Nowy numer 08/2024 Archiwum

Ewangelia z komentarzem na każdy dzień

« » Sierpień 2023
N P W Ś C P S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Czwartek 17 sierpnia 2023

Czytania »

ks. Tomasz Koryciorz

|

GN 32/2023 Otwarte

Ile razy mam przebaczyć?

Mt 18, 21 – 19, 1

Piotr podszedł do Jezusa i zapytał: «Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy?»

Jezus mu odrzekł: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.

Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który był mu winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby dług w ten sposób odzyskać.

Wtedy sługa padł mu do stóp i prosił go: „Panie, okaż mi cierpliwość, a wszystko ci oddam”. Pan ulitował się nad owym sługą, uwolnił go i dług mu darował.

Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: „Oddaj, coś winien!” Jego współsługa padł przed nim i prosił go: „Okaż mi cierpliwość, a oddam tobie”. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu.

Współsłudzy jego, widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło.

Wtedy pan jego, wezwawszy go, rzekł mu: „Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?” I uniósłszy się gniewem, pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu nie odda całego długu.

Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu».

Gdy Jezus dokończył tych mów, opuścił Galileę i przeniósł się w granice Judei za Jordan.

Ewangelia wg św. Mateusza w serwisie biblia.gosc.pl

Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie?         
 Mt 18,21

Ewangelia z komentarzem. Ile razy mam przebaczyć?
Gość Niedzielny

 

Ojcze nasz… powtarzamy codziennie, może nawet kilka razy. Przelatujemy bezwiednie nad kolejnymi słowami i prośbami. „I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Wypowiadamy na jednym oddechu, jakby to była nadzwyczaj prosta i oczywista rzecz w naszym życiu. Tylko skąd tyle złych emocji w naszych sercach? Nierozwiązanych spraw błąkających się w naszej pamięci i powracających w najmniej oczekiwanych momentach? Skąd ta niemożność popatrzenia komuś prosto w oczy lub zamienienia kilku słów? Możesz zapytać: ile razy mam przebaczyć? Czy aż siedem razy? Odpowiedź Boga będzie wciąż taka sama: nie siedem, ale siedemdziesiąt siedem razy. Tak jak ja Tobie – mówi Bóg – tak i ty przebaczaj innym.

 

Zapisane na później

Pobieranie listy