Słowa Najważniejsze

Czwartek 11 kwietnia 2024

Czytania »

Marcin Jakimowicz

|

11.04.2024 00:00 GOSC.PL

Dziczka wszczepiona

„Bóg wywyższył Go na miejscu po prawicy swojej jako Władcę i Zbawiciela, aby zapewnić Izraelowi nawrócenie i odpuszczenie grzechów” (Dz 5, 31

Czy nam się to podoba, czy nie, trzeba powiedzieć sobie jasno: „Przymierze Boga z Izraelem nie zostało anulowane”.

„Święty Paweł mówi, że zbawienie przychodzi przez Żydów, co wcale nie znaczy – jak chcemy uważać – że zbawienie raz przyszło, a Żydzi zostali skazani na piekło ziemskie i niebieskie. Ono stale przychodzi i także właśnie przez nich” – przypomina prof. Jan Grosfeld. Jak mocno brzmią dziś słowa: „Bóg wywyższył Go, by zapewnić Izraelowi nawrócenie i odpuszczenie grzechów”.
Jesteśmy dziczką wszczepioną w szlachetną oliwkę. W tym tekście padają niezwykle mocne słowa Pawła, który przestrzega nas, przed wynoszeniem się nad naturalne gałęzie, abyśmy nie zostali odcięci. Jak Izrael – na pewien czas. To nie jest tak, że Bóg „im” zabrał, by dać „nam” (często słyszę podobną narrację). „I tak – przypomina Apostoł Narodów mieszkańcom Wiecznego Miasta - cały Izrael będzie zbawiony, jak to jest napisane” (Rz 11, 25-26).
 

Czytania »

Andrzej Macura

|

11.04.2024 00:00 GN 14/2024 Otwarte

Nie jest obojętne, czy traktujemy Jezusa serio, czy nie

Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; kto zaś nie wierzy Synowi, nie ujrzy życia, lecz gniew Boży nad nim wisi. J 3,36

Niby jasne: Bóg jest mądrzejszy od człowieka, Bóg wie wszystko lepiej. Dlatego to Jego trzeba słuchać; wsłuchiwać się w to, co powiedział nam przez Jezusa, a nie tych, którzy przedstawiają mądrości czysto ziemskie, często ułomne w swojej krótkowzroczności. Niby oczywiste. Ale jak to wygląda w praktyce? Czyż nie jest dziś często tak, że nawet nazywający się wierzącymi, idąc za różnymi modami, tak naprawdę Jezusa nie słuchają?

To problem, wobec którego nie wolno być obojętnym. Wbrew temu, co często dziś słychać, nie jest obojętne, czy traktujemy Jezusa serio, czy nie. Bo „kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; kto zaś nie wierzy Synowi, nie ujrzy życia, lecz gniew Boży nad nim wisi”.

Ewangelia z komentarzem. Nie jest obojętne, czy traktujemy Jezusa serio, czy nie
Gość Niedzielny

Czytaj: biblia.gosc.pl