Nowy numer 48/2023 Archiwum

Ewangelia z komentarzem na każdy dzień

« » Sierpień 2023
N P W Ś C P S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Poniedziałek 28 sierpnia 2023

Czytania »

Andrzej Macura

|

GN 34/2023 Otwarte

Biada tym, którzy uważają, że są „właścicielami” Boga

Mt 23, 13-22

Jezus przemówił tymi słowami:
«Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą.

Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo przemierzacie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współ wyznawcę. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami.

Biada wam, przewodnicy ślepi, którzy mówicie: „Kto by przysiągł na przybytek, nic to nie znaczy; lecz kto by przysiągł na złoto przybytku, ten jest związany przysięgą”. Głupi i ślepi! Cóż bowiem jest ważniejsze, złoto czy przybytek, który uświęca złoto? Dalej: „Kto by przysiągł na ołtarz, nic to nie znaczy; lecz kto by przysiągł na ofiarę, która jest na nim, ten jest związany przysięgą”. Ślepcy! Cóż bowiem jest ważniejsze, ofiara czy ołtarz, który uświęca ofiarę?

Kto więc przysięga na ołtarz, przysięga na niego i na wszystko, co na nim leży. A kto przysięga na przybytek, przysięga na niego i na Tego, który w nim mieszka. A kto przysięga na niebo, przysięga na tron Boży i na Tego, który na nim zasiada».

Ewangelia wg św. Mateusza w serwisie biblia.gosc.pl

Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi.               
Mt 23,13

Ewangelia z komentarzem. Biada tym, którzy uważają, że są „właścicielami” Boga
Gość Niedzielny

Biada tym, którzy szukają wykrętów – mówi dziś Jezus. Biada tym, którzy wynajdują preteksty, by oszukiwać Boga; by proste zasady zagmatwać tak, aby nie oznaczały tego, co znaczą. Tym, którzy uważają, że można oszukiwać bliźnich, bo są sprytniejsi i nawet Boga mają po swojej stronie. Biada tym, którzy uważają, że są „właścicielami” Boga, że On przytaknie każdemu ich postępowaniu i każdej ich decyzji, bo są ponad innymi. I dziś nie brak sytuacji, w których ktoś stawia się w pozycji właściciela Boga. Tego, który wszystko o Nim wie i z tej pozycji z pogardą koryguje tych, którzy widzą Go inaczej. Warto pamiętać, że nie tylko ci, którzy w poznawaniu Boga błądzą, ale i ci, którym się wydaje, że dobrze Go poznali, powinni przed Nim klękać.

 

Zapisane na później

Pobieranie listy