Nowy numer 08/2024 Archiwum

Ewangelia z komentarzem na każdy dzień

« » Sierpień 2023
N P W Ś C P S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Środa 9 sierpnia 2023

Czytania »

Nie rozminąć się z Bogiem

Mt 25, 1-13

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: "Podobne jest królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie oblubieńca. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły ze sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się oblubieniec opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły.

Lecz o północy rozległo się wołanie: «Oblubieniec idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!» Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: «Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną». Odpowiedziały roztropne: «Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie». Gdy one szły kupić, nadszedł oblubieniec: te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: «Panie, panie, otwórz nam». Lecz on odpowiedział: «Zaprawdę powiadam wam, nie znam was».

Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny".

Czuwajcie więc…           
Mt 25,13a

Ewangelia z komentarzem. Nie rozminąć się z Bogiem
Gość Niedzielny

Przypowieść o dziesięciu pannach nawiązuje do żydowskich zwyczajów weselnych. W wieczór przed zaślubinami pan młody przybywał do panny młodej, aby ją przyprowadzić do swego domu. Jego przybycie nieraz się opóźniało z powodu wydłużających się przygotowań do wesela. Trzeba było czuwać, wieczór przechodził w noc. Roztropność w sprawach duchowych: dobra lampa, niedziurawe naczynia na oliwę, jej zapas. Czuwanie. Koncentracja, uważność, inwestycja, gotowość, czujność. Tym kwestiom trzeba dać uwagę, siłę, talenty. Trzeba w nie inwestować – duchowo, intelektualnie, czasowo, finansowo. By się z powodu duchowej nonszalancji, lenistwa serca czy głupoty tragicznie nie rozminąć z Bogiem.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

Zapisane na później

Pobieranie listy