Słowa Najważniejsze

Poniedziałek 22 kwietnia 2024

Czytania »

Jacek Dziedzina

|

22.04.2024 00:00 GOSC.PL

Nowa ortodoksja

Jeżeli więc Bóg udzielił im tego samego daru co nam (…), to jakżeż ja mogłem sprzeciwiać się Bogu? (Dz 11,17)

Fascynujące są te opisy rodzącego się Kościoła. Napięcie między przywiązaniem do tego, co zawsze było normą, a zdumieniem nad dynamizmem Ducha Świętego, który wszystko czyni nowe. „Apostołowie i bracia, przebywający w Judei, dowiedzieli się, że również poganie przyjęli słowo Boże. Kiedy Piotr przybył do Jeruzalem, ci, którzy byli pochodzenia żydowskiego, robili mu wymówki. «Wszedłeś do ludzi nieobrzezanych – mówili – i jadłeś z nimi». Piotr więc zaczął wyjaśniać im po kolei…”. 

Robili mu wymówki, bo nie rozpoznali w tym działania Ducha Bożego. Dopiero gdy Piotr opowiedział całą historię o śnie („Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił”) i o tym, jak poganie otrzymali Ducha Świętego – „gdy to usłyszeli, zamilkli”. Zamilkli i „wielbili Boga”. Odtąd będzie już tak zawsze. Będziemy dyskutować, mędrkować, co wolno, a czego nie wolno w Kościele. Będziemy mądrzejsi od Ducha Bożego, aż zdumieni wspaniałomyślnością Boga - zamilkniemy. Ortodoksja żywego Kościoła to pokorne i pełne wdzięczności otwarcie na suwerenne działanie Ducha Bożego. 

Czytania »

Jezus zna moje imię

Woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je… (J 10,3)

Spotkałem w życiu hodowcę gołębi, który nadawał imię każdemu z ptaków. Miał ich ponad osiemdziesiąt i każdego znał po imieniu. Rozmawiałem z seniorką rodu, która chwaliła się, że na jej urodziny przychodzą dzieci, wnuki, prawnuki i jest już nawet praprawnuk. W sumie prawie pięćdziesiąt osób, każdego znała z imienia.

Podziwiam nauczycieli lub lekarzy, którzy spotykając codziennie dziesiątki osób, z każdą witają się po imieniu. Znać kogoś z imienia to znać jego życie. Niekoniecznie w całości, ale na tyle, by poznać jego radości i smutki, lęki i nadzieje, mocne i słabe strony. To skraca odległość. Umożliwia poprowadzenie lub przeprowadzenie przez dzień lub noc życia. Jezus zna moje imię. Zna moje życie. Zna mnie. Nie lękaj się tego, ale podążaj za Jego wołaniem.

Ewangelia z komentarzem. Jezus zna moje imię
Gość Niedzielny

Zobacz: Teksty czytań: https://www.gosc.pl/kalendarz/41e75b.Czytania-na-kazdy-dzien/2024-04-22