialne za rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku mogą być sądzone przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, dlatego okoliczności tej zbrodni należy udokumentować z punktu widzenia prawa międzynarodowego - oceniła we wtorek prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

"Do Krzemieńczuka przyjechali eksperci z krajów trzecich, którzy już byli obecni na Ukrainie i mają doświadczenie we współpracy z naszymi funkcjonariuszami i śledczymi. (...) Musimy natychmiast przyjąć standardy międzynarodowego prawa humanitarnego. Jest to trudne, nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, mimo że od ośmiu lat znajdujemy się w stanie wojny. Należy jednak działać w ten sposób, ponieważ jest możliwe, że sprawa ta będzie rozpatrywana w Hadze" - zadeklarowała Wenediktowa, cytowana przez agencję UNIAN.

W ocenie prokurator generalnej należy zebrać dowody, które byłyby "wystarczające dla każdego sądu". Wenediktowa zapowiedziała, że pod uwagę zostaną wzięte dwa aspekty - doprowadzenie do skazania rosyjskich zbrodniarzy i ukaranie osób zarządzających supermarketem w Krzemieńczuku, winnych ewentualnego zaniedbania procedur bezpieczeństwa.

Wcześniej we wtorek wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował, że liczba ofiar poniedziałkowego ataku rakietowego na centrum handlowe wzrosła do ponad 20. "Już wiadomo o ponad 20 zabitych i 59 rannych, z których 25 hospitalizowano" - powiedział polityk, cytowany przez agencję Ukrinform.

Na miejscu ostrzału trwa akcja poszukiwawcza. Minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski zapowiedział, że prace będą prawdopodobnie trwać do środy rano. (PAP)

28.06.2022 14:19

28.06.2022 13:43

17 ukraińskich obrońców uwolniono w ramach wymiany jeńców ze stroną rosyjską - podał we wtorek wywiad wojskowy Ukrainy. Wymianę przeprowadzono w formacie 15 na 17.

Do domów wraca 16 ukraińskich wojskowych, w tym dwóch oficerów i 14 żołnierzy, oraz jeden cywil. Pięciu uwolnionych jeńców jest ciężko rannych i wymaga natychmiastowego leczenia. (https://t.me/DIUkraine/772)

Serwis Suspilne napisał wcześniej we wtorek, że w obwodzie mikołajowskim odbyła się wymiana jeńców. Według portalu do domów wraca 17 Ukraińców. Suspilne podało, że prawie wszyscy uwolnieni to cywile. (https://tinyurl.com/y8p2rk7f)

Również we wtorek ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów poinformowało, że na Ukrainę wróciły ciała 46 ukraińskich wojskowych, w tym 21 obrońców mariupolskich zakładów Azowstal.(PAP)

28.06.2022 13:42

28.06.2022 11:52

Na Ukrainę wróciły ciała 46 ukraińskich wojskowych, w tym 21 obrońców mariupolskich zakładów Azowstal - poinformowało we wtorek ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów.

Kolejna operacja, mająca na celu odzyskanie ciał poległych ukraińskich wojskowych, odbyła się w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie kraju - czytamy w komunikacie resortu.

"Ukraina odzyskała ciała 46 bohaterskich obrońców, by ich godnie pochować. 21 z nich to obrońcy Azowstalu" - przekazano. (PAP)

28.06.2022 11:27

Prace poszukiwawcze w ostrzelanym przez rosyjskie siły centrum handlowym w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie powinny potrwać do środy rano; wtedy będzie znany ostateczny bilans ofiar - oznajmił we wtorek szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

Minister zapewnił, że centrum handlowe, które zostało zniszczone w ostrzale, jest wyłącznie cywilnym obiektem. "Nigdy tu nie były rozlokowywane ani siły zbrojne, ani inne zbrojne formacje. Nie ma bunkrów i magazynów z bronią, nie ma niczego, co zagrażałoby komukolwiek z wojskowych, dlatego jest to celowe trafienie w cywilny obiekt" - powiedział, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Zaznaczył, że już zidentyfikowano pułk rosyjskiego lotnictwa, który przeprowadził atak i ustalono tożsamość pilotów.

Monastyrski przekazał, że w ataku zginęło 18 osób. Za zaginionych uznawanych jest 21 osób; część z nich może być wśród znalezionych zabitych. Minister dodał, że większość zwłok nie została zidentyfikowana, ponieważ ciała są w znacznym stopniu spalone.

Wskutek ostrzału rannych zostało 59 osób: 25 z nich hospitalizowano, jedna osoba zmarła w szpitalu.

Na miejscu trwają prace poszukiwawcze, które według ministra mogą potrwać do środy rano. Dotychczas oczyszczono z gruzów 60 proc. obiektu.(PAP)

28.06.2022 10:48

28.06.2022 10:37

Francja wyśle "znaczną liczbę" transporterów opancerzonych na Ukrainę oraz sześć dodatkowych dział typu Caesar – poinformował minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu w wywiadzie dla dziennika "Parisien".

"Armie potrzebują pojazdów opancerzonych, aby szybko poruszać się w obszarach pod ostrzałem wroga" – powiedział w poniedziałek wieczorem Lecornu. Minister nie podał jednak żadnych szczegółów na temat planowanego terminu wysłania uzbrojenia.

Lecornu poinformował, że dostarczanie rakiet przeciwokrętowych, o które zabiega Kijów, jest przedmiotem analiz strony francuskiej.

Poza działami Caesar, Francja przekazała dotychczas Ukrainie pociski przeciwpancerne Milan oraz pociski przeciwlotnicze Mistral. W połowie kwietnia ówczesna minister sił zbrojnych Florence Parly wyceniła sprzęt wojskowy dostarczony przez Francję na Ukrainę na około 100 mln euro.

28.06.2022 09:43

28.06.2022 09:42

28.06.2022 09:42

28.06.2022 09:03

 Siły rosyjskie wystrzeliły nocą z poniedziałku na wtorek w Mikołajów na południu Ukrainy 11 rakiet - poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. W ostrzale Oczakowa zginęły trzy osoby, w tym sześciolatka. Trzymiesięczne dziecko jest w śpiączce. (PAP)

28.06.2022 08:37

​Do Lisiczańska nie można od dwóch dni zawieźć pomocy humanitarnej, w mieście jest ok. 15 tys. ludzi - poinformował we wtorek szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. W obwodzie działają rosyjskie grupy dywersyjne. Rosyjskie siły w poniedziałek ostrzelały w Lisiczańsku ludzi, którzy przyszli nabrać wody z cysterny. Zginęło osiem osób, w tym dziecko. 21 osób zostało rannych. Pojawiły się też informacje o dwóch kolejnych ofiarach śmiertelnych w obwodzie: jedna z kobiet zmarła w szpitalu w Kramatorsku, drugą znaleziono w Lisiczańsku bez oznak życia. Rosjanie przeprowadzili w Lisiczańsku ostrzał z systemu Uragan pociskiem kasetowym. Wielu rannym amputowano kończyny. (PAP)

28.06.2022 06:31

28.06.2022 06:30

27.06.2022 22:30

 Rosja stała się największą organizacją terrorystyczną na świecie - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ocenił, że rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden z "najbardziej zuchwałych" zamachów w historii Europy. (PAP)

27.06.2022 21:56

"Świat jest przerażony dzisiejszym rosyjskim uderzeniem rakietowym w ukraińskie centrum handlowe, to najnowsze z serii okrucieństw" - napisał Blinken, komentując poniedziałkowy atak. "Będziemy nadal wspierać naszych ukraińskich partnerów i pociągać Rosję do odpowiedzialności, w tym osoby odpowiadające za okrucieństwa" - dodał. Atak potępił też rzecznik prasowy sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric. "To jest, łagodnie mówiąc, godne ubolewania. Żadne obiekty infrastruktury cywilnej nigdy nie powinny być celami ataków, i dotyczy to oczywiście również centrów handlowych" - powiedział rzecznik podczas briefingu. Według ostatnich informacji podanych przez Dmytro Łunina, szefa administracji obwodu połtawskiego, na terenie którego leży Krzemieńczuk, w wyniku ataku zginęło co najmniej 10 osób, a ponad 40 zostało rannych. (PAP)

27.06.2022 21:07

Armia rosyjska ostrzelała ludzi, którzy przyszli po wodę w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w poniedziałek wieczorem szef władz regionu Serhij Hajdaj. Jak przekazał, co najmniej osiem osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych. Według gubernatora armia przeciwnika ostrzelała grupę mieszkańców miasta z systemu Uragan. Cywile trafili pod ostrzał, kiedy przyszli po wodę z podstawionej cysterny. (PAP)

27.06.2022 20:03

27.06.2022 16:39

​Rosyjski pocisk rakietowy trafił cywilny budynek w Krzemieńczuku na środkowej Ukrainie, są ofiary - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin, cytowany przez agencję Reutera.

„Niestety, są ofiary śmiertelne. Więcej informacji podamy później" – powiedział Łunin. Pocisk rakietowy trafił w "bardzo zatłoczone miejsce" - dodał, nie podając żadnych dodatkowych szczegółów. (PAP)

27.06.2022 14:25

W ukraińskich portach zablokowanych jest około 80 zagranicznych statków – powiadomił w poniedziałek wiceszef Administracji Portów Morskich Dmytro Barinow. Z powodu rosyjskiej inwazji nie działa 15 z 18 ukraińskich portów.

„W naszych portach zablokowanych jest blisko 80 zagranicznych statków razem z załogami. Niektórym udało się ewakuować na początku, niektórych zastąpili ukraińscy marynarze. Dlatego że statek nie może być pozostawiony bez kontroli” – powiedział w poniedziałek podczas briefingu Dmytro Barinow.

„Ukraina ma 18 portów. Pięć z nich znalazło się pod tymczasową okupacją w 2014 r., kolejne cztery – po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji. Dodatkowo sześć ukraińskich portów jest zablokowane od strony morza. Dzisiaj działają tylko trzy porty na kierunku dunajskim – Reni, Izmaił, Ust-Dunajsk” – dodał Barinow, cytowany przez agencję Ukrinform.

W marcu, przypomniał, przez porty te udało się przesłać 400 tysięcy ton ładunków, a w maju – już blisko 1,3 mln ton. W czerwcu liczba ta ma wzrosnąć do 1,5 mln ton. Barinow podkreślił jednak, że obecnie porty te pracują „na granicy” swoich możliwości.

„Przed rozpoczęciem wojny przez wszystkie porty ukraińskie przesyłano blisko pięć mln ton produkcji rolnej. Dzisiaj mniej niż jedną trzecią tego wyniku (…). Blokada bardzo w nas uderza” – zaznaczył.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą być wysłane poprzez porty na wybrzeżu Morza Czarnego, bo są blokowane przez rosyjskie okręty. Rosyjska blokada portów zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. (PAP)

27.06.2022 13:57

27.06.2022 12:56

Komisja Europejska uruchomiła nowe rezerwy ratunkowe w odpowiedzi na wniosek rządu Ukrainy o sprzęt medyczny, ochronny i specjalistyczny stosowany w przypadku zagrożenia chemicznego, biologicznego, radiologicznego i nuklearnego.

Pomoc ta, o łącznej wartości 11,3 mln euro, zostanie przekazana Ukrainie z magazynów w Rumunii, na Węgrzech, w Szwecji, Niemczech, Grecji i Danii.

"Nieuzasadniona wojna Rosji i ataki na placówki medyczne wywarły poważną presję na ukraiński system opieki zdrowotnej. Przez ostatnie cztery miesiące pracowaliśmy bez przerwy, aby zapewnić szybką reakcję UE na prośby Ukrainy o specjalny sprzęt i pomoc humanitarną. Już 30 krajów przekazało Ukrainie materiały za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności, ale biorąc pod uwagę ogromne potrzeby medyczne spowodowane trwającą wojną, zmobilizowaliśmy strategiczne rezerwy" - oświadczył unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

"W drodze na Ukrainę jest sprzęt medyczny i sprzęt stosowany w nagłych wypadkach zagrożenia chemicznego, biologicznego lub nuklearnego. Szpitale i pracownicy medyczni na Ukrainie pracują pod ostrzałem i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić im niezbędne narzędzia do ratowania życia" - dodał komisarz.(PAP)

27.06.2022 08:01

Niedzielny rosyjski atak rakietowy na Kijów był najpoważniejszym uderzeniem na stolicę Ukrainy od 29 kwietnia; ostrzał zakładów zbrojeniowych Artem należy odczytywać jako sygnał Kremla wobec Zachodu w kontekście trwającego szczytu G7 i planów dalszego wsparcia strony ukraińskiej - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badan nad Wojną (ISW).

W opinii analityków z waszyngtońskiego think tanku ataki rakietowe należy bezpośrednio wiązać z ważnymi wydarzeniami międzynarodowymi, których celem jest pomoc Ukrainie. Jak zauważono w komunikacie ISW, poprzedni zmasowany ostrzał Kijowa zbiegł się w czasie z wizytą w tym mieście sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. (PAP)

27.06.2022 07:44

Doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w poniedziałek, że w jednym z domów w tym okupowanym mieście natrafiono na zwłoki ponad 100 osób zabitych w wyniku rosyjskich ataków lotniczych. Ciała te wciąż są pod gruzami. (PAP)

27.06.2022 07:40

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w niedzielę do obywateli Białorusi, oświadczając, że są oni wciągani w wojnę przez Rosjan. "Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano, wasze życie nic dla nich nie jest warte. Ale nie jesteście niewolnikami ani mięsem armatnim. Nie powinniście umierać. I jesteście w stanie nie pozwolić nikomu decydować za was o tym, co was czeka dalej" - oznajmił. (PAP)

27.06.2022 07:28

Administracja USA zamierza w najbliższych dniach ogłosić, że zakupiło dla Ukrainy system obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu NASAMS - podała w niedzielę telewizja CNN. Taki system używany jest m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem. (PAP)

27.06.2022 07:27

"Nie sądzę, że Wielka Brytania w ramach Unii Europejskiej i w swego rodzaju matrycy wspólnej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa, którą wtedy mieliśmy, byłaby na czele, jako pierwszy kraj europejski, który uzbroiłby Ukraińców, dając im środki potrzebne do obrony" - mówił brytyjski premier Boris Johnson w rozmowie z amerykańską stacją CNN.

"Myślę, że to świadczy o kraju, który myśli o sprawach w inny sposób, który patrzy na świat z bardziej globalną perspektywą i jest ambitny. Nie oznacza to, że jesteśmy mniej europejscy. Nadal jesteśmy Europejczykami, ale myślę, że mamy bardziej globalne podejście" - wyjaśnił szef brytyjskiego rządu. (PAP)

27.06.2022 07:17

​Wojska rosyjskie prowadzą działania bojowe wokół miasta Lisiczańsk w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; trwają walki w rejonie Wowczojariwki, a koło miejscowości Werchniokamjanka wojska ukraińskie zadały wrogowi znaczne straty - podał w poniedziałek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

26.06.2022 19:19

Demilitaryzacja co najmniej europejskiej części Rosji powinna stać się w długiej perspektywie warunkiem wznowienia stosunków "cywilizowanego świata" z Rosją - oznajmił w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

"Rosyjscy terroryści popełnili kolejne zbrodnie wojenne: ostrzelali pociskami szereg ukraińskich miast. Podłość tych ataków polega na tym, że prowadzone są albo z głębi terytorium Rosji, z terytorium Białorusi albo z akwenów Morza Kaspijskiego i Czarnego" - napisał Reznikow na Facebooku. (https://tinyurl.com/mtuedaxc)

Jak podkreślił, stanowi to strategiczne wyzwanie dla bezpieczeństwa całej Europy. Według niego w odpowiedzi należy wzmocnić sankcje na Rosję i jak najszybciej rozmieścić efektywny system obrony powietrznej na Ukrainie. "To dodatkowe 500-1000 km bezpieczeństwa dla każdego europejskiego miasta" - dodał minister. Reznikow uważa, że krok ten powinien być zawarty w strategii NATO.

Odpowiedzią w długiej perspektywie powinna być według niego demilitaryzacja co najmniej europejskiej części Rosji. To miałoby stać się warunkiem dialogu o przywróceniu stosunków "cywilizowanego świata" z Rosją. Parametry demilitaryzacji mieliby określić fachowcy - wskazał Reznikow. (PAP)

26.06.2022 18:08

Rosyjska armia przygotowuje grupy dywersyjne na terytorium Białorusi, by zastosować je następnie na Ukrainie - pisze w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W komunikacie czytamy, że rosyjskie siły przy wsparciu artylerii próbują zablokować od południa miasto Lisiczańsk w obwodzie ługańskim, ostatni duży ośrodek miejski w tym regionie będący w rękach ukraińskich. W okolicy ostrzelano infrastrukturę cywilną i wojskową, a także przeprowadzono nalot. By wesprzeć działania ofensywne, Rosjanie wzmocnili siły artyleryjskie - raportuje sztab. (https://tinyurl.com/5x3v8zfz)

Na kierunku bachmuckim rosyjskie wojsko prowadziło ostrzały ukraińskich pozycji z moździerzy i artylerii. Jak dodano, ukraińskie siły spowodowały znaczne straty po stronie przeciwnika w okolicach miejscowości Pawliwka; armia Rosji wycofała się po nieudanym szturmie. Odparto również szturm na kierunku słowiańskim i charkowskim.

"Siły obrony Ukrainy zadają straty wrogowi na wszystkich kierunkach. Dlatego okupanci wszelkimi sposobami próbują uniknąć działań bojowych" - pisze sztab.

Według niego "znaczna część" rosyjskich wojskowych, których wycofano w celu przywrócenia zdolności bojowych, odmawia powrotu na Ukrainę. W związku z tym - jak podaje strona ukraińska - dowództwo niektórych jednostek wprowadziło zakaz wszelkich przepustek dla składu osobowego. (PAP)

26.06.2022 17:51

26.06.2022 16:39

Ponad 20 tys. cudzoziemców walczy po stronie Ukrainy przeciwko Rosji - podaje w niedzielę BBC. Ochotnicy zgłosili się do Sił Zbrojnych Ukrainy z ponad 50 krajów.

Obcokrajowcy walczą na Ukrainie na podstawie oficjalnych kontraktów w ramach Legionu Międzynarodowego wchodzącego w skład Sił Zbrojnych Ukrainy. Funkcje dowódcze w jednostce pełnią Ukraińcy.

BBC podkreśla, że pomimo tego, że w szeregach Legionu doszło do strat, do jego szeregów wciąż zgłaszają się nowi ochotnicy.

Dołączając do walki, cudzoziemcy kierują się różnymi motywami. "To nie tylko walka o Ukrainę, to też walka o Tajwan; przybyłem tu na rzecz niepodległości i pokoju" - mówi jeden z mężczyzn, trzymając w rękach tajwańską flagę. "Walczymy o demokrację tego świata przeciwko dyktatorowi" - podkreśla inny z bohaterów reportażu. (https://tinyurl.com/j6m4cved)

BBC podaje, że w walkach na Ukrainie zginęło dwóch brytyjskich żołnierzy. (PAP)

26.06.2022 16:17

Rosyjskie wojska zbudowały fortyfikacje w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południowym wschodzie Ukrainy - podał w niedzielę portal Espreso. Siłownia jest kontrolowana przez Rosjan od początku marca.

"Okupanci w Enerhodarze próbują wzmocnić swoje pozycje. Wiadomo, że 24 czerwca wzmacniali okopy obok zajętej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Między innymi zbudowali fortyfikacje" - pisze Espreso, powołując się na lokalny kanał na Telegramie.

Według tego źródła Rosjanie przygotowują się do walk z siłami ukraińskimi w pobliżu tej największej elektrowni jądrowej w Europie. W okolicach pobliskiej miejscowości Miczurina zaobserwowano wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe wojsk rosyjskich. (PAP)

26.06.2022 13:24

26.06.2022 13:05

"Widzę, że są flagi Ukrainy. Tam stale trwają bombardowania, powodując śmierć, zniszczenie i cierpienie ludności. Proszę nie zapominajmy o tym narodzie nękanym wojną, nie zapominajmy o nim w naszych sercach i w naszych modlitwach" - powiedział papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Anioł Pański i udzieleniu apostolskiego.

26.06.2022 13:04

Rosja ponownie zwiększa swą obecność wojskową na Białorusi – poinformował w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

"Kierownictwo instytucji i organizacji w obwodzie homelskim (Białorusi) zostało uprzedzone o prawdopodobnym powrocie pododdziałów rosyjskich sił zbrojnych. Jednocześnie Rosjanie planują zwiększenie liczebności lotnictwa operacyjno-taktycznego na terytorium Białorusi” – napisano w komunikacie wywiadu.

Oficjalnie celem zwiększenia rosyjskiej obecności jest wspólne patrolowanie przestrzeni powietrznej w ramach działań wspólnego centrum szkoleniowo-bojowego. "W tym celu zaplanowano przelot 10 samolotów na lotnisko w Baranowiczach" – informuje wywiad. https://t.me/DIUkraine/761 (PAP)

26.06.2022 11:45

Do wybuchów doszło w niedzielę w Czerkasach w centralnej części Ukrainy – poinformowały władze obwodu czerkaskiego na Telegramie.

„W Czerkasach słychać wybuchy” – napisał przewodniczący Czerkaskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Skiczko. https://t.me/AleksandrSkichko/3479

Informacje tę potwierdził szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec. „Mamy dwa wybuchy w okolicy Czerkasów” – napisał. https://t.me/cherkaskaODA

Obaj przedstawiciele władz zaapelowali, by nie zamieszczać zdjęć ani nagrań przedstawiających skutki wybuchów, jak również nie ujawniać lokalizacji.

W niedzielę rano doszło do ataku rakietowego na Kijów, w wyniku którego jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych. Kilka godzin później doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko poinformował o kolejnych wybuchach w stolicy. (PAP)

26.06.2022 11:13

Światowi przywódcy muszą zdać sobie sprawę z ceny wspierania Ukrainy, w tym ze wzrostu kosztów energii i żywności, ale muszą też przyznać, że cena dopuszczenia do zwycięstwa Rosji byłaby znacznie wyższa - powiedział w niedzielę brytyjski premier Boris Johnson.

Po przybyciu do Niemiec, gdzie w niedzielę zaczyna się szczyt grupy G7, Johnson powiedział dziennikarzom, że Zachód musi zachować jedność w obliczu rosyjskiej agresji.

"Aby chronić tę jedność i sprawić, by działała, trzeba naprawdę szczerze rozmawiać o konsekwencjach tego, co się dzieje, o presji, jaką odczuwają poszczególni przyjaciele i partnerzy. Ale cena wycofania się, cena pozwolenia (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi na sukces, na oderwanie ogromnej części Ukrainy, na kontynuację jego programu podboju, będzie o wiele, wiele wyższa. Wszyscy tutaj to rozumieją" - mówił Johnson. (PAP)

26.06.2022 11:04

26.06.2022 10:37

26.06.2022 08:56

25.06.2022 19:16

Wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę budynki instytutu naukowego w Charkowie, na terenie którego znajduje się badawcza instalacja jądrowa Źródło Neutronów - poinformował na Telegramie ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego. Po ataku nie odnotowano wzrostu promieniowania. (PAP)

25.06.2022 18:21

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę swemu białoruskiemu odpowiednikowi Alaksandrowi Łukaszence, że jego kraj dostarczy Białorusi pociski rakietowe Iskander-M. Nastąpi to w ciągu kilku miesięcy - dodał Putin, cytowany przez agencję Reutera. (PAP)

25.06.2022 18:20

Ukraina odzyska swoje terytoria tylko drogą militarną, nie ma sensu czekać, aż potencjał wojskowy Rosji po prostu wygaśnie - powiedział w sobotę generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

"Nie powinniśmy czekać na cud, na to, że zmęczą się, stracą chęć do walki. Odzyskamy nasze terytoria tylko w wyniku kontrofensywy" - oświadczył Budanow w wywiadzie dla agencji Reutera. Szef wywiadu przekonywał też, że Rosja prowadzi ukrytą mobilizację, by wzmocnić swoje wojska na Ukrainie i że nie ma sensu czekać, aż jej potencjał po prostu wygaśnie.

Zdaniem Budanowa od sierpnia nastąpią "namacalne rezultaty" kontrofensywy ukraińskiej w obwodzie chersońskim, na południu kraju. Kontrofensywę tę szef wywiadu określił jako trudną, ale możliwą.

Budanow potwierdził, że w Siewierodoniecku, zajętym przez Rosjan mieście w obwodzie ługańskim, Ukraińcy wycofują się do sąsiedniego Lisiczańska. Według niego przejście na tereny położone wyżej da siłom ukraińskim przewagę taktyczną. Utrzymanie pozycji w Siewierodoniecku - jak przyznał generał - dłużej nie było już możliwe.

"Rosja stosuje taktykę używaną już Mariupolu: starcie miasta z powierzchni ziemi. Ze względu na warunki nie było możliwe utrzymanie obrony w ruinach, na otwartym terenie. Tak więc, siły ukraińskie odchodzą na wyżej położone tereny, by kontynuować operacje obronne" - powiedział szef wywiadu. Wyjaśnił następnie, że "jedynym wyżej położonym obszarem" jest Lisiczańsk.

Ukraińskie władze zarządziły w piątek uporządkowany odwrót żołnierzy z Siewierodoniecka. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj oświadczył, że obrońcy odchodzą na "nowe, bardziej umocnione" pozycje, aby "tam skutecznie walczyć i zadawać straty wrogowi". Mer Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk potwierdził w sobotę, że miasto jest pod całkowitą okupacją Rosjan.

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił w najnowszym raporcie, że w Lisiczańsku Ukraińcy zajmą pozycje na wyżej położonych terenach i jeśli Rosjanom nie uda się ich okrążyć ani odizolować, siły ukraińskie będą mogły przez jakiś czas odpierać rosyjskie ataki. (PAP)

25.06.2022 17:54

Komisja Europejska będzie w dużym stopniu, albo przynajmniej w dużej części, refundować te nasze wydatki i tę naszą broń, którą przekazaliśmy Ukrainie – powiedział w sobotę w Kole (woj. wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

25.06.2022 17:24

Siewierodonieck, w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, jest całkowicie pod okupacją sił rosyjskich – oświadczył w sobotę mer miasta Ołeksandr Striuk, lojalny wobec władz w Kijowie. (PAP)

25.06.2022 15:54

Usunięcie polskich flag z polskich cmentarzy wojennych w Katyniu i Miednoje to kolejny akt wrogości Kremla i element antypolskiej kampanii, prowadzonej od wielu lat - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. (PAP)

25.06.2022 15:48

Wojska ukraińskie nadal prowadzą ataki przeciwko siłom rosyjskim okupującym Wyspę Węży na Morzu Czarnym - poinformowała w sobotę w telewizji państwowej Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

25.06.2022 15:07

Siły rosyjskie wystrzeliwują podczas walk na froncie do tysiąca pocisków na godzinę – poinformował w sobotę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji ICTV.

Według ministra żołnierze rosyjscy wystrzeliwują tyle pocisków, gdyż usiłują wywrzeć presję psychologiczną na ukraińskich wojskowych. „Niestety mają obecnie nieograniczone zasoby” – dodał Reznikow.

Według niego takim zasobom można przeciwstawić tylko skuteczną, stosowaną punktowo broń. „Dlatego jeśli mówimy o 18 haubicach czy czterech systemach HIMARS, oznacza to, że jest to broń precyzyjnego rażenia, która może wykonywać odpowiednie uderzenia w odpowiednie cele” – zaznaczył ukraiński minister.

Naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny powiedział w sobotę, że wyrzutnie rakiet M142 HIMARS, przekazane przez USA w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy, już są używane w walkach na froncie i pomagają bronić kraju przed rosyjską inwazją.

Zdaniem wiceminister obrony Ukrainy Hanny Malar wojsko rosyjskie wystrzeliwuje w ciągu doby 10 razy więcej pocisków niż siły ukraińskie. (PAP)

25.06.2022 15:06

Mamy za granicą Polski normalną, regularną wojnę podobną do II wojny światowej - powiedział w sobotę w Toruniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podjęliśmy decyzję, że nie będziemy biernymi obserwatorami, narodem, który tylko w słowach pomaga, a będziemy w tej ryzykownej sprawie pomagać naprawdę - dodał.

W swoim przemówieniu wygłoszonym w sobotę w Toruniu prezes PiS podkreślił, że "mamy dzisiaj za granicą Polski normalną, regularną wojnę". "To jest wojna podobna do II wojny światowej" - oświadczył. Zaznaczył, że w tej sytuacji polskie władze podjęły decyzje o stworzeniu w Rzeszowie hubu, tj. ośrodka przerzutowego i transportowego, a także o przekazywaniu broni Ukrainie.

"Podjęliśmy decyzję o tym, że nie będziemy biernymi obserwatorami, ludźmi czy narodem, który tylko w słowach pomaga, a będziemy w tej najtrudniejszej, najbardziej ryzykownej sprawie pomagać naprawdę. I namawialiśmy do tego innych" - powiedział. "I to się udało" - dodał.

Zauważył, że czyniliśmy to wszystko z odwagą, ale i z rozwagą. "Ale nie cofnęliśmy się" - powiedział. "I przede wszystkim mieliśmy także i to, co było dla Europy i dla świata, a może i dla nas samych, ogromnym zaskoczeniem: przyjęliśmy 4,2 mln uchodźców (...) nie tworząc obozów dla uchodźców" - powiedział.

Przypomniał, że uciekający przed wojną Ukraińcy, w większości były to kobiety z dziećmi, zostali przyjęci w polskich domach lub w różnego rodzaju hotelach. "Udzieliliśmy im jako państwo, ale co bardzo ważne, także jako naród, jako społeczeństwo, ogromnej bezinteresownej pomocy" - zaznaczył. Ocenił, że jest to wspaniała rzecz nie tylko w wymiarze moralnym, ale także w wymiarze odnoszącym się do naszej sytuacji międzynarodowej.

"Pamiętajcie państwo, że Polsce i Polakom psuto opinię co najmniej od początku XVIII wieku" - powiedział. "Miało to miejsce permanentnie przez przynajmniej ostatnie trzy wieki i już kawałek czwartego, a ostatnio bardzo intensywnie próbowano nas na różne sposoby skompromitować" - stwierdził. "Myśmy i w tej sprawie podjęli przeciwdziałania, bo przecież te elity, które rządziły poprzednio się w to w gruncie rzeczy wpisywały. Potwierdzały tę diagnozę, że Polska to jakiś okropny ksenofobiczny kraj, który w gruncie rzeczy nie należy do wspólnoty europejskiej" - powiedział.

Prezes PiS poruszył też sprawę naszej granicy z Białorusią. "Zareagowaliśmy. I jako do niedawna przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Rady Ministrów mogę opowiedzieć, że wszystkie decyzje, łącznie z decyzją z o budowaniu muru - tego, który miał zostać według Donalda Tuska niewybudowany, a który stoi - te wszystkie decyzje zapadły jeszcze zanim to się zaczęło" - powiedział Kaczyński.

Bo - jak dodał - "już mieliśmy sygnały, że to się zacznie". "I tylko jedna decyzja zapadła już wtedy, kiedy to trwało, to znaczy decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na niewielkim terytorium. Wszystko inne było już gotowe. Zostało zrealizowane" - zaznaczył prezes PiS.

Zwrócił uwagę, że atak na naszą granicę ze strony Białorusi cały czas trwa. "O tym się zapomina ze względu na wojnę, ale mimo wszystko ciągle te ataki są ponawiane, bo są po prostu elementami tego samego wielkiego planu Rosji zdestabilizowania Europy" - powiedział Kaczyński. (PAP)

25.06.2022 15:05

Żołnierze ukraińscy opuścili pozycje w Siewierodoniecku, na wschodzie Ukrainy; w zakładach chemicznych Azot w tym mieście pozostali tylko cywile - poinformował w sobotę mer Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk. Zapewnił, że żołnierze wycofali się na lepiej przygotowane pozycje. (PAP)

25.06.2022 14:25

Musimy się uzbroić i zbudować potężną armię, tak żeby atak na Polskę nie miał żadnego sensu; mamy gotowy, skonkretyzowany plan - powiedział w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Torunia prezes PiS Jarosław Kaczyński. (PAP)

25.06.2022 12:25

​Przeprowadzone z terytorium Białorusi ostrzały ukraińskiego terytorium to wielka prowokacja Rosji mająca na celu dalsze wciągnięcie Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie - oświadczył w sobotę wywiad wojskowy Ukrainy.

Nocą z piątku na sobotę na Ukrainę przeprowadzono zmasowany atak rakietowo-bombowy - czytamy w komunikacie Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy. Rosyjskie bombowce "działały" bezpośrednio z terytorium Białorusi. Według ukraińskiego wywiadu wykorzystano sześć samolotów Tu-22M3, które wystrzeliły 12 pocisków kierowanych Ch-22.

Pociski wystrzelono w okolicach miasta Petryków w pobliżu Mozyrza, ok. 50-60 km od granicy z Ukrainą. Bombowce wylatywały z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim w Rosji, następnie przez obwody kałuski i smoleński wkraczały w białoruską przestrzeń powietrzną. Po wystrzeleniu rakiet maszyny wracały na lotnisko Szajkowka. Uderzano w obwody: kijowski, czernihowski, sumski.

"To pierwszy przypadek przeprowadzenia uderzenia lotniczego na Ukrainę bezpośrednio z terytorium Białorusi. Dzisiejszy ostrzał bezpośrednio związany z jest z próbami kremlowskich władz wciągnięcia Białorusi w wojnę na Ukrainie w charakterze bezpośredniego uczestnika" - pisze wywiad. (https://t.me/DIUkraine/747) (PAP)

25.06.2022 08:36

W ciągu trzech dni Ukraińcy zebrali pieniądze na zakup czterech bezzałogowców Bayraktar dla ukraińskiej armii - poinformowała w piątek fundacja działacza politycznego i showmana Serhija Prytuły.

Organizacja przekazała, że w ciągu trzech dni zebrano 600 mln UAH (ponad 90,3 mln PLN). (https://tinyurl.com/5b27wbuz) (PAP)

25.06.2022 08:34

Wojna Putina na Ukrainie to przede wszystkim studium przypadku porażki naczelnego dowództwa; trudno jest dowodzić siłami zbrojnymi na rzecz urojenia - pisze na łamach czasopisma "Foreign Affairs" profesor studiów nad wojną sir Lawrence Freedman.

"Błędy Putina nie były unikalne, były to typowe błędy popełniane przez autokratycznych przywódców, którzy zaczynają wierzyć własnej propagandzie" - przekonuje Freedman.

Jego zdaniem Putin "nie sprawdził swoich optymistycznych założeń co do tego jak łatwo może odnieść zwycięstwo, wierzył swoim siłom zbrojnym, że się sprawdzą, nie zdawał sobie sprawy, że Ukraina jest wyzwaniem o zupełnie innej skali niż wcześniejsze operacje w Czeczenii, Gruzji i Syrii, a do tego opierał się na sztywnej i hierarchicznej strukturze dowodzenia, która nie była w stanie przyswoić i dostosować się do informacji z pola walki i, co najważniejsze, nie pozwalała jednostkom rosyjskim na szybkie reagowanie na zmieniające się okoliczności".

"Analitycy i planiści wojskowi będą z pewnością badać wojnę na Ukrainie przez wiele lat jako przykład ograniczeń potęgi militarnej, szukając wytłumaczenia, dlaczego jedna z najsilniejszych i największych sił zbrojnych na świecie, z potężnym lotnictwem i marynarką wojenną oraz nowym sprzętem, a także z niedawnym i udanym doświadczeniem bojowym, tak bardzo się potykała" - zauważa Freedman, który jest emerytowanym profesorem wydziału studiów nad wojną londyńskiego King's College i oficjalnym historykiem wojny o Falklandy.

"Przed inwazją, kiedy rosyjskie wojsko porównywano z mniejszymi i mniej uzbrojonymi siłami obronnymi Ukrainy, niewielu wątpiło, która strona zdobędzie przewagę", przypomina Freedman, zauważając jednocześnie, że "w prawdziwej wojnie decydują czynniki jakościowe i ludzkie i to Ukraińcy mieli bardziej inteligentną taktykę, zebrani w sprawnych strukturach dowodzenia, od najwyższego szczebla politycznego do niższych dowódców polowych".

Według autora artykułu "wartość delegowanej władzy i lokalnej inicjatywy będzie jedną z innych kluczowych lekcji z tej wojny, jednak by te praktyki były skuteczne, wojsko musi być w stanie spełnić cztery warunki".

Jako pierwszy warunek wymienia on "wzajemne zaufanie między osobami wyższymi rangą a większością osób niższych rangą - ci na najwyższym szczeblu dowodzenia muszą mieć pewność, że ich podwładni mają inteligencję i zdolność do właściwego postępowania w trudnych warunkach, podczas gdy podwładni muszą mieć pewność, że naczelne dowództwo zapewni im wszelkie możliwe wsparcie".

Drugi warunek polegać ma na tym, że "walczący muszą mieć dostęp do sprzętu i zapasów, których potrzebują do dalszej pracy".

Po trzecie według Freedmana "przywódcy na najniższych szczeblach dowodzenia muszą być wysokiej jakości".

"Za radą Zachodu armia ukraińska rozwijała rodzaj korpusu podoficerskiego, który może zapewnić spełnienie podstawowych wymagań armii w ruchu, od konserwacji sprzętu po faktyczne przygotowanie do walki. W praktyce jeszcze bardziej istotne było to, że wielu z tych, którzy powrócili do szeregów po mobilizacji było doświadczonymi weteranami i w sposób naturalny rozumieli, co należy zrobić" - wyjaśnia historyk.

Ostatnim warunkiem ma być "zdolność do skutecznego działania na każdym szczeblu dowodzenia, która wymaga zaangażowania w misję i zrozumienia jej celu politycznego".

Tych elementów zabrakło stronie rosyjskiej zdaniem Freedmana "z powodu tego, jak Putin rozpoczął swoją wojnę: wróg, którego oczekiwały siły rosyjskie, nie był tym, z którym przyszło się im zmierzyć, mieszkańcy Ukrainy nie chcieli, wbrew temu, co wmawiano (rosyjskim żołnierzom - PAP), być wyzwalanymi", a "im bardziej bezowocna walka, tym niższe morale i słabsza dyscyplina walczących".

"Natomiast Ukraińcy bronili swojego terytorium przed wrogiem, który zamierzał zniszczyć ich kraj. Wystąpiła asymetria motywacji, która od początku wpłynęła na walkę. Co prowadzi nas z powrotem do szaleństwa pierwotnej decyzji Putina. Trudno jest dowodzić siłami zbrojnymi, by działały na rzecz urojenia" - przekonuje ekspert.

Freedman uważa, że Putin nie konsultował się z rosyjskimi ekspertami od Ukrainy, a zamiast tego polegał na swoich najbliższych doradcach, "starych towarzyszach z rosyjskiego aparatu bezpieczeństwa, którzy podzielali jego lekceważący pogląd, że Ukraina może być łatwo podbita".

"W ustrojach autokratycznych, takich jak rosyjski (...) dyktatorzy mają tendencję do otaczania się podobnie myślącymi doradcami i przedkładania lojalności nad kompetencje swoich starszych dowódców wojskowych" - pisze Freedman, tłumacząc, że "problemy Rosji z dowodzeniem na Ukrainie są nie tyle konsekwencją filozofii wojskowej, ile obecnego przywództwa politycznego". (PAP)

25.06.2022 08:34

Niewiarygodne jest mówienie teraz, że Niemcy byli naiwni w stosunku do Putina. Przepraszam, ale tak naiwnym być się nie da. Putin dokładnie mówił, jak on postrzega Ukrainę, a niemieckie rządy współdziałały w tym, aby Ukrainę wyizolować politycznie, aby stała się łupem Putina - mówi PAP historyk prof. Bogdan Musiał. (PAP)

25.06.2022 08:33

Siły ukraińskie wycofują się z Siewierodoniecka na położone wyżej i dogodniejsze pozycje obronne wokół Lisiczańska, by w dalszym ciągu wyniszczać nacierające wojska rosyjskie – ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Ukraińscy urzędnicy zarządzili w piątek uporządkowany odwrót żołnierzy z Siewierodoniecka. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj oświadczył, że obrońcy odchodzą na "nowe, bardziej umocnione" pozycje, aby "tam skutecznie walczyć i zadawać straty wrogowi".

W Lisiczańsku Ukraińcy zajmą wyższe pozycje i jeśli Rosjanom nie uda się ich okrążyć ani odizolować, będą mogły przez jakiś czas odpierać rosyjskie ataki. Z kolei rosyjskie wojska zgromadzone w Siewierodoniecku będą musiały przekroczyć rzekę, co wymagać będzie dodatkowego wysiłku i czasu – napisano w nowym raporcie ISW.

W sprawozdaniu przytoczono opinię anonimowego urzędnika Pentagonu, który ocenił, że siły rosyjskie, nacierające na Siewierodonieck, wykazują już oznaki zmęczenia i zużycia sprzętu oraz niskiego morale, co dodatkowo spowolni operacje ofensywne w Donbasie. Rosjanie próbują zająć Siewierodonieck co najmniej od 13 marca, więc zużywają siły i sprzęt od ponad trzech miesięcy – zaznaczono.

Na zachód od Iziumu w obwodzie charkowskim, na północ od Słowiańska w obwodzie donieckim, Rosjanie bez skutku próbowali prowadzić operacje ofensywne. Według ISW wojsko rosyjskie będzie się starało w pierwszej kolejności odciąć linie zaopatrzenia Lisiczańska, zanim wznowią na pełną skalę ofensywę na Słowiańsk.

Siły ukraińskie w dalszym ciągu prowadzą tymczasem kontrofensywę wzdłuż granicy administracyjnej pomiędzy obwodem chersońskim a dniepropietrowskim i zagrażają rosyjskim wojskom okupującym Chersoń. Ukraińscy partyzanci wciąż atakują w tym mieście osoby kolaborujące z okupantem – dodano.(PAP)

25.06.2022 08:32

Za wrzutkami na temat złego stanu zdrowia prezydenta Władimira Putina stoi Kreml, dla którego takie pogłoski są korzystne - uważa rosyjski politolog Iwan Preobrażeński, cytowany w sobotę przez ukraiński portal NV.ua.

"Myślę, że sam Kreml aktywnie podtrzymuje te plotki, nawet je wrzuca, a później zaczynają żyć swoim życiem. Tak jak na początku wrzucili nie wiadomo skąd wziętą kandydaturę (sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji) Nikołaja Patruszewa, a teraz wrzucają, że Patruszew ma oponentów" - powiedział politolog.

Patruszew jest wymieniany jako jeden z kandydatów na możliwego następcę Putina. Wśród kandydatur pojawiają się też minister obrony Siergiej Szojgu i młodsza córka Putina Katerina Tichonowa.

Politolog zaznaczył, że nawet jeśli Putin jest poważnie chory, to nie chodzi o to, lecz o stopień wytrwałości rosyjskiego systemu politycznego. "I właśnie tę kwestię próbują zamaskować pustą gadaniną o możliwych kandydatach" - uważa ekspert. (PAP)

25.06.2022 08:31

​Grochmalski: Moment krytyczny wojny

Kluczem do skutecznego wsparcia Ukrainy, jest z jednej strony dostarczenie Ukraińcom sprzętu o standardach NATO, a z drugiej zapewnienie ciągłości dostaw – mówi w opublikowanej w sobotę rozmowie z "Naszym Dziennikiem" dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej prof. Piotr Grochmalski.

Prof. Grochmalski zapytany przez "Nasz Dziennik", jak długo Zachód jest w stanie wspierać Ukrainę wskazał, że strona amerykańska widzi ten konflikt w długiej perspektywie i pod tym kątem przygotowuje swoje logistycznie działania. "W tej chwili do walki wchodzi sprzęt, który już dawno miał się pojawić. Mam na myśli cztery wyrzutnie rakietowe HIMARS razem z tysiącem rakiet do donośności do 70 km - ale to stanowczo za mało" - ocenił.

Dodał, że USA deklarują, że to jest tylko wstęp do większych dostaw. Przypomniał, że do akcji wchodzą też 3 zestawy rakietowe M270 MLRS przesłane przez Brytyjczyków.

Prof. Grochmalski przypomniał, że Polska przekazała Ukrainie 230 czołgów T-72 M. "Według strony ukraińskiej utracili oni 500 czołgów, a więc nasza pomoc pokryła mniej niż połowę strat" - zaznaczył.

Na pytanie czy Niemcy, tym razem dotrzymają słowa o dostawie dla Ukrainy sprzętu ekspert wskazał, że Niemcy zadeklarowali 3 zestawy rakietowe Mars II o podobnych parametrach co M270, ale - według niego - "Berlin jest najmniej wiarygodny spośród wszystkich państw, które dostarczają broń Ukrainie". "Jeśli chodzi o liczby, to porównanie między tym, co Berlin deklaruje, a tym co dostarcza, jest obecnie na poziomie 30 proc." - powiedział.

"Tak czy inaczej w wymiarze kluczowym - logistycznym strona amerykańska szykuje się do realizacji pełnoskalowych dostaw w oparciu o rozwiązania, jakie były wykorzystywane podczas II wojny światowej. Jest to zatem moment krytyczny tej wojny" - ocenił. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

24.06.2022 22:24

W ciągu trzech dni Ukraińcy zebrali pieniądze na zakup czterech bezzałogowców Bayraktar dla ukraińskiej armii - poinformowała w piątek fundacja działacza politycznego i showmana Serhija Prytuły. (PAP)

24.06.2022 22:03

24.06.2022 22:01

24.06.2022 22:00

Rosyjska armia wykorzystuje przeciwko Siłom Zbrojnym Ukrainy do tysiąca pocisków na godzinę - poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany w piątek przez portal RBK-Ukraina. Reznikow zaznaczył, że zachodnia artyleria już znacząco zmienia obraz walk, ale przeciwnik ma faktycznie niekończące się zapasy nabojów - czytamy. "Rosjanie wykorzystują do tysiąca pocisków w ciągu godziny, próbując przytłoczyć psychicznie naszych wojskowych... Tysiąc pocisków w godzinę, niestety sypią dziś niekończącymi się zasobami" - powiedział minister. Wskazał, że ukraińska strona stosuje taktykę punktowego rażenia, dlatego dziesiątki haubic czy kilka systemów artylerii rakietowej HIMARS może zapewnić "odpowiednie rażenie odpowiednich celów" pod warunkiem prawidłowego zastosowania. (PAP)

24.06.2022 21:35

W wielkich bazach artyleryjskich na Białorusi rozpoczęto ładowanie uzbrojenia w celu wywiezienia go do Rosji – poinformowało w piątek Stowarzyszenie Kolejarzy Białorusi, według którego Rosja zamówiła 100 wagonów. (PAP)

24.06.2022 20:54

Rosyjskie tankowce, pływające pod liberyjską banderą i ubezpieczone przez indyjską firmę, dostarczają ropę do portów w UE mimo sankcji Unii i USA - podaje w piątek Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), medialne konsorcjum śledzące przestępczość zorganizowaną i korupcję. 18 tankowców, należących faktycznie do największej rosyjskiej firmy żeglugowej Sowkomfłot, jest zarejestrowanych jako własność jej spółek córek z Cypru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a ich ubezpieczycielem została indyjska firma Indian Register of Shipping (IRClass). Statki te, pływające bez przeszkód między innymi do Włoch, Danii, Holandii i Republiki Południowej Afryki, zidentyfikowali w maju dziennikarze OCCRP; każdy tankowiec transportuje ładunek ropy wart około 240 mln dolarów. (PAP)

24.06.2022 20:53

24.06.2022 19:45

24.06.2022 18:33

Lokalne władze w Rosji skarżą się na brak środków na pogrzeby swoich mieszkańców, którzy zginęli na wojnie z Ukrainą. Nawet w małych miejscowościach zakupuje się setki krzyży, wieńców i tabliczek – wynika z analizy zakupów z budżetu państwa, dokonanej przez niezależny kanał Możem Objasnit i opublikowanej w piątek na Telegramie. (PAP)

24.06.2022 16:19

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w piątek w komunikacie, że jest coraz bardziej zaniepokojona sytuacją personelu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i trudnymi warunkami, w jakich osoby te pracują. (PAP)

24.06.2022 14:43

​Ruch oporu w okupowanym Melitopolu wyznaczył nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów za głowę szefa kolaboracyjnych władz miasta - oświadczył w piątek lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda. (PAP)

24.06.2022 14:00

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zdemaskowała grupę związaną z rosyjskim wywiadem wojskowym, kierowaną przez ukraińskiego deputowanego Andrija Derkacza; celem tej struktury miało być wsparcie działań wroga podczas inwazji na Ukrainę - powiadomiła w piątek SBU.

Derkacz miał od 2016 roku współpracować z Głównym Zarządem Wywiadu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Z deputowanym bezpośrednio kontaktowali się szefowie GRU - kierujący służbą Igor Kostiukow i jego pierwszy zastępca Władimir Aleksiejew.

Według SBU głównym zadaniem Derkacza było koordynowanie działalności prywatnych firm ochroniarskich w różnych regionach Ukrainy. "(Polityk) otrzymywał pieniądze od GRU, przeznaczone na zakładanie tych firm. Następnie planowano wykorzystać (siły ochrony) podczas zajmowania terytorium Ukrainy (przez Rosjan). Na realizację tych zadań GRU wydawał co kilka miesięcy po 3-4 mln dolarów. Jak wynika z materiałów śledztwa, duża część pieniędzy trafiła do kieszeni Derkacza" - oświadczył rzecznik SBU Artem Dechtiarenko.

"W momencie wkroczenia rosyjskich wojsk, gdy byłoby już wiadomo, że (ukraińskie) miasta poddają się, prywatne firmy ochroniarskie miały zapewniać (...) niezakłócony wjazd (sił agresora)"- zeznał były współpracownik Derkacza Ihor Koliesnikow.

W ocenie Koliesnikowa GRU planowało zająć Kijów siłami dwóch brygad wojsk specjalnych (specnazu), nacierających od strony Białorusi. Oddziały miały szybko wkroczyć do stolicy Ukrainy i opanować dzielnicę rządową. Następnie planowano zwołać posiedzenie ukraińskiego parlamentu, by - pod naciskiem Kremla - przegłosować powołanie nowego, prorosyjskiego rządu. (PAP)

24.06.2022 12:53

Sytuacja w Mikołajowie jest bardzo zła, dlatego wzywam do ewakuacji wszystkich mieszkańców, którzy chcą pozostać przy życiu; nie wiadomo, kiedy zakończą się rosyjskie ostrzały miasta - zaapelował w piątek mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz w rozmowie z Radiem Swoboda. (PAP)

24.06.2022 12:39

Dziękuję USA za kolejny pakiet pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy - przekazał w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski. To wsparcie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek - podkreślił. Nowy pakiet amerykańskiej pomocy obejmuje m.in. cztery kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS. (PAP)

24.06.2022 12:07

Marynarka Wojenna RP otrzyma trzy niszczyciele min typu Kormoran II; umowę na dostarczenie okrętów podpisze w niedzielę w Świnoujściu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak - poinformował w piątek resort obrony.

Jak wyjaśniono w komunikacie ministerstwa stronami umowy są Skarb Państwa (Agencja Uzbrojenia) oraz konsorcjum: Stocznia Remontowa Shipbuilding wraz z PGZ Stocznia Wojenna oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej.

Przedmiotem umowy jest pozyskanie trzech kolejnych nowoczesnych niszczycieli min typu Kormoran II wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Jak zapowiada resort obrony, razem z prototypowym okrętem serii ORP Kormoran oraz seryjnymi jednostkami ORP Mewa i ORP Albatros będą wchodziły w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP.

MON zapowiada, że okręty zostaną dostarczone w latach 2026-2027 i wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

MON przypomina, że uroczyste podniesienie bandery na ORP Kormoran - pierwszej, prototypowej, jednostce odbyło się 28 listopada 2017 r. Kontrakt na budowę dwóch seryjnych jednostek projektu 258 - ORP Albatros i ORP Mewa, podpisano pod koniec grudnia 2017 r. Drugi z serii ORP Albatros zwodowano w październiku 2019 r. i aktualnie przechodzi wojskowe próby zdawczo-odbiorcze, natomiast trzecia ORP Mewa została zwodowana w grudniu 2020 r. i aktualnie znajduje się na etapie, realizowanych przez wykonawcę, prób morskich.

ORP Albatros - jak zapowiada resort obrony - powinien zostać przekazany do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w sierpniu, natomiast spodziewany odbiór ORP Mewa powinien nastąpić w listopadzie tego roku. (PAP)

24.06.2022 11:18

Przez cztery miesiące rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 338 dzieci, a 610 zostało rannych – podała w piątek ukraińska prokuratura generalna. Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w wyniku inwazji zginęło przynajmniej 4,5 tys. cywilów. (PAP)

24.06.2022 10:55

Poniżej: Strona ukraińska podaje, że sześć rosyjskich okrętów rakietowych opuściło Sewastopol. Pięć z nich kieruje się w okolice Odessy.

24.06.2022 10:54

24.06.2022 10:25

Morawiecki przed drugim dniem szczytu: są potrzebne ogólnoeuropejskie rozwiązania, które zapobiegną skutkom szantażu energetycznego Rosji. Będziemy podnosić kwestię uruchamiania energetyki węglowej. Chcemy zwiększyć wydobycie tego surowca. (PAP)

24.06.2022 10:11

Polski rząd planuje wybudować tymczasowe ośrodki dla 20 tys. osób poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji, w tym dla 4 tys. w obwodzie kijowskim - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas otwarcia miasteczka modułowego w Buczy pod Kijowem, przeznaczonego dla uchodźców wojennych. Ośrodek powstał dzięki wsparciu polskich władz. (PAP)

24.06.2022 09:29

​Wojska ukraińskie muszą wycofać się z Siewierodoniecka, by ograniczyć straty i zająć bardziej umocnione pozycje – powiadomił szef administracji obwodowej Serhij Hajdaj w piątek rano.

„Nasi obrońcy z różnych formacji wojskowych dostali już rozkaz, by odchodzili na nowe bardziej umocnione i tam skutecznie walczyć i zadawać straty wrogowi” – powiedział Hajdaj w komentarzu dla telewizji, opublikowanym w piątek rano w Telegramie.

https://t.me/luhanskaVTSA/3723

Hajdaj wyjaśnił, że umocnienia obronne w Siewierodoniecku zostały bardzo zniszczone i obecnie dalsza walka na tych pozycjach „nie ma sensu” i grozi proporcjonalnym wzrostem strat po stronie ukraińskich żołnierzy.

Urzędnik powiedział, że miasto jest pod stałym ostrzałem i jest praktycznie całkowicie zniszczone, m.in. zburzonych lub uszkodzonych jest 90 proc. budynków.

Przeciwnik przesuwa się z rejonu Zołotego i Toszkiwki w kierunku Lisiczańska i „ma tam pewne sukcesy” – powiedział Hajdaj. Rosjanie, jak dodał, przemieszczają ze Starbobielska w kierunku Lisiczańska sześć zestawów rakietowych Toczka-U. (PAP)

24.06.2022 09:20

24.06.2022 09:20

24.06.2022 09:20

Wykorzystywanie przez Rosję do lotniczych misji bojowych emerytowanych pilotów, którzy podjęli pracę w prywatnej firmie wojskowej, Grupie Wagnera, świadczy, że brakuje jej załóg lotniczych do wsparcia inwazji - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Siły ukraińskie ogłosiły, że pilot rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25 FROGFOOT, zestrzelonego 17 czerwca, został wkrótce potem schwytany. Pilot przyznał się, że jest byłym majorem rosyjskich sił powietrznych, który zatrudnił się jako pracownik wojskowy w Grupie Wagnera i odbył kilka misji podczas konfliktu. Wykorzystanie emerytowanego personelu, pracującego obecnie dla Wagnera, do prowadzenia misji bliskiego wsparcia powietrznego wskazuje, że rosyjskie siły powietrzne prawdopodobnie mają trudności z zapewnieniem wystarczającej liczby załóg lotniczych do wsparcia inwazji na Ukrainę" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Jest to prawdopodobnie kombinacją niewystarczającej liczby odpowiednio wyszkolonego personelu oraz strat poniesionych w walkach. Podczas wykonywania misji rosyjski pilot korzystał z komercyjnych urządzeń GPS, a nie z rosyjskiego wojskowego sprzętu nawigacyjnego. Prawdopodobnie świadczy to o tym, że samoloty Grupy Wagnera to starsze modele Su-25, a rosyjskie siły powietrzne nie zapewniają Wagnerowi najnowocześniejszego wyposażenia awionicznego" - dodano. (PAP)

24.06.2022 09:15

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy