Nowy numer 38/2023 Archiwum

Inwazja Rosji na Ukrainę

Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej. Ukraina płaci wysoką cenę za powstrzymywanie rozprzestrzeniania się "rosyjskiej zmory” w Europie - powiedział ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko.

Relacja trwa

24.06.2022 09:24

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

24.06.2022 08:59

24.06.2022 07:37

24.06.2022 07:29

Wykorzystywanie przez Rosję do lotniczych misji bojowych emerytowanych pilotów, którzy podjęli pracę w prywatnej firmie wojskowej, Grupie Wagnera, świadczy, że brakuje jej załóg lotniczych do wsparcia inwazji - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Siły ukraińskie ogłosiły, że pilot rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25 FROGFOOT, zestrzelonego 17 czerwca, został wkrótce potem schwytany. Pilot przyznał się, że jest byłym majorem rosyjskich sił powietrznych, który zatrudnił się jako pracownik wojskowy w Grupie Wagnera i odbył kilka misji podczas konfliktu. Wykorzystanie emerytowanego personelu, pracującego obecnie dla Wagnera, do prowadzenia misji bliskiego wsparcia powietrznego wskazuje, że rosyjskie siły powietrzne prawdopodobnie mają trudności z zapewnieniem wystarczającej liczby załóg lotniczych do wsparcia inwazji na Ukrainę" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Jest to prawdopodobnie kombinacją niewystarczającej liczby odpowiednio wyszkolonego personelu oraz strat poniesionych w walkach. Podczas wykonywania misji rosyjski pilot korzystał z komercyjnych urządzeń GPS, a nie z rosyjskiego wojskowego sprzętu nawigacyjnego. Prawdopodobnie świadczy to o tym, że samoloty Grupy Wagnera to starsze modele Su-25, a rosyjskie siły powietrzne nie zapewniają Wagnerowi najnowocześniejszego wyposażenia awionicznego" - dodano. (PAP)

24.06.2022 07:04

​Minionej doby siły ukraińskie wyeliminowały na południu kraju 44 rosyjskich żołnierzy, tymczasem w obwodzie chersońskim partyzanci wciąż utrudniają działania rosyjskich okupantów – podała w piątek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. (PAP)

23.06.2022 21:35

Jeśli dojdzie do okupacji Siewierodoniecka, to ludzie, którzy ukrywają się w schronach zakładów chemicznych Azot staną się zakładnikami rosyjskich najeźdźców – oświadczył w czwartek wieczorem Serhij Hajdaj, szef administracji obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

„Możliwość wyjścia będzie tylko na okupowaną część obwodu ługańskiego” – napisał Hajdaj na Telegramie. „W strefie przemysłowej miasta zniszczono już wiele umocnień obronnych. Nie wykluczamy możliwości odejścia (wojsk ukraińskich) na bardziej umocnione pozycje” – dodał.

Wcześniej Hajdaj informował, że strefa przemysłowa Siewierodoniecka i teren zakładów Azot to ostatnia część miasta, gdzie trwa ukraińska obrona.

Gubernator poinformował, że przeciwnik „rzucił wszystkie siły, by w najbliższym czasie zająć cały obwód ługański, a walki toczą się na wszystkich kierunkach”.

Ponadto, jak wskazał, na zajętych niedawno terytoriach w obwodzie Rosjanie rozpoczęli tzw. działania filtracyjne. „Polują na ludzi, mających związek z armią, interesują się też ich krewnymi. Mężczyzn zmuszają, by poszli walczyć przeciwko Ukrainie, czyli wykorzystują ich jako mięso armatnie” – napisał Hajdaj. (https://t.me/luhanskaVTSA/3714)

W ostatnich dniach pogorszyła się sytuacja wojsk ukraińskich w rejonie Siewierodoniecka i Lisiczańska. Siły rosyjskie przerwały ukraińską obronę i zajęły kilka miejscowości. W związku z ryzykiem okrążenia władze mówią, że może być konieczne wycofanie się wojsk ukraińskich na nowe rubieże obronne. (PAP)

23.06.2022 21:25

23.06.2022 21:25

23.06.2022 20:54

23.06.2022 20:26

Żadne miasto w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy nie jest bezpieczne dla mieszkańców, pozostanie tam jest "skrajnie niebezpieczne” - powiedział w czwartek w wywiadzie dla AFP szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

"Żadne miejsce, żadne miasto nie jest bezpieczne", ponieważ walki między wojskami ukraińskimi i rosyjskimi są bardzo brutalne - dodał gubernator.

W środę Kyryłenko poinformował, że w obwodzie donieckim Rosjanie kontrolują 55 proc. terytorium, a sytuacja wzdłuż całej linii frontu jest bardzo trudna. „Wróg stosuje wszystkie rodzaje uzbrojenia, jakie posiada” - wyjaśnił.

Ci spośród mieszkańców, którzy pozostali na terenie objętym walkami, najczęściej mówią, że nie mają dokąd jechać lub nie mają środków na życie w innych miejscach. Ludzie ci w większości ukrywają się, lecz to również jest bardzo niebezpieczne, ponieważ Rosjanie stosują ciężką artylerię oraz lotnictwo. (PAP)

23.06.2022 20:11

23.06.2022 20:09

Rosyjskie władze okupacyjne przeprowadzają spis mieszkańców Mariupola, cywilom zakazano opuszczać miasto; pracuje tam też kilka propagandowych stacji telewizyjnych z Rosji, próbujących ukazać "powrót do normalności" - zakomunikował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

"Podczas tzw. spisu powszechnego wymagane jest przedstawienie dokumentów tożsamości. Pobierane są również odciski palców od mieszkańców Mariupola. (...) Pomimo braku możliwości jakiejkolwiek pracy zarobkowej, obserwuje się stały wzrost cen na towary i usługi" - przekazano w raporcie HUR. (https://tinyurl.com/24rmzdpn)

Wywiad poinformował także, że w mieście pojawiły się rosyjskie prywatne firmy pogrzebowe, które oferują bardzo wysokie ceny za zorganizowanie pochówku - 10 tys. hrywien (ponad 1500 zł - PAP) za jedno ciało.

W okupowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, panuje katastrofalna sytuacja humanitarna. Pomoc zapewniana przez samozwańczą miejską administrację (dostawy żywności, wody, środków higienicznych) wystarcza tylko dla niewielkiej liczby osób, utrzymuje się również zagrożenie wybuchem epidemii chorób zakaźnych, m.in. cholery.

Lojalny wobec władz w Kijowie mer Mariupola Wadym Bojczenko wyraził 3 czerwca przypuszczenie, że szacowana dotąd na około 22 tys. liczba mieszkańców miasta zabitych przez rosyjskie wojska może być znacznie zaniżona. (PAP)

23.06.2022 19:40

Białoruś wyciąga ze składów przechowywania sprzęt wojskowy, który może potem przekazać Rosji dla wzmocnienia jej zgrupowań na Ukrainie – oświadczył w czwartek wiceszef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow.

Według Hromowa na Białorusi „pod pretekstem ćwiczeń, zbiórek w składach przechowywania uzbrojenia i sprzętu wojskowego odbywa się zdjęcie tego sprzętu z przechowywania i serwisowanie”.

„Biorąc pod uwagę ogromne straty sprzętowe agresora, a także dużo lepsze warunki przechowywania sprzętu w składach białoruskiej armii, nie jest wykluczone, że nasz sąsiad (Białoruś) przekaże to uzbrojenie rosyjskiemu agresorowi” – powiedział Hromow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Następnie sprzęt ten może zostać przerzucony do Donbasu lub obwodu chersońskiego - ocenił.

Wojskowy poinformował także, że Ukraina posiada informacje o tym, że na terytorium dawnego lotniska Ziabrauka w obwodzie homelskim (przy granicy z ukraińskim obwodem czernihowskim) jest budowana infrastruktura wojskowa.

„Nie jest wykluczone, że następnie w ramach tzw. państwa związkowego Białoruś udostępni Rosji to terytorium w celu rozmieszczenia tam kolejnej bazy wojskowej w pobliżu naszej granicy” – powiedział Hromow.

Generał wskazał również, że utrzymuje się groźba rosyjskich ataków rakietowych z terytorium i przestrzeni powietrznej Białorusi, a także przerzucenia tam rosyjskich grup dywersyjnych do działań na trasach zabezpieczenia logistycznego wojsk ukraińskich.

Według Hromowa na terytorium Białorusi znajdują się oddziały specjalne rosyjskich wojsk oraz prywatnych firm wojskowych, które mogą służyć właśnie do przygotowania grup dywersyjnych.

Oceniając ryzyko ataku z terytorium Białorusi na dużą skalę, wojskowy powiedział, że obecnie Rosja nie dysponuje tam odpowiednimi siłami. (PAP)

23.06.2022 18:38

23.06.2022 18:37

Rosja tworzy punkty wydawania dowodów osobistych na terytoriach okupowanych i wywiera presję na mieszkańców, by je przyjmowali – powiadomiła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

„Usiłując włączyć czasowo okupowane terytoria Ukrainy w rosyjską przestrzeń, Rosja tworzy punkty wydawania rosyjskich dowodów osobistych, ponieważ dąży do zwiększenia liczby obywateli Federacji Rosyjskiej” – powiedziała Malar w czasie briefingu, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Wiceminister obrony dodała, że Rosja wywiera presję na mieszkańców, którzy wbrew swojej woli znaleźli się pod rosyjską okupacją, zwłaszcza na pracowników tamtejszych przedsiębiorstw.

Według Malar także pracownicy oświaty są zmuszani do współpracy z władzami okupacyjnymi.

25 maja prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o przyspieszonym trybie przyznawania obywatelstwa rosyjskiego mieszkańcom części okupowanych obwodów zaporoskiego i chersońskiego na południu Ukrainy. (PAP)

23.06.2022 18:22

23.06.2022 17:36

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, które kończą swoje spotkania z uchodźczyniami, wolontariuszami i organizacjami pomocowymi w Polsce i Ukrainie, wezwały do zaprzestania wojny. Jak podkreśliły, w czasie ostatnich dni usłyszały historie pełne bólu, ale i zobaczyły, jak wielką siłę mają kobiety.

Jody Williams, Tawakkol Karman, Leymah Gbowee od poniedziałku spotykały się z uchodźczyniami w ośrodkach pomocy, wolontariuszami i organizacjami wspierającymi osoby uciekające przed wojną. Były w Krakowie, Rzeszowie, Przemyślu i Lwowie. W czwartek na konferencji prasowej w stolicy Małopolski podsumowały swoją wizytę.

Kobiety chciały wyrazić solidarność z Ukrainkami, pokazać, że ich los nie jest im obojętny i zapewnić, że będą dalej przekazywać ich historie.

"Wzywamy do zaprzestania wojny. Chcemy powiedzieć kobietom: wasza siła jest naszą siłą, wasz ból jest naszym bólem, wasza wolność jest naszą wolnością” – mówiła Tawakkol Karman z Jemenu.

"Spotkałyśmy wspaniałe kobiety, które widzą, czym jest pokój. Mamy takie same marzenia – pokój” – podkreśliła Karman.

Leymah Gbowee z Liberii oceniła, że bez zaangażowania kobiet nie będzie pokoju, a opowieści o stracie rodziny, dzieci – są „krytycznym przykładem przemocy”.

Jody Williams z USA przywoływała relacje o utracie, w jedną sekundę, normalnego życia. „Mogłyśmy usłyszeć opowieści kobiet i możemy je przekazywać dalej. (…) To dla mnie przywilej dzielić ich historie” – powiedziała noblistka. Zapewniła, że historie tych kobiet nie będą zapomniane.(PAP)

23.06.2022 17:34

23.06.2022 17:02

23.06.2022 17:01

W Kijowie zatrzymano kilkoro obywateli Ukrainy, którzy zajmowali się działalnością dywersyjną na rzecz Rosji; osoby te miały przy sobie fotografie obiektów kolejowych i posterunków kontrolnych - poinformował w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.

Dwaj kolaboranci sporządzali dokumentację infrastruktury kolejowej w stolicy, inna osoba fotografowała punkty kontrolne, jeszcze inna jest podejrzana o współpracę z wojskowymi z samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę "republik ludowych" na wschodzie Ukrainy - powiadomił Hromow, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

15 czerwca wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin oświadczył, że od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji, zatrzymano i przekazano Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ponad 800 osób podejrzewanych o działalność dywersyjną i zwiadowczą na rzecz Kremla.

W ocenie Jenina większość dywersantów ma za zadanie namierzanie celów (rosyjskich ostrzałów na Ukrainie), ujawnianie pozycji ukraińskich formacji zbrojnych, a także weryfikowanie skuteczności ataków rakietowych i artyleryjskich wroga. (PAP)

23.06.2022 16:45

Siły Zbrojne Ukrainy są zmuszone do prowadzenia obrony manewrowej, ale zajmujemy najbardziej dogodne pozycje – powiadomił w czwartek naczelny dowódca wojsk ukraińskich generał Wałerij Załużny.

„Cena wolności jest wysoka. Jest nam bardzo ciężko, bo przewaga ogniowa jest po stronie przeciwnika. Pomimo tego wszystkiego, trzymamy się” – napisał Załużny na Telegramie. „Jesteśmy zmuszeni do prowadzenia obrony manewrowej, zajmowania dogodniejszych rubieży i pozycji. Ale każdy metr zabranej nam ziemi jest zalany krwią okupanta” – dodał Załużny. (https://t.me/CinCAFU/148)

Na wschodzie Ukrainy, w obwodach ługańskim i donieckim, gdzie toczą się obecnie najcięższe walki, strona ukraińska była w ostatnich dniach zmuszona do ustąpienia siłom rosyjskim. W rejonie Siewierodoniecka wojska rosyjskie zajęły Łoskutiwkę i Raj-Ołeksandriwkę, szturmują Syrotine.

Wcześniej potwierdzono przerwanie przez Rosjan linii ukraińskiej obrony i postęp w rejonie Toszkiwka-Zołote na południowy wschód od Lisiczańska. Wojska rosyjskie próbują otoczyć zgrupowanie wojsk ukraińskich. W dalszym ciągu toczą się walki w Siewierodoniecku, jednak – jak wynika z informacji władz w Kijowie – siły ukraińskie są już tylko w niewielkiej części miasta. (PAP)

23.06.2022 15:43

23.06.2022 14:09

"Proszę popatrzeć, co Rosja Putina robi narodowi Ukrainy" - mówili papieżowi Franciszkowi przedstawiciele Centrum Szymona Wiesenthala podczas audiencji w Watykanie. Środowe spotkanie opisało w komunikacie biuro prasowe organizacji.

"Jak kraj, który ucierpiał z powodu furii Hitlera, może odwrócić się i stosować tę samą taktykę, mordując niewinnych ludzi, bombardując szpitale, sierocińce i szkoły?" - pytał podczas rozmowy z papieżem szef i założyciel Centrum Wiesenthala rabin Marvin Hier.

Delegacja przekazała papieżowi dar dla Archiwum Watykańskiego: kopię listu Adolfa Hitlera z 1919 roku, w którym napisał on o tym, że trzeba "usunąć Żydów" z Europy.

Rabin Hier, podkreślając, że jest to "jeden z najbardziej znaczących dokumentów w historii ludzkości" dodał: "To, co było opinią jednego człowieka" stało się potem "państwową polityką hitlerowskich Niemiec". (PAP)

23.06.2022 12:58

Władze wyciągają wnioski z wojny na Ukrainie, dlatego wyposażamy polskie wojsko w nowoczesny sprzęt – powiedział w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który zatwierdził umowę na 3500 pocisków i 600 mechanizmów startowych systemu przeciwlotniczego Piorun. (PAP)

23.06.2022 09:46

23.06.2022 09:45

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy donosi, że rosyjscy okupanci zajęli dwie osady w pobliżu miasta Łysychańska - Loskutivka i Rai-Olexandrivka. (@nexta_tv)

23.06.2022 09:44

23.06.2022 09:44

Aidan Aslin, #brytyjski wolontariusz, który został skazany na śmierć przez samozwańczą „#Doniecką Republikę Ludową”, zadzwonił do swoich krewnych i poinformował ich, że czeka go egzekucja. (@nexta_tv)

23.06.2022 09:43

23.06.2022 09:42

23.06.2022 08:16

​Poniżej: Ukraińscy cywile zauważyli w metrze żołnierza i...

23.06.2022 08:15

22.06.2022 21:06

Większość ukraińskich jeńców wojennych z mariupolskiego Azowstalu przebywa w obozie w okupowanej Ołeniwce w obwodzie donieckim – poinformował w środę szef Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow.

„O losie prawie wszystkich mamy bardzo dokładne informacje. Pracujemy nad uwolnieniem ich z niewoli i mam nadzieję, że w najbliższym czasie wiele osób zobaczy swoich bliskich już w domu” – powiedział w środę na antenie ukraińskiej telewizji Budanow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. (PAP)

22.06.2022 20:53

W celu zademonstrowania swojej obecności przy granicy z Ukrainą armia Białorusi rozmieszcza drewniane atrapy czołgów na terenach przygranicznych - poinformował w środę rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk, cytowany przez portal Ukraińska Prawda. (PAP)

22.06.2022 19:51

Musimy przyznać sami przed sobą, że jesteśmy na wojnie, a energia jest bronią stosowaną przez Rosję przeciwko nam - powiedział w środę pełnomocnik rządu RP do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas konferencji US-EU Future and Defense Forum w Waszyngtonie.

"Nie mamy do czynienia po prostu z kryzysem energetycznym. Jesteśmy na wojnie. Energia jest używana jako broń przez Rosjan przeciwko nam, przeciwko krajom europejskim i to dotyka nas w sposób globalny. To, co jest konieczne - to moja opinia - to musimy przyznać, że jesteśmy na wojnie. A wojna jest kosztowna, więc musimy się przygotować do poniesienia kosztów" - powiedział Naimski podczas dyskusji na temat współpracy UE i USA w dziedzinie transformacji energetycznej.

Jak dodał, wojna wymaga wojennego podejścia do zarządzania, w tym podejmowania przez rządy decyzji, które "są czasem sprzeczne z gospodarką rynkową".

"Jeśli dyskutujemy o sankcjach, kontrsankcjach czy potencjalnych ograniczeniach cen (źródeł energii - PAP), mówimy o rozwiązaniach wojennych" - powiedział minister.

Naimski ocenił, że w podejściu do obecnego kryzysu - który jego zdaniem może być przez przyszłych historyków nazwany "drugą zimną wojną" - Zachód powinien zająć się przede wszystkim rozwiązaniem najpilniejszych, krótkoterminowych problemów, takich jak globalna produkcja ropy naftowej, by obniżyć jej ceny, a dopiero później zajmować się problemami w dłuższej perspektywie, takimi jak zielona transformacja energetyczna. Podkreślił też, że obecnie państwa i firmy europejskie prowadzą między sobą intensywną konkurencję m.in. o dostawy gazu LNG i potrzebny jest "wielki wysiłek" i dodatkowe dyskusje w gronie państw UE, by zrównoważyć tę konkurencję z solidarnym podejściem uwzględniającym interesy wszystkich.

Uczestnicząca w dyskusji dyrektor generalna Komisji Europejskiej ds. energii Ditte Juul Jorgensen chwaliła polską politykę energetyczną jako jeden z przykładów wieloletnich wysiłków na rzecz dywersyfikacji energii. Naimski powiedział, że dzięki podjętym inwestycjom m.in. w instalacje LNG i projekt Baltic Pipe Polska będzie w stanie przetrwać bez rosyjskiego gazu.

Jorgensen powiedziała z kolei, że UE wyciągnęła wnioski z trudnej sytuacji, w której znalazła się poprzedniej zimy, i wprowadziła nową politykę magazynowania gazu, by lepiej przygotować się na nadchodzącą zimę. Dodała, że pomoże w tym współpraca z USA w sprawie dostaw LNG z Ameryki, która pomoże zastąpić około jednej trzeciej rosyjskich dostaw. (PAP)

22.06.2022 18:46

Ponad 2600 ofert pomocy dla ukraińskich naukowców zebrano przez trzy miesiące w ramach akcji #ScienceForUkraine – przekazali jej organizatorzy. Polski zespół wolontariuszy od początku mocno włączył się w tę inicjatywę.

Inicjatywa #ScienceForUkraine (https://scienceforukraine.eu/) powstała w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę w ramach międzynarodowego projektu koordynowanego przez Instytut Badań Literackich PAN. Celem jest zbieranie i rozpowszechnianie informacji o wsparciu oferowanym przez instytucje akademickie z całego świata studentom i naukowcom uciekającym z Ukrainy. Społeczność podsumowała trzy miesiące swoich działań w formie raportu (https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4139263). (PAP)

22.06.2022 18:45

Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało w środę o rozpoczęciu ćwiczeń z udziałem komisariatów wojskowych (komend uzupełnień) w obwodzie homelskim przy granicy z Ukrainą. Mają potrwać do 1 lipca. (PAP)

22.06.2022 13:20

Ukraiński dziennikarz Maks Łewin, który zginął w połowie marca na Ukrainie, był prawdopodobnie torturowany i przesłuchiwany, po czym rosyjscy żołnierze dokonali na nim egzekucji - wynika z opublikowanego w środę raportu sporządzonego na podstawie śledztwa organizacji Reporterzy Bez Granic (RSF).

Dwóch dziennikarzy RSF, Arnaud Froger i Patrick Chauvel, poszukiwało od 24 maja do 3 czerwca dowodów i wskazówek w pobliżu miejsca śmierci Łewina w lesie na północ od Kijowa. Jak wynika ze śledztwa Frogera i Chauvela, Łewin oraz jego przyjaciel, żołnierz Ołeksij Czernyszow, zostali zamordowani z zimną krwią przez rosyjskich żołnierzy.

40-letni Łewin był doświadczonym fotoreporterem i dokumentalistą, współpracującym m.in. z agencjami Reuters i Associated Press, a także BBC, turecką korporacją medialną TRT World i ukraińską telewizją internetową Hromadske. Kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę (24 lutego), dziennikarz skontaktował się z grupą żołnierzy, których poznał w czasie relacjonowania konfliktu w Donbasie w 2014 roku.

"Chciał udokumentować tę wojnę, będąc maksymalnie blisko tych, którzy w niej walczą, a przede wszystkim tych, którzy są jej ofiarami" – napisała RSF na swojej stronie internetowej.(PAP)

22.06.2022 12:42

22.06.2022 11:27

Obiekty przemysłowe i budynki mieszkalne w Mikołajowie na południu Ukrainy zostały zaatakowane przez rosyjskie wojska, które ostrzelały miasto siedmioma rakietami - poinformował w środę na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Na razie brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach

Według wstępnych relacji, przytoczonych przez agencję UNIAN, najeźdźcy uderzyli rakietami manewrującymi m.in. w budynki infrastruktury portowej. Niektóre z pocisków wroga mogły zostać zestrzelone przez ukraińskie systemy obrony powietrznej. (PAP)

22.06.2022 10:34

22.06.2022 10:23

22.06.2022 10:21

22.06.2022 10:15

Rosyjskie wojska ostrzelały we wtorek pociskami kasetowymi mieszkańców miasta Czasiw Jar, którzy odpoczywali na plaży nad stawem; w wyniku ataku jedna osoba zginęła, a 11 zostało rannych - poinformował w środę na Telegramie szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. (PAP)

22.06.2022 08:49

Według @SkyNews, #Rosja po raz pierwszy naruszyła #estońską przestrzeń powietrzną za pomocą helikoptera. Ta prowokacja ma miejsce przed ważnym szczytem #NATO. Rosyjskie wojsko prowadzi również ćwiczenia symulujące codzienne ataki rakietowe na #Estonię. (@nexta_tv)

22.06.2022 08:48

22.06.2022 08:46

22.06.2022 08:46

Rosja od 25 marca nie podała żadnych informacji o swoich stratach w czasie inwazji na Ukrainę, ale dane publikowane przez władze prorosyjskich separatystów wskazują na nadzwyczajną skalę strat w Donbasie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

22.06.2022 07:17

​"Okupanci kontynuują ataki rakietowe i naloty na infrastrukturę wojskową i cywilną Ukrainy.(...) Rosyjski agresor nadal blokuje żeglugę morską. W akwenie Morza Czarnego w gotowości pozostaje sześć rosyjskich okrętów przenoszących pociski manewrujących typu Kalibr" - napisano w podsumowaniu sytuacji operacyjnej. (PAP)

21.06.2022 21:42

Rada Europejska postanowiła przyznać Ukrainie i Mołdawii status krajów kandydujących - czytamy w projekcie dokumentu końcowego szczytu Rady Europejskiej, do którego dotarła PAP. Spotkanie szefów państw i rządów UE odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli. (PAP)

21.06.2022 21:21

Estonia poinformowała we wtorek, że rosyjski helikopter straży granicznej naruszył w weekend jej przestrzeń powietrzną - podała agencja AP. Ambasador Rosji w Tallinie został wezwany do estońskiego MSZ i otrzymał notę protestacyjną. (PAP)

21.06.2022 18:43

Sankcje na Rosję powinny być utrzymane dotąd, aż Ukraina powie, że można je zdjąć; dopóki tego nie zrobi, sankcje trzeba zwiększać. Zachód nie może powtórzyć starych błędów, trzeba tak dokręcić śrubę, tak pomóc Ukrainie, by to Władimir Putin prosił o rozmowę - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda. (PAP)

21.06.2022 18:01

Polska wysłała do Ukrainy sprzęt za 1,6 mld dolarów, w tym 240 czołgów, 100 pojazdów opancerzonych, systemy rakietowe, karabiny, amunicję oraz wyposażenie osobiste, m.in. kamizelki kuloodporne i hełmy kevlarowe - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowego spotkania z ambasadorami RP. (PAP)

21.06.2022 17:49

"Ukraina powinna odzyskać kontrolę nad swoim terytorium w granicach międzynarodowo uznanych. Chyba nikt z państwa nie ma wątpliwości, że jest to bardzo wyraziście w polskim interesie, aby tak właśnie się stało, aby do tego właśnie zostały sprowadzone rosyjskie dążenia imperialne, czyli krótko mówiąc w tym aspekcie, w aspekcie starcia ze społecznością międzynarodową i prawem międzynarodowym poniosły klęskę, bo to jest dla nas jedna z gwarancji przyszłego bezpieczeństwa" - zaznaczył prezydent Duda. (PAP)

21.06.2022 17:35

Prezydent Duda podczas spotkania z ambasadorami RP: priorytetem Polski jest zakończenie wojny na Ukrainie w bezpieczny dla nas sposób; konieczny jest powrót do pełnej kontroli Ukrainy nad swoim terytorium uznanym przez społeczność międzynarodową. (PAP)

21.06.2022 17:03

21.06.2022 16:46

Siły ukraińskie przeprowadziły uderzenie na garnizon rosyjski na okupowanej Wyspie Węży na Morzu Czarnym - poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Południe sił zbrojnych Ukrainy. Zapewniło, że atak spowodował "znaczne straty". (PAP)

21.06.2022 16:46

Rosyjskie siły wtrącają pracowników kontrolowanej przez nich Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do piwnic - przekazał Dmytro Orłow, mer Enerhodaru na południowym wschodzie Ukrainy.

"Zabierają ludzi prosto z elektrowni atomowej, mówią - ktoś cię wydał - i wrzucają do piwnic. Takich pracowników już jest nie jedna dziesiątka" - powiedział mer, cytowany we wtorek przez Radio Swoboda.

Według niego "ludzie pozostają w mieście, by nie było problemów jądrowych" i by "bezpiecznie eksploatować elektrownię pod naciskiem fizycznym i moralnym".

Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze jest kontrolowana przez Rosjan od początku marca. (PAP)

21.06.2022 15:53

Siewierodonieck wraz z resztą obwodu ługańskiego może upaść w ciągu najbliższych kilku dni, ale Rosji prawdopodobnie nie uda się dokonać postępów w reszcie Donbasu - pisze we wtorek "New York Times", powołując się na opinię oficjeli Pentagonu. Według nich taki jest wynik kluczowego okresu w bitwie o region.

Gazeta cytuje też jednego z czołowych amerykańskich analityków wojskowych, Michaela Kofmana, który przewiduje, że siły obu stron zostaną wyczerpane w ciągu dwóch najbliższych miesięcy.

"Ukraina ma deficyt sprzętu i amunicji. Rosja już straciła dużo swojej siły bojowej, a jej siły nie są dobrze przystosowane do przedłużającej się wojny lądowej na tę skalę" - powiedział Kofman. Jak dodał, oznacza to, że żadna ze stron nie będzie w stanie dokonać znaczących przełomów. (PAP)

21.06.2022 15:37

​Na froncie wojny z Rosją pojawiły się już niemieckie Panzerhaubitze 2000 wraz z przeszkolonymi z ich obsługi ukraińskimi załogami; to szósty typ haubic kalibru 155 mm, który wzmacnia nasze wojska - poinformował we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Jak wyjaśnił przedstawiciel ukraińskiego rządu, artyleria tego państwa posiada już na wyposażeniu także polskie armatohaubice Krab, brytyjskie haubice M777, opracowane przez Niemcy, Wielką Brytanię i Włochy FH70, amerykańskie M109 oraz francuskie działa typu Caesar. (PAP)

21.06.2022 14:47

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że zaprosił premiera Węgier Viktora Orbana do odwiedzenia kraju. Podziękował mu też za poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. (PAP)

21.06.2022 14:46

​Poniżej: centrum Charkowa.

21.06.2022 14:46

21.06.2022 14:17

Strona rosyjska przekazała Ukrainie ciała kolejnych 25 żołnierzy poległych podczas obrony zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu; łącznie do kraju powróciły szczątki 35 osób w ramach wymiany za 50 ciał najeźdźców - poinformował we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

"Trwają działania na rzecz zwrócenia Ukrainie ciał (wszystkich) poległych żołnierzy. (...) Zmarli bohaterowie zostaną pożegnani z należnymi honorami wojskowymi" - podkreślono w komunikacie HUR.

14 czerwca ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych poinformowało, że w wyniku wymiany do kraju przekazano ciała 64 obrońców Azowstalu. Wcześniej, 12 czerwca, oświadczono, że do Kijowa dostarczono już szczątki 220 żołnierzy poległych w Mariupolu, w tym wojskowych z pułku Azow, którzy walczyli na terenie kombinatu.

Mariupol nad Morzem Azowskim został zablokowany przez siły rosyjskie 1 marca. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał 16 maja, że obrońcy ostatniego punktu ukraińskiego oporu w mieście, fabryki Azowstal, "wypełnili swoje zadanie", dlatego "naczelne dowództwo poleciło dowódcom ratować życie personelu".

W kolejnych dniach pojawiały się doniesienia o stopniowej ewakuacji ukraińskich żołnierzy. Już wcześniej zakłady opuścili chroniący się tam cywile. Strona rosyjska poinformowała 20 kwietnia o poddaniu się ostatnich ukraińskich obrońców i przejęciu kontroli nad całym kombinatem.

Władze Ukrainy wielokrotnie zapowiadały, że wszyscy przebywający w rosyjskiej niewoli żołnierze Azowstalu zostaną zwolnieni w drodze wymiany jeńców. (PAP)

21.06.2022 12:03

21.06.2022 12:02

Z okupowanych przez rosyjskie wojska terenów w obwodzie charkowskim Ukrainy udało się ewakuować 993 osoby, w tym 254 dzieci; dziękuję czeskiej inicjatywie Helping to Leave oraz naszym miejscowym wolontariuszom - napisał we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow.

"W misji ewakuacyjnej do Charkowa i miasta Czuhujew wykorzystano ponad 30 autokarów. (...) Chciałbym podkreślić, że codziennie kontaktujemy się z przedstawicielami okupowanych gmin i robimy wszystko, co możliwe, by pomóc naszym obywatelom" - zadeklarował gubernator(PAP)

21.06.2022 11:30

W graniczących z Ukrainą obwodach Białorusi, brzeskim i homelskim, stacjonuje do siedmiu białoruskich batalionów - przekazał we wtorek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk w wypowiedzi dla ukraińskiej telewizji.

"Obecnie na granicy (z Ukrainą) w obwodzie brzeskim i homelskim znajduje się do siedmiu białoruskich batalionów. Jest to do 4 tys. personelu wojskowego. Ale trzeba rozumieć, że są tam także wojska rosyjskie. (...) Biorąc pod uwagę to, że strona białoruska zapewnia Rosji logistykę, jest całkiem możliwe, że Rosjanie będą w stanie szybko przerzucić na terytorium Białorusi dodatkowe rezerwy i, co prawdopodobne, przygotować ofensywę, a my musimy być na to gotowi. Na dzień dzisiejszy jeszcze tego nie zaobserwowaliśmy" - powiedział Motuzjanyk, cytowany przez Interfax-Ukraina.

Rzecznik resortu obrony dodał, że mimo wszystko działania Rosji, w tym armii białoruskiej, zmuszają Ukrainę do utrzymywania wojsk przy granicy z Białorusią.

"To taka rosyjska taktyka: główne uderzenie przeprowadzane jest na obwód ługański, obwód doniecki, reszta (terytorium - PAP) znajduje się pod ciągłym ostrzałem, odwracającym naszą uwagę, ograniczającym działania naszych jednostek" - opisał Motuzjanyk.

Jak dodał, Rosja jednocześnie zmusza Ukrainę do utrzymywania części wojsk przy białoruskiej granicy. "Doskonale rozumiemy, że jak tylko zabierzemy stamtąd jednostki, oni mogą przeprowadzić kolejną ofensywę. (...) Jesteśmy zmuszeni wzmacniać ten kierunek" - powiedział rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony. (PAP)

21.06.2022 11:24

21.06.2022 11:23

Minęły już prawie dwa miesiące, odkąd wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy. Jednak mimo przewagi uzbrojenia wciąż nie są w stanie wypchnąć z miasta ukraińskich obrońców ani odciąć wszystkich linii zaopatrzenia – pisze we wtorek CNN.

Zaciekła obrona Siewierodoniecka, choć okupiona ciężkimi stratami sił ukraińskich, zmusiła Rosjan do skoncentrowania znacznej części sił na stosunkowo małym obszarze, co hamuje ich ofensywę na innych kierunkach.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że zajęcie obwodów ługańskiego i donieckiego na wschodzie Ukrainy jest jednym z jego celów militarnych, ale obecnie operacja ta jest spowolniona, a duża część obwodu donieckiego pozostaje poza zasięgiem Rosjan – ocenia amerykańska stacja.

Rosyjska kampania prowadzona jest niezręcznie i bez wyobraźni, a podstawową taktyką jest ciężki ostrzał ukraińskich pozycji z dystansu, bez względu na zniszczenia i szkody cywilne. Celem jest niepozostawienie niczego, czego dałoby się bronić – pisze CNN.

Według stacji zaciekła obrona zakładów Azot w Siewierodoniecku, podobnie jak wcześniej obrona kombinatu Azowstal w Mariupolu, krzyżuje plany rosyjskich dowódców. „Rosyjskie wojsko mierzy się z piętrzącymi się stratami oraz zużyciem sił i sprzętu, które skomplikują próby wznowienia ofensywy w innych kluczowych miejscach” – ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

CNN pisze, że w zakładach Azot schroniło się około 500 cywilów, w tym dzieci. Zakłady te, w przeciwieństwie do Azowstalu, nie zapewniają tak dobrej ochrony w podziemiach. Według miejscowych władz cywile, którzy schronili się w tej fabryce, odmówili ewakuacji.

Ukraińscy urzędnicy informowali o ciężkich stratach zadanych siłom rosyjskim w okolicach Siewierodoniecka, częściowo dzięki nowym dostawom uzbrojenia od zachodnich sojuszników. Jednak linie zaopatrzenia również są celem bezustannych ataków Rosji - podkreśla CNN.

Według ISW wojska rosyjskie będą prawdopodobnie w stanie zająć Siewierodonieck w nadchodzących tygodniach, ale za cenę skupienia większości dostępnych im sił na tym małym obszarze. W innych miejscach liczącego ponad 1000 km frontu zdobycze terytorialne są natomiast znikome.

Mimo dużych strat i przewidywalnej strategii rosyjskie wojska wciąż mają znaczną przewagę ciężkiego uzbrojenia i lotnictwa, co umożliwia im niszczenie ukraińskich miast. Jednak dostawy broni i zmniejszenie rosyjskiej przewagi pod względem artylerii mogą pomóc Ukraińcom powstrzymać Rosjan przed sianiem takiego spustoszenia w miejscowościach położonych dalej na zachód – konkluduje CNN.(PAP)

21.06.2022 09:43

#Ukraina i #Mołdawia otrzymają status kandydatów do członkostwa #UE na szczycie w dniach 23-24 czerwca w #Brukseli. Kandydatury tych krajów zostały zatwierdzone przez wszystkich członków UE – informuje Bloomberg. (@nexta_tv)

21.06.2022 09:43

21.06.2022 09:42

21.06.2022 09:41

"W Azocie przebywają głównie pracownicy fabryki i członkowie ich rodzin. (...) Jest tam tylko kilka schronów, bez porównania mniej, niż w kombinacie Azowstal w Mariupolu. Niektórzy cywile uważają, że lepiej pozostać w tych schronach, niż wyjeżdżać stamtąd pod rosyjskim ostrzałem. Proponowaliśmy im jednak ewakuację, gdy jeszcze dało się bez przeszkód opuścić teren fabryki. Niestety nie skorzystali. (...) Mogę zapewnić, że są tam zapasy wody, żywności i wszystkiego, co niezbędne, które powinny wystarczyć na dosyć długi czas. Nie na pół roku, ale na pewno na kilka tygodni" - relacjonował Hajdaj. (PAP)

21.06.2022 07:02

 Rosjanie ponoszą poważne straty w dowództwie wojsk powietrznodesantowych i są zmuszeni rekrutować do służby oficerów rezerwy, proponując im krótkie, trzymiesięczne kontrakty - poinformował we wtorek na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii. (PAP)

21.06.2022 06:40

​ Z ponad 180 tys. ukraińskich uciekinierów wojennych, którzy dotarli do Hiszpanii i Portugalii, pracę znalazło już około 7 tys. osób - wynika z danych rządów obu państw. Zazwyczaj pracują w dużych aglomeracji miejskich. (PAP)

20.06.2022 22:05

Syniehubow wezwał mieszkańców, by nie ignorowali alarmów przeciwlotniczych. "Bezpieczeństwo w Charkowie jest dość umowne. Bycie na ulicy wciąż jest niebezpieczne, ostrzał może dotknąć każde podwórko w dowolnym momencie" - ostrzegł. (PAP)

20.06.2022 21:55

Szef ukraińskiego obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował w poniedziałek, że w wyniku ostrzałów rosyjskich zginęły tego dnia w regionie trzy osoby, a dwie zostały ranne. W komunikacie na serwisie Telegram Kyryłenko zaznaczył, że zabici byli cywilami. "20 czerwca Rosjanie zabili trzech cywilów, mieszkańców Donbasu, w Nju-Jorku, Starej Mykołajewce i w Kurachowem. Dwie inne osoby zostały ranne" - napisał Kyryłenko. (PAP)

20.06.2022 20:31

W rosyjskiej niewoli przebywa obecnie ponad 1,5 tys. ukraińskich cywilów, którzy nie powinni się tam znaleźć, ponieważ nie mają nic wspólnego z wojskiem; w zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku ukrywa się blisko 300 osób - poinformowała w poniedziałek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. (PAP)

20.06.2022 20:12

"W Siewierodoniecku walki trwają już w strefie przemysłowej. Wojska ukraińskie kontrolują jedynie teren zakładów Azot" - napisał Hajdaj w komunikacie w serwisie Telegram. Sytuację na froncie w obwodzie ługańskim określił jako "nadzwyczaj trudną". Wojska rosyjskie, zgromadziwszy rezerwy, "rozpoczynają ofensywę na szeroką skalę" - poinformował. Wszystkie miejscowości, których nie zajęły wojska rosyjskie, są pod ostrzałem. "Przez cały dzień pod zmasowanym ostrzałem jest Lisiczańsk, na razie nie można ustalić liczby ofiar", bez ustanku ostrzeliwane są wszystkie miejscowości w rejonie trasy Lisiczańsk-Bachmut - napisał Hajdaj. (PAP)

20.06.2022 19:49

20.06.2022 19:02

Walki o Siewierodonieck wciąż trwają, na tym kierunku frontu wojska rosyjskie ostrzeliwują oddziały ukraińskie ogniem artylerii rakietowej i lufowej; w rejonie Lisiczańska samoloty Rosji ostrzelały infrastrukturę cywilną - podał ukraiński Sztab Generalny. "Ostrzały artyleryjskie infrastruktury cywilnej odnotowano niedaleko Lisiczańska, Hirskego i Ustyniwki. Trwają walki o kontrolę nad Siewierodonieckiem" - głosi komunikat sztabu ogłoszony w poniedziałek wieczorem na Facebooku. Rosjanie użyli samolotów wojskowych do ostrzałów infrastruktury - podano w komunikacie. Wojska rosyjskie podjęły próbę szturmu w rejonie wsi Mykołajiwka, w tym miejscu "próby działań podjęła grupa dywersyjno-zwiadowcza" - podał sztab. Zapewnił, że grupa ta, jak i dalsza próba szturmu zostały odparte. (PAP)

20.06.2022 15:32

​ "Ukraina potrzebuje pomocy: zaopatrzenia, żywności, broni i nowoczesnego sprzętu" - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w poniedziałek w wystąpieniu wideo na forum włoskiego Instytutu Międzynarodowych Studiów Politycznych (ISPI). Zaapelował, aby Unia Europejska traktowała jego kraj jako równego partnera. (PAP)

20.06.2022 14:45

20.06.2022 14:26

20.06.2022 14:21

Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły atak rakietowy na zawłaszczone przez Rosję wiertnie Czornomornaftohazu na Morzu Czarnym – powiadomiła Ukraińska Prawda, powołując się na deputowanego Ołeksija Honczarenkę.

Honczarenko napisał w Telegramie, że za atak odpowiadają siły ukraińskie. (PAP)

20.06.2022 12:39

Rozmawiałem z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, podziękowałem mu za pomoc wojskową i wsparcie dla przyznania Ukrainie statusu państwa kandydata do UE - przekazał w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że prezydenci rozmawiali także o szczycie Inicjatywy Trójmorza w Rydze.

"Podziękowałem (prezydentowi Dudzie - PAP) za niezachwianą, ważną pomoc wojskową, jak również za wspieranie przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Skoordynowaliśmy stanowiska przed szczytem Inicjatywy Trójmorza" - napisał na Twitterze Zełenski po rozmowie z polskim prezydentem.

W poniedziałek w Rydze odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorza - forum zrzeszającego 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą Inicjatywy jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Polskę reprezentuje prezydent Duda. Według jego zapowiedzi głównym tematem spotkania będą perspektywa zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wkład państw Trójmorza w zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu. (PAP)

20.06.2022 10:14

W Charkowie wzrosła intensywność rosyjskich ostrzałów, w szczególności na północnych peryferiach miasta – powiadomiły władze regionalne. Siły rosyjskie ostrzeliwują również miejscowości w obwodzie; są ranni.

W rejonie czuhujewskim ranna została jedna osoba, w okolicach Iziumu, gdzie toczą się działania bojowe, w ostrzałach ucierpiało pięć osób; jedna osoba odniosła rany w Pierwomajsku – poinformowały władze, na które powołuje się w poniedziałek agencja Ukrinform.

Szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow powiadomił na Telegramie, że w ciągu minionej doby Rosjanie ostrzeliwali okolice Charkowa oraz dzielnicę Chołodnohirską na północnym zachodzie miasta. Do ostrzałów doszło również w poniedziałek rano.(PAP)

20.06.2022 10:12

Utraciliśmy kontrolę nad miejscowością Metiołkine, położoną na południowy wschód od atakowanego przez wojska rosyjskie Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Siły rosyjskie nasiliły ostrzały artyleryjskie i naloty; celem ataków są w szczególności obrzeża Siewierodoniecka i strefa przemysłowa tego miasta oraz okolice Toszkiwki i Ustyniwki (miejscowości położonych kilka kilometrów na południe od Siewierodoniecka), wokół których wojska najeźdźców koncentrują swoje siły i chcą w tym miejscu przełamać ukraińską obronę - poinformował Hajdaj we wpisie na Facebooku (https://tinyurl.com/5cxshdz7).

Dodał, że walki toczą się w wielu miejscowościach wokół Siewierodoniecka i leżącego na zachód od niego Lisiczańska. "Nasi obrońcy odnoszą sukcesy w walkach ulicznych, ale wroga artyleria dominuje" - napisał Hajdaj.

Szef władz obwodowych przekazał również, że trwa "cicha" ewakuacja cywilów z Lisiczańska. Z obszarów, na których trwają walki, są oni wywożeni przez wojskowych pojazdami opancerzonymi.(PAP)

20.06.2022 08:39

Intensywny ostrzał artyleryjski i prawdopodobnie osłabiona piechota po stronie wojsk rosyjskich nie wystarczają, by mogły one osiągnąć postępy w Siewierodoniecku – twierdzi amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym komentarzu.

„Oddziały rosyjskie kontynuowały w niedzielę walkę o zdobycie kontroli nad miastem, lecz nie miały dużego powodzenia. Siły rosyjskie w dalszym ciągu próbowały otoczyć oddziały ukraińskie w zakładach chemicznych Azot” – podano w podsumowaniu.

W analizie sytuacji na froncie ISW pisze, powołując się m.in. na rosyjskie źródła internetowe, że wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w kierunku Słowiańska od strony południowej, przeprowadziły ataki lotnicze w rejonie Siewierodoniecka i Lisiczańska oraz wzmocniły zgrupowanie na południu w rejonie Orichowego i Toszkiwki. Przewiduje się, że Rosjanie najpewniej nasilą działania w celu odcięcia trasy Lisiczańsk-Bachmut.

Wskazano również, że Rosjanie kontynuują przygotowania do ofensywy na Słowiańsk od strony Iziumu i Łymanu.

Na południowym odcinku frontu siły rosyjskie koncentrują się na wzmocnieniu pozycji obronnych w związku z ostatnimi udanymi kontratakami Ukraińców przy granicy obwodów chersońskiego i mikołajowskiego.

Z kolei w obwodzie zaporoskim skuteczne kontrataki sił ukraińskich zmuszają Rosjan do ściągania dodatkowych sił na ten odcinek frontu.

Według ISW siły rosyjskie prawdopodobnie prowadzą na okupowanych terenach ataki artyleryjskie „pod fałszywą flagą”, by nasilić nastroje antyukraińskie mieszkańców oraz wzmocnić mobilizację bojowników.

Powołując się na brytyjski resort obrony, analitycy ISW wskazują również, że kwalifikowanie przez Rosję inwazji na Ukrainę jako „specjalnej operacji wojskowej” i nieogłaszanie wojny ogranicza możliwości tamtejszych władz w zakresie mobilizowania nowych sił oraz karania wojskowych, którzy odmawiają udziału w walkach.

„Kreml w dalszym ciągu usiłuje prowadzić dużą i wyniszczającą wojnę przy użyciu sił zgromadzonych do działań błędnie planowanych jako krótka inwazja w warunkach niewielkiego sprzeciwu ukraińskiego” – ocenia ISW.

Analitycy prognozują również, że władze rosyjskie będą najprawdopodobniej wykorzystywać (nielegalne) procesy karne przeciwko ukraińskim jeńcom wojennym, by wzmocnić swoją fałszywą narrację dotyczącą wojny na Ukrainie. ISW wskazuje, że procesy te, przeprowadzone przez kontrolowanych przez Rosję separatystów w Donbasie, mają wesprzeć fałszywą wersję, która przedstawia niesprowokowaną rosyjską inwazję na Ukrainę jako „operację denazyfikacji”. (PAP)

20.06.2022 07:13

​W przyszłym tygodniu należy spodziewać się nasilenia wrogiej aktywności Rosji, również w Europie - ostrzegł w niedzielę w zamieszczonym na mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. (PAP)

20.06.2022 07:05

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w niedzielnym talk-show w niemieckiej telewizji publicznej, że Ukraina będzie nadal walczyć z Rosją, nawet jeśli zakończą się dostawy broni z Zachodu.

"Jeśli nie dostaniemy broni, to w porządku, będziemy walczyć łopatami, ale będziemy się bronić, bo ta wojna jest wojną o naszą egzystencję" - powiedział Kułeba w niedzielny wieczór w talk show "Anne Will" w pierwszym programie niemieckiej telewizji publicznej. (PAP)

19.06.2022 18:43

​Zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskich najeźdźców na Ukrainie pomoże zbadać 50 ekspertów z Misji Doradczej Unii Europejskiej na Ukrainie (EUAM) - poinformował w niedzielę wiceszef EUAM Fredrik Wesslau, cytowany przez agencję UNIAN. Przebywający w Odessie Wesslau zaznaczył, że po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę misja zmieniła mandat, zajmując się m.in. badaniem zbrodni wojennych. Dodał, że EUAM zapoznała się dotąd z niemal 17 tys. zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie przez żołnierzy rosyjskich. (PAP)

19.06.2022 16:48

​Prezydent Mołdawii Maia Sandu podpisała ustawę o walce z dezinformacją i propagandą, która przewiduje m.in. zakaz transmisji rosyjskich programów informacyjnych i analitycznych oraz pokazywania rosyjskich filmów o tematyce wojennej - informuje w niedzielę portal Newsmaker. (PAP)

19.06.2022 16:25

​Mer Czernihowa - miasta na północy Ukrainy - Władysław Atroszenko poinformował w niedzielę, że ukraińska straż graniczna nie wypuściła go z kraju do Polski. Urzędnik powiązał decyzję o nieprzepuszczeniu go przez granicę z "atakiem politycznym jednego z pracowników biura prezydenta". "Ledwie co na granicy nie puszczono mnie do Polski, dokąd zmierzałem, by podpisać umowę o partnerstwie i pomocy dla Czernihowa" - napisał mer na Facebooku. Sprecyzował, że jechał do Rzeszowa w składzie czteroosobowej delegacji. Atroszenko przekazał we wpisie, że nie wypuszczono go na punkcie kontrolnym Krakowiec, uzasadniając tę decyzję tym, że "rzekomo dokumenty nie były w porządku". Mer ocenił, że decyzja strażników granicznych jest związana z "politycznymi rozgrywkami urzędników": "politycznym atakiem jednego z pracowników biura prezydenta". W jego opinii takie działania szkodzą miastu i dyskredytują prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. (PAP)

19.06.2022 12:26

​W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy zwiększyła się liczba kolumn rosyjskiego sprzętu wojskowego - oceniają w niedzielę Siły Zbrojne Ukrainy. Nie wykluczają, że oddziały rosyjskie zaczną w tym regionie nowe działania bojowe. "Wojska rosyjskie nadal koncentrują na pewnych kierunkach sprzęt bojowy i personel, prawdopodobnie szykując się do prowadzenia nowych aktywnych działań bojowych" - głosi oświadczenie sił ukraińskich w obwodzie zaporoskim, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina. (PAP)

19.06.2022 09:23

​Pod stolicą Ukrainy Kijowem rano w niedzielę było słychać wybuch – odnotowały media, powołując się na świadków. Władze obwodu kijowskiego podały natomiast, że „zadziałała obrona przeciwlotnicza wobec wrogiego obiektu”. Prawdopodobnie zestrzelono rosyjską rakietę. Wybuch zagrzmiał w niedzielę rano, zanim w Kijowie i obwodzie ogłoszoną alarm lotniczy - napisał portal Ukrainska Prawda. Później władze administracji obwodowej powiadomiły w komunikacie na Telegramie, że w rejonie wyszogrodzkim (pod Kijowem) „było słychać wybuchy i zadziałała obrona przeciwlotnicza”. „Nie wykryto zadymienia, nie ma pożarów, nikt nie ucierpiał” – podano. (PAP)

19.06.2022 09:05

19.06.2022 08:26

​Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił po wizycie w dwóch południowych regionach kraju: obwodzie mikołajowskim i odeskim, że Ukraina nie odda nikomu tej części swych terytoriów i utrzyma dostęp do Morza Czarnego. "Nie oddamy nikomu południa. Odzyskamy wszystko, co nasze i morze będzie ukraińskie, bezpieczne" - napisał Zełenski na serwisie Telegram.

19.06.2022 08:09

​Siły ukraińskie odparły szturm wojsk rosyjskich na dwóch kierunkach w obwodzie ługańskim: Orichowe-Zołote i Perwomajsk-Zołote - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie o sytuacji na froncie. Ponadto "wojskowi ukraińscy zmusili wroga do odejścia w rejonie miejscowości Toszkiwka" - czytamy w raporcie sztabu opublikowanym na Facebooku.

18.06.2022 19:41

18.06.2022 19:41

18.06.2022 19:40

18.06.2022 19:38

18.06.2022 19:37

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy siły rosyjskie ostrzelały zakład przetwórstwa gazu, wybuchł duży pożar - poinformował w sobotę szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow. (PAP)

18.06.2022 19:36

Wojska rosyjskie kontynuują szturm Siewierodoniecka, lecz nie udało im się uzyskać pełnej kontroli nad miastem; w miejscowości Metiołkine koło Siewierodoniecka osiągnęły "częściowe powodzenie" - powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej w sobotę wieczorem. (PAP)

18.06.2022 17:37

W ramach wymiany pięć na pięć osób do domu wróciło pięciu cywilów, nielegalnie przetrzymywanych przez wojska rosyjskie - powiadomił w sobotę Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR). (PAP)

18.06.2022 14:53

Już teraz rozminowania wymaga ok. 270 tys. km kw. ukraińskiego terytorium; oczyszczenie wszystkich zagrożonych niewybuchami terenów zajmie lata - przekazał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski cytowany w sobotę przez portal Ukrainska Prawda. (PAP)

18.06.2022 14:49

Do końca roku nie uda się wznowić pracy rafinerii ropy naftowej w Krzemieńczuku na Ukrainie, w którą w sobotę po raz kolejny trafiły rosyjskie pociski - poinformował szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin, cytowany przez agencję Ukrinform. (PAP)

18.06.2022 11:26

Chemikalia w zakładach Azot w Siewierodoniecku na Ukrainie grożą nie tylko życiu setek ukrywających się tam cywilów, ale też katastrofą ekologiczną dla całego regionu; wybuch mógłby zniszczyć całe miasto - powiedział stacji Sky News Petro Kuzyk, dowódca batalionu broniącego Siewierodoniecka przed wojskami rosyjskimi. (PAP)

18.06.2022 10:02

Siły ukraińskie usiłują przebić się przez linię nieprzyjaciela na kierunku charkowskim, by wyjść na tyły rosyjskich jednostek operujących na kierunku słowiańskim w obwodzie donieckim - podał w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

18.06.2022 09:15

​- "Znowu atak wroga na Krzemieńczuk. Od 6 do 8 rosyjskich pocisków uderzyło w rafinerię i inną infrastrukturę. Szczegóły - później. Groźba ataków  pozostaje. Ukrywajcie się!" - napisał w sobotę na Telegramie Dmytro Łunin szef adminisracji obwodowej w Połtawie, informuje Ukrinform. (PAP)

17.06.2022 19:11

AFP: Putin: nie mam nic przeciwko temu, żeby Ukraina weszła do Unii Europejskiej.

17.06.2022 19:10

17.06.2022 18:34

17.06.2022 18:27

Skutki wojny na Ukrainie mogą wywołać potencjalnie masowy głód - napisał w piątek dziennik "Washington Post", powołując się na przedstawiciela amerykańskiego rządu. Według Waszyngtonu na klęskę głodu szczególnie narażonych jest 10 państwa, m.in. Etiopia, Kenia i Somalia.

Jak pisze publicysta gazety David Ignatius, obecne efekty wojny na Ukrainie na globalne rynki żywności - m.in. wzrosty cen - są dopiero początkiem. (PAP)

17.06.2022 17:13

​Brytyjski premier Boris Johnson podczas piątkowej, niezapowiadanej wcześniej wizyty w Kijowie zaoferował Ukrainie szeroko zakrojony program szkoleniowy, dzięki któremu w ciągu 120 dni mogłoby zostać przeszkolonych 10 tys. żołnierzy. (PAP)

17.06.2022 12:25

​Kremlowi zależy na uniknięciu wizerunku agresora w Ukrainie i nadal kontynuuje propagandowe działania, by zafałszować prawdziwy obrazu najazdu na ten niepodległy kraj - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Rosyjska dezinformacja stale wypacza obraz przyczyn i przebiegu "operacji specjalnej" - ataku na Ukrainę. Kontynuowane są kłamstwa o tym, że Pakt Północnoatlantycki parł do wojny zagrażając Rosji, a jej działania zostały sprowokowane przez Ukrainę - wskazał Żaryn w piątkowej rozmowie z PAP.

17.06.2022 11:14

Będę nadal rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, gdy tylko będzie to przydatne – powiedział prezydent Emmanuela Macron w piątek w wywiadzie dla stacji BFM TV.

„Nasze rozmowy z Władimirem Putinem zawsze dotyczyły znalezienia drogi do pokoju, ale nigdy nie negocjowaliśmy w imieniu czy zamiast Ukraińców” – zapewnił Macron, który w czwartek złożył wizytę w Kijowie i spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim wraz z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Zastrzegł jednak, że „rozmowy z Rosją nie mogą być podejmowane w obecnym kontekście sytuacji w Donbasie”.

Prezydent Francji powrócił także do relacji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, które określane były jako napięte po wypowiedzi Macrona, że nie należy upokarzać Rosji, tak by po zakończeniu walk na Ukrainie można było znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie. „Nasze relacje zawsze były dobre mimo polemik” – ocenił Macron. „Rolą Francji jest być pośrednikiem i stawiać granice” – dodał.

Prezydent ponownie zapewnił o swoim poparciu dla członkostwa Ukrainy i Mołdawii w UE. „Droga będzie długa, ale to znak nadziei” – powiedział, dodając, że to także „przesłanie skierowane do Rosji”. „Ukraina jest w rodzinie europejskiej” – podsumował Macron.(PAP)

17.06.2022 09:15

17.06.2022 08:02

Wojska rosyjskie przerzucają pod Siewierodonieck dodatkowe pododdziały wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, nadal toczą się walki o miasto – powiadomił w piątek rano sztab generalny ukraińskiej armii.

Według komunikatu sztabu opublikowanego na Facebooku wojska rosyjskie kontynuują także ofensywę w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim. Na tym odcinku frontu trwają walki w rejonie miejscowości Krasnopilla, przeciwnik usiłował zająć Bohorodiczne, ale szturm został odparty.

17.06.2022 07:25

Ukraińskie miasto Irpin pod Kijowem stało się polem bitwy, gdy armia rosyjska zaatakowała region Kijowa, próbując dotrzeć do stolicy Ukrainy. Gdy miasto zostało odbite przez wojska ukraińskie, burmistrz miasta ogłosił, że w Irpinie podczas rosyjskich ataków zginęło około 300 cywilów i 50 ukraińskich żołnierzy   Ukraińskie miasto Irpin pod Kijowem stało się polem bitwy, gdy armia rosyjska zaatakowała region Kijowa, próbując dotrzeć do stolicy Ukrainy. Gdy miasto zostało odbite przez wojska ukraińskie, burmistrz miasta ogłosił, że w Irpinie podczas rosyjskich ataków zginęło około 300 cywilów i 50 ukraińskich żołnierzy EPA/ROMAN PILIPEY

17.06.2022 06:42

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił odpowiednim organom państwowym ocenę ryzyka ewentualnej inwazji wojsk rosyjskich z terytorium Białorusi na cztery ukraińskie obwody - powiedział w czwartek w telewizji sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

"Wszystkie organy zaangażowane w omawiany problem przedstawiły swoją ocenę sytuacji - co się tam (na Białorusi) dzieje, w jakim stanie znajduje się obecnie białoruskie wojsko, ilu jest w nim rosyjskich wojskowych, jakie są dalsze plany. Wszystko to jest pod kontrolą naszego prezydenta" - powiedział Daniłow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"W rezultacie wydano zarządzenie. Zostanie przeprowadzona kontrola w czterech obwodach, mająca na celu ocenę możliwości powtórnej inwazji na nasz kraj (z Białorusi)" - poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa. (PAP)

16.06.2022 20:44

16.06.2022 18:37

„Dziś najbardziej nam jest potrzebna broń. Dużo broni. Bez niej nie zwyciężymy z Rosją” – skomentował deklarację prezydenta Francji Igor, ukraiński żołnierz, który w pierwszych dniach wojny bronił Kijowa. Jednak jak podkreślił, ma obawy, czy Francja obietnicy dotrzyma. „Wiele obietnic już słyszeliśmy, choćby od Niemców. Dlatego podchodzę do tego ostrożnie. Jeśli rzeczywiście otrzymamy dodatkową broń, to będziemy wdzięczni za pomoc” – stwierdził w rozmowie z PAP.PL.

Dodał, że prawdziwym wsparciem byłoby też wejście Ukrainy do Unii Europejskiej, jednak pod warunkiem, że stanie się to szybko. „W przeciwnym razie dla Rosji będzie to sygnał, że Europa wiele mówi, ale mało robi, dlatego nie trzeba jej traktować poważnie” – stwierdził Igor.

Zaś jego kolega – również żołnierz – przypomniał, że unijna biurokracja może opóźniać ten proces w nieskończoność. „My myślimy o sobie jako o Europejczykach, a nie jako byłej satelicie Związku Radzieckiego. I wy (Polska – PAP) tak nas właśnie postrzegacie, w odróżnieniu od niektórych państw Europy Zachodniej – ocenił.

Jednym z punktów wizyty zachodnich przywódców był Irpień – miejscowość w obwodzie kijowskim, gdzie rosyjscy żołnierze dopuścili się zbrodni wojennych na cywilach.

„Jeśli po tym, co zobaczyli w Irpieniu nie zmienią swojego podejścia, to już naprawdę nie wiem, co mogłoby na nich wpłynąć” – podkreślił w rozmowie z PAP Krystiyan, który przyjechał do Kijowa miesiąc temu spod Doniecka, gdzie toczą się obecnie najcięższe walki. I dodał: "Przecież my to wszystko już słyszeliśmy, że oni chcą pokoju i że są z nami. Ale według nas oni myślą jedynie o tym, by osiągnąć zyski nie dając nic od siebie. Chcą się wzbogacić i czerpać korzyści na rosyjskim gazie i ropie. Nie dbają o to, czy będą postrzegani jako silni przywódcy i odważni ludzie." (PAP)

16.06.2022 16:27

Wielka Brytania będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba, by wygrała wojnę - zapewniła w czwartek szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss. Podkreśliła, że jeśli Rosja nie zostanie pokonana, to w swojej agresji nie zatrzyma się na Ukrainie.

16.06.2022 16:26

16.06.2022 15:32

16.06.2022 14:42

16.06.2022 12:21

Ukraińcy mają nadzieję, że wizyta kanclerza Olafa Scholza "będzie miała nie tylko znaczenie symboliczne, ale i przełomowe" - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w czwartek w internetowym wydaniu gazety "Rheinische Post". Pomoc wojskowa Niemiec musi zostać podniesiona "na nowy jakościowo poziom" - podkreślił.

Jest "bardzo ważne, aby szef niemieckiego rządu zobaczył na własne oczy zniszczenia spowodowane rosyjską agresją, porozmawiał z ofiarami wojny" - powiedział Melnyk.

Scholz musi dostrzec "pilną potrzebę udzielenia Ukrainie znacznie silniejszego i szerszego wsparcia w postaci broni ciężkiej". Kijów oczekuje przede wszystkim, że Scholz da wreszcie zielone światło dla potrzebnych 88 czołgów Leopard 1 i 100 bojowych wozów piechoty Marder, które (firma) Rheinmetall może dostarczyć natychmiast, powiedział Melnyk.

"Wzywamy również Olafa Scholza do uwolnienia ciężkiej broni z zasobów Bundeswehry, które nie zmniejszy zdolności obronnych Republiki Federalnej" – powiedział Melnyk. "Nic nie stoi na przeszkodzie, by Niemcy udostępniły armii ukraińskiej znaczną część własnych 800 transporterów opancerzonych Fuchs, 325 czołgów Leopard 2 czy 380 Marderów w celu zmiażdżenia wojsk rosyjskich". (PAP)

16.06.2022 12:20

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który wraz z prezydentem Francji, premierem Włoch i prezydentem Rumunii, odwiedził w czwartek przedmieście Kijowa - Irpień, mówił o "bezsensownej przemocy" i "brutalności rosyjskiej wojny".

Szef niemieckiego rządu cytowany przez agencje dpa, zwrócił uwagę, że całe miasto zostało zniszczone, choć nie było w nim celów wojskowych.

"To dużo mówi o brutalności rosyjskiej agresji, której celem jest po prostu zniszczenie i podbój" - oświadczył Scholz, dodając, że Irpień jest bardzo ważnym sygnałem, że coś trzeba zrobić.

"To straszna wojna. Rosja prowadzi ją z ogromną brutalnością, nie zwracając uwagi na ludzkie życie. To musi się wreszcie skończyć" - podkreślił. (PAP)

16.06.2022 12:02

16.06.2022 11:58

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanlcerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis, którzy przebywają w czwartek z wizytą na Ukrainie, odwiedzili miasto Irpień - północno-zachodnie przedmieście Kijowa.

Irpień jest jedną z miejscowości zniszczonych ostrzałami przez wojska rosyjskie w początkowej fazie inwazji. Po wycofaniu się Rosjan z tego terenu odkryto ślady wskazujące na celowe zabijanie cywilów.

Czterej europejscy przywódcy zostali oprowadzeni po ruinach przez pełnomocnika prezydenta Ukrainy ds. integracji europejskiej Ołeksija Czernyszowa - podała agencja informacyjna dpa.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis rozpoczęli w czwartek wizytę w Kijowie, do którego dotarli pociągiem.(PAP)

16.06.2022 11:21

"Świat jest po waszej stronie"- powiedział przedstawicielom władz Irpienia na Ukrainie premier Włoch Mario Draghi stojąc przed zbombardowanymi przez Rosjan budynkami. Rano szef włoskiego rządu przybył na Ukrainę razem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Ansa podała, że po wizycie w Irpieniu, gdzie w marcu doszło do gwałtownego ataku sił rosyjskich na cywilne cele, Draghi, Macron i Scholz spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. (PAP)

16.06.2022 11:20

16.06.2022 10:47

Niemiecka minister obrony powiedziała w czwartek w Brukseli, że trzy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, które Niemcy zobowiązały się dostarczyć Kijowowi, mogą trafić na Ukrainę w lipcu lub sierpniu, po przeszkoleniu ukraińskich żołnierzy w zakresie używania tej broni.

"Szkolenie na tych wyrzutniach rakietowych może rozpocząć się pod koniec czerwca, co oznacza, że można je będzie dostarczyć pod koniec lipca lub na początku sierpnia" – powiedziała szefowa niemieckiego ministerstwa obrony Christine Lambrecht, przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad natowskich ministrów w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. (PAP)

16.06.2022 10:45

W czasie wizyty w Ukrainie przywódcy Francji, Niemiec i Włoch udadzą się do miasta Irpień w obwodzie kijowskim, gdzie wojska rosyjskie dokonały masakry – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

„My (przywódcy Francji, Niemiec i Włoch) spotkamy się z prezydentem (Ukrainy Wołodymyrem) Zełenskim. Udamy się również na miejsce, w którym dokonano masakry. To miasto Irpień” – powiedział Macron.

Prezydent Francji dodał, że chciałby zapewnić Ukraińców o wsparciu ze strony Europy. „Chciałbym wysłać Ukraińcom sygnał wsparcia i europejskiej jedności” – powiedział.

Irpień jest jedną z miejscowości zniszczonych ostrzałami przez wojska rosyjskie w początkowej fazie inwazji. Po wycofaniu się Rosjan z tego terenu odkryto ślady wskazujące na celowe zabijanie cywilów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Mario Draghi rozpoczęli w czwartek wizytę w Kijowie, do którego dotarli pociągiem.(PAP)

16.06.2022 10:37

16.06.2022 10:28

Od początku inwazji na Ukrainę w obwodzie czernichowskim Rosjanie zabili 478 cywilów a 692 ranili, poinformował w czwartek Ukrinform na podstawie komunikatu prokuratury okręgowej w Czernichowie zamieszczonego na Facebooku.

„Od początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę i rozpoczęcia działań wojennych w rejonie Czernichowa zginęło 478 cywilów, w tym 334 mężczyzn, 122 kobiety i 22 nieletnich. Kolejne 692 osoby zostały ranne” informuje na Facebooku prokuratura okręgowa.

Odnotowano w komunikacie, że większość ludzi zginęła w wyniku ostrzału artyleryjskiego i nalotów na osiedla. Były też bombardowania samochodów i cywilów.

W sprawie tych i innych faktów przestępstw popełnionych przez żołnierzy państwa-agresora zostało wszczętych 1263 postępowań karnych. W szczególności 866 postępowań - na podstawie art. 438 kk (Naruszenie praw i zwyczajów wojennych), 349 na podstawie art. 110 Kodeksu Karnego (Naruszenie integralności terytorialnej i nienaruszalności Ukrainy).

Do prokuratury zgłoszono zawiadomienia o popełnienie przestępstw przez 22 rosyjskich żołnierzy, a przeciwko jednemu agresorowi wniesiono akt oskarżenia.(PAP)

16.06.2022 10:17

W Kijowie zabrzmiały syreny ostrzegające przed atakiem z powietrza, wkrótce po tym, jak do ukraińskiej stolicy przybyli z wizytą prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier włoskiego rządu Mario Draghi.

Z informacji podanych przez niemiecki dziennik "Bild" na jego stronie internetowej wynika, że trzej europejscy przywódcy znajdują się w hotelu. (PAP)

16.06.2022 09:04

Wojska rosyjskie nadal szturmują Siewierodonieck w obwodzie ługańskim i zwiększają wysiłki na kierunku miasta Bachmut w obwodzie donieckim - podał w czwartek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie na Facebooku.

Na kierunku charkowskim Rosjanie przegrupowują wojska w celu wzmocnienia zdolności ofensywnych, a także skupiają się na obronie zajętych pozycji; prowadzą tez intensywny ostrzał artyleryjski wiążąc siły ukraińskie i utrudniając im manewrowanie - podało ukraińskie dowództwo.(PAP)

15.06.2022 22:09

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny poinformował w środę, że wojska rosyjskie próbują w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, atakować jednocześnie na dziewięciu kierunkach. Rosjanie wykorzystują lotnictwo, systemy rakietowe i artylerię. (PAP)

15.06.2022 20:21

W nowym pakiecie pomocy USA dla Ukrainy znajdzie się 18 nowych haubic M777 oraz dwie wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych Harpoon - oznajmił w środę w Brukseli szef Pentagonu Lloyd Austin. Zadeklarował też, że Zachód będzie wspierał Ukrainę "tak długo, jak to konieczne" i "poruszy niebo i ziemię", by dostarczyć Ukrainie sprzęt potrzebny na wojnie. (PAP)

15.06.2022 19:05

Dzięki informacjom ze źródeł operacyjnych udało nam się udaremnić zamach terrorystyczny na władze państwa; więcej na ten temat będzie można powiedzieć po naszym zwycięstwie w wojnie z Rosją - oświadczył w środę wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin. (PAP)

15.06.2022 18:46

"Poinformowałem prezydenta Zełenskiego, że Stany Zjednoczone dostarczą kolejny miliard dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym dodatkową artylerię i broń obrony wybrzeża, a także amunicję dla artylerii i zaawansowanych systemów rakietowych, których potrzebują Ukraińcy, by wesprzeć swoje obronne operacje w Donbasie" - ogłosił Biden w wydanym przez Biały Dom komunikacie z jego rozmowy z ukraińskim prezydentem. (PAP)

Pełne szczegóły pakietu nie zostały jeszcze ogłoszone, ale w jego skład ma wejść 18 haubic M777 (dotychczas USA dostarczyły Ukrainie 108 takich dział) wraz z tysiącami sztuk amunicji, rakiety przeciwokrętowe Harpoon oraz rakiety do systemów HIMARS, które zostaną dostarczone Ukrainie po zakończeniu szkolenia ukraińskich żołnierzy. Nowa transza broni jest już dwunastą zatwierdzoną przez prezydenta od rosyjskiej inwazji. W ramach wszystkich dotychczasowych pakietów Waszyngton zobowiązał się do przekazania sprzętu o wartości 5,6 mld dolarów.

Dodatkowo USA mają przeznaczyć 225 mln dolarów pomocy humanitarnej, w ramach której wejdą dostawy wody pitnej, leków, żywności i zapewnienie schronienia potrzebującym. (PAP)

15.06.2022 18:38

Los Ukrainy ma znaczenie także dlatego, że Chiny obserwują inwazję Rosji i reakcje Zachodu na nią. Gdyby Zachód pozwolił Rosji utrzymać 20 proc. ukraińskiego terytorium, byłoby to złym sygnałem - powiedział w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.

"Ukraina ma znaczenie, ponieważ Chiny się jej przyglądają" - mówił Wallace w rozmowie z brytyjskimi dziennikarzami po spotkaniu w Oslo ministrów obrony z 10 krajów Europy Północnej, które tworzą Wspólne Siły Ekspedycyjne (JEF). Zapytany, jaką lekcję wyciągnąłby Pekin, gdyby wojna zakończyła się tym, że Rosja kontroluje 20 proc. terytorium Ukrainy, a prezydent Władimir Putin nadal jest u władzy, Wallace odparł: "Że Zachodowi brakuje determinacji".

"Widzicie kwestie związane z Tajwanem... W ostatecznym rozrachunku (wojna na Ukrainie) dotyczy determinacji Zachodu, by bronić swoich wartości, po prostu. Dlatego też różnego typu ludzie, którzy mają inne spojrzenie na świat - lub którzy są naszymi przeciwnikami lub konkurentami - będą przyglądać się tej determinacji i sprawdzać, jak daleko mogą się posunąć" - wyjaśnił.

Analitycy podejrzewają, że Pekin wykorzysta lekcje wyciągnięte z reakcji Zachodu na wojnę z Rosją, rozważając możliwość użycia siły w celu przejęcia kontroli nad Tajwanem.

Wallace oświadczył, że nie chce spekulować na temat polityki Chin wobec Tajwanu, ale powiedział: "Stanowisko Wielkiej Brytanii jest takie, że kwestie między Chinami a Tajwanem muszą być rozwiązane pokojowo i dyplomatycznie. Dlatego też problemy Hongkongu są dla nas niepokojące, ponieważ zasada +jeden kraj, dwa systemy+ została w tym procesie zniszczona, a to nie wróży dobrze Tajwanowi". (PAP)

15.06.2022 18:34

Prezydent Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dol. i 225 mln pomocy humanitarnej. (PAP)

15.06.2022 17:56

​Naszego sztabu w obwodzie charkowskim już nie ma, rozwalili go (Ukraińcy); znajdowali się tam wszyscy generałowie i pułkownicy - powiedział rosyjski żołnierz w rozmowie przechwyconej i opublikowanej przez ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Nagranie zamieścił w środę na swoim kanale na YouTube doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

"Zniszczyli wszystko, ledwie zdołaliśmy uciec. Nie wiem, ilu tam zostało żywych. (...) Obecnie siedzimy w piwnicach. (...) Nie mamy światła, nie mogę naładować telefonu, nie ma tutaj dosłownie niczego" - opowiadał swojej żonie wojskowy z Rosji (https://tinyurl.com/mr3h62ju). (PAP)

15.06.2022 17:27

Legenda kina akcji Arnold Schwarzenegger zabrał głos w sprawie wojny na Ukrainie. "Jakby na to nie patrzeć, mamy krew na rękach, bo finansujemy wojnę" - powiedział gwiazdor Hollywood na zorganizowanym z jego inicjatywy szczycie na temat ochrony klimatu Austrian World Summit.

"1300 pocisków, które Rosja wystrzeliła w kierunku ukraińskich miast w ciągu pierwszych dwóch miesięcy wojny, kosztowało 7,7 mld euro" - ocenił Schwarzenegger cytowany w środę przez niemiecki dziennik "Bild". Dodał, że to bardzo dużo, ale zwrócił uwagę, że "w tym samym okresie Europa zapłaciła Rosji za paliwo 44 mld euro".

Oczywiście "Rosjanie są zdenerwowani, że tracą swoich żołnierzy i sprzęt, czołgi, samoloty i inne rzeczy" - powiedział we wtorek Schwarzenegger. Ale mogliby powiedzieć: "Hej, przynajmniej nie musimy płacić za tę wojnę. Europejczycy przysyłają nam pieniądze. To oni płacą za wojnę" - zauważył były gubernator Kalifornii, który z uczestnikami szczytu w Wiedniu połączył się za pośrednictwem łącza wideo z Toronto.(PAP)

15.06.2022 17:02

USA wciągnęły na listę terrorystów trzy osoby, Ukraińca, Rosjanina i Szweda, powiązane z ultranacjonalistycznym, rasistowskim Rosyjskim Ruchem Imperialnym - wynika z informacji zamieszczonej w środę na stronach amerykańskiego ministerstwa finansów.

Rosyjski Ruch Imperialny znajduje się na liście organizacji terrorystycznych ministerstwa finansów USA od 2020 roku. Rok później na listę ugrupowań terrorystycznych wciągnęła Ruch Kanada.

Według Departamentu Stanu USA Rosyjski Ruch Imperialny organizuje paramilitarne szkolenia dla ekstremistów w Rosji i całej Europie, wspiera też skrajnie prawicowe, neonazistowskie partie w wielu krajach europejskich. (PAP)

15.06.2022 17:01

Administracja prezydenta Joe Bidena szykuje kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, która po raz pierwszy będzie zawierać rakiety przeciwokrętowe Harpoon - podali w środę reporterzy agencji Bloomberg. Wartość pakietu ma wynieść ponad 650 mln dol.

Jak przekazał na Twitterze dziennikarz agencji Anthony Capaccio, pakiet ma zawierać nową broń, sprzęt do bezpiecznej komunikacji i noktowizory, a także rakiety przeciwokrętowe Harpoon wystrzeliwane z wyrzutni zamontowanych na pojazdach.

Wcześniej takie pociski, mające zasięg ponad 100 km przekazała Ukrainie Wielka Brytania. (PAP)

15.06.2022 15:38

Wojska rosyjskie atakują Siewierodonieck z kilku stron, mosty są zniszczone, ale nie można powiedzieć, że miasto jest odcięte - powiedział w środę mer Ołeksandr Striuk. Sytuację humanitarną określił jako krytyczną.

W wystąpieniu na Facebooku Striuk powiedział, że "wojskowi ukraińscy kontrolują strefę przemysłową" w Siewierodoniecku. Co pewien czas siły ukraińskie "podejmują działania w celu wyparcia wroga z centrum miasta". Opisywał, że wojska rosyjskie nie liczą się ze stratami, że miasto wciąż jest bronione. Określił sytuację militarną jako "trudną, ale stabilną".(PAP)

15.06.2022 15:36

​Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zostanie zaproszony na szczyt NATO, który odbędzie się 29-30 czerwca w Madrycie; będzie mógł przemówić do wszystkich liderów przez łącze wideo - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli. (PAP)

15.06.2022 10:44

Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy może się stać drugim Mariupolem, prawie całkowicie zniszczonym ciężkimi bombardowaniami przez wojska rosyjskie - ocenił były specjalny doradca sił USA w Europie Mark Voyger, cytowany w środę przez stację Sky News. (PAP)

15.06.2022 09:38

Władze Rosji manipulują kryteriami naboru do służby wojskowej, co świadczy o jej rosnącej desperacji, by uzupełniać rekrutami straty na froncie; Kreml może też przyspieszyć plan aneksji okupowanych terenów Ukrainy do Rosji - ocenił w nowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

15.06.2022 08:22

​"Ponad trzy godziny temu Apostołowe znalazło się pod ostrzałem wrogich wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Uragan. Zginęły cztery osoby" - napisał Osa na Telegramie w środę nad ranem. Na miejscu są pracownicy państwowej służby ds. sytuacji kryzysowych i policjanci - dodał mer. Zaapelował do mieszkańców, by nie dotykali nieznanych metalowych przedmiotów. Według Ukrinformu Rosjanie ostrzeliwali w nocy z wtorku na środę okolice miast Krzywy Róg i Synelnykowe w obwodzie dniepropietrowskim. (PAP)

14.06.2022 21:53

Ponieśliśmy bolesne straty w Donbasie i w obwodzie charkowskim - oświadczył we wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Kierunek donbaski jest kluczowy w wojnie z Rosją pod względem tego, kto będzie dominować w najbliższych tygodniach - dodał.

Zełenski poinformował, że na południu kraju najważniejszym celem dla ukraińskiej armii jest wyzwolenie miasta Chersoń. (https://t.me/OP_UA/6844) (PAP)

14.06.2022 21:49

Premier Morawiecki po spotkaniu grupy unijnych państw NATO: nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby bronić Ukrainy; wzywam do dalszych dostaw broni do tego kraju. (PAP)

14.06.2022 21:48

Ukraina obecnie jest krajem, który najbardziej w Europie potrzebuje broni przeciwrakietowej; nie może być usprawiedliwienia dla opóźniania jej dostaw - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. (PAP)

14.06.2022 19:42

Zachodni partnerzy dostarczyli Ukrainie około 10 proc. broni o jaką prosiła, by dorównać Rosji na polu walki - poinformowała we wtorek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

"Bez względu na to, jak bardzo by Ukraina się nie starała, jak profesjonalna by nie była nasza armia, to bez pomocy partnerów nie zdołamy wygrać tej wojny" - powiedziała Malar, cytowana przez ukraińską redakcję BBC. (PAP)

14.06.2022 19:13

Wojska rosyjskie nadal szturmują Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; wróg przegrupowuje tam swoje siły i wzmacnia je - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy we wtorek wieczorem. (PAP)

14.06.2022 18:31

Nie byłbym dzisiaj w rządzie od dłuższego czasu, gdyby nie wojna na Ukrainie - powiedział wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński, pytany o dalszą obecność w rządzie. "Poproszę o cierpliwość, sprawa jest można powiedzieć do rozważenia" - dodał.

Kaczyński w Programie Trzecim Polskiego Radia był pytany o jego dalszą obecność w rządzie. "Jeszcze poproszę o cierpliwość, jeszcze troszeczkę cierpliwości" - odparł.

"Sprawy przyszłe i niepewne nie powinny być omawiane" - dodał.

Szef PiS zwrócił uwagę, że już dawno odszedłby z rządu, gdyby nie wybuch wojny na Ukrainie. "Ja nie byłbym dzisiaj w rządzie od dłuższego czasu, gdyby nie ta wojna. Wojna trwa, zobaczymy" - powiedział.

"Ale sprawa jest można powiedzieć do rozważenia" - przyznał Kaczyński.

Szef PiS pytany kilka dni temu przez PAP o odejście z rządu, zwrócił uwagę, że od dawna mówił, iż "przy takiej dużej aktywności - jako szefa partii, niepołączalne jest to z byciem wicepremierem". "Nie chcę być wicepremierem, który głównie zajmuje się działalnością partyjną, a przynajmniej 70-80 proc. czasu temu poświęcam. W bardzo krótkim czasie już z tej funkcji zrezygnuję" - zapowiedział, nie zdradzając jednak konkretnego terminu. (PAP)

14.06.2022 18:07

​Prezydent Rosji Władimir Putin wciąż ma ambicje zająć znaczącą część Ukrainy, jeśli nie cały kraj, ale nie uda mu się zrealizować tych celów - powiedział we wtorek podsekretarz ds. politycznych w ministerstwie obrony USA Colin Kahl.

14.06.2022 13:47

W rejonie Złoczowa w obwodzie lwowskim ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski pocisk rakietowy, w wyniku jego upadku uszkodzony został obiekt infrastruktury - poinformował we wtorek szef obwodu Maksym Kozycki, cytowany przez portal Suspilne. (PAP)

14.06.2022 12:40

Z Lisiczańska i okolic ewakuowano pod rosyjskimi ostrzałami niemal 70 osób (PAP).

14.06.2022 12:03

Ukraina otrzymała w wyniku wymiany ciała 64 poległych obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu - poinformowało we wtorek ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych. W operacji uczestniczyło kilka ukraińskich resortów. Prócz ministerstwa ds. reintegracji był to także wywiad wojskowy, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Sztab Generalny armii ukraińskiej. Ministerstwo zapewniło, że "proces odzyskania ciał poległych żołnierzy trwa i odbywa się zgodnie z zapisami Konwencji genewskiej".
Wcześniej, w niedzielę, Ukraina poinformowała, że do Kijowa dostarczono ciała 220 obrońców Mariupola, w tym żołnierzy pułku Azow, którzy walczyli w Azowstalu. (PAP)

14.06.2022 11:23

​Minister obrony RFN Christine Lambrecht broni niemieckiego wsparcia dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją. Na niemiecko-amerykańskim spotkaniu w Berlinie Lambrecht podkreśliła że wszystko, "co mogliśmy" przekazać z zasobów Bundeswehry bardzo szybko trafiło na Ukrainę, jednak również szybko osiągnięto granice możliwej pomocy. (PAP)

14.06.2022 09:49

3144 urzędników państwowych Ukrainy wstąpiło do armii, w tym 418 kobiet - poinformowała Natalia Aliuszyna, szefowa Narodowej Agencji ds. Służby Państwowej. Dodała, że 39 urzędników zginęło podczas wojny i że nie ma danych o tych, którzy trafili do niewoli.

Dane te znalazły się w wywiadzie Aliuszynej dla agencji Interfax-Ukraina, opublikowanym we wtorek.

Agencja ma jedynie wstępne szacunki o zaginionych urzędnikach - ich liczbę ocenia się na 141. Instytucje państwowe wciąż informują o zaginionych i zabitych. Na terenach okupowanych przez Rosję, w rejonach działań bojowych lub zablokowanych miastach, przebywa blisko 5400 ukraińskich urzędników państwowych.

"Jest im bardzo trudno. Około tysiąca ludzi pracuje tak, jak zwykle i faktycznie przychodzi do pracy. Niektórzy pracują zdalnie. Jednak przeważająca większość wstrzymała pracę" - powiedziała Aliuszyna. (PAP)

14.06.2022 09:23

14.06.2022 09:11

Rosjanie wyparli Ukraińców z centrum Siewierodoniecka, ale obrońcy miasta nie są całkowicie okrążeni; tymczasem Rosja wciąż wysyła na wojnę rezerwistów i ochotników bez odpowiedniego przygotowania – ocenił w nowym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Według miejscowych władz wojska rosyjskie zniszczyły ostatni most łączący Siewierodonieck z Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim i wciąż dysponują znaczną przewagą artylerii. Ukraińcy bronią się jednak w zakładach chemicznych Azot i wciąż mogą w ograniczonym zakresie ewakuować żołnierzy i ściągać posiłki, ale nie ma możliwości ewakuować cywilów. (PAP)

14.06.2022 09:10

Wojska rosyjskie ostrzeliwują w Doniecku własne pozycje w związku z apelem przywódcy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) do Władimira Putina, by Moskwa przysłała tam dodatkowe siły; wrogowie chcą oskarżyć o to Ukrainę i uzasadnić w ten sposób wprowadzenie wojsk - ostrzegł w poniedziałek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Przeciwnik (w Doniecku) przez cały dzień ostrzeliwał własne cele i nie omieszkał stworzyć z tego nagrań przeznaczonych dla głupców. Mamy tutaj (na tym nagraniu) piękny przykład propagandy. Najpierw korespondent mówi +moździerz kalibru 120 mm+, a potem natychmiast słychać wystrzał - trwa to krócej, niż kilka sekund. Każdy mieszkaniec Mariupola powie, że taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy, gdy (ostrzał) prowadzi się z bliskiej odległości. A tak blisko tej części Doniecka znajdują się wyłącznie Rosjanie" - wyjaśnił Andriuszczenko na Telegramie. (PAP)

14.06.2022 09:08

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast