Nowy numer 28/2018 Archiwum

Pozew dla szpitala za zmuszanie do aborcji

Prawnicy chrześcijańskiej organizacji Alliance Defense Fund (ADF) złożyli w imieniu dwunastu pielęgniarek pozew sądowy przeciwko jednemu ze szpitali w amerykańskim stanie New Jersey, twierdząc, że placówka zmusza je do asystowania przy aborcjach. W razie odmowy dyrekcja grozi pielęgniarkom zwolnieniem.

Matt Bowman z ADF przypomina, że prawo amerykańskie zabrania instytucjom dotowanym z pieniędzy podatników zmuszania pracowników opieki zdrowotnej do uczestnictwa przy aborcji wbrew ich religii lub przekonaniom moralnym. Pozwany szpital, kierowany przez Uniwersytet Medycyny i Stomatologii stanu New Jersey w Newark, otrzymuje co roku około 60 mln. dolarów dotacji federalnej. Zgodnie z obowiązującym także prawem stanowym, nikt nie może być zmuszany do wykonywania lub asystowania przy aborcji lub sterylizacji.

Tymczasem szpital, jak twierdzi ADF, wprowadził niedawno nową zasadę, nakazującą pielęgniarkom oddziału Medycyny Jednego Dnia (ambulatoryjnej), by bez względu na obiekcje moralne asystowały przy zabiegach aborcji. Odmowa oznacza dla nich zwolnienie z pracy.

To nie pierwszy tego typu pozew w USA. W ubiegłym roku organizacja ADF złożyła pozew – w imieniu pielęgniarki Cathy Cenzon-DeCarlo – przeciw szpitalowi Mt. Sinai Hospital z Nowego Jorku. Placówka zmusiła kobietę do asystowania przy tzw. późnej aborcji. Pielęgniarce grożono rozwiązaniem umowy o pracę i pozbawieniem licencji. Pozew został odrzucony przez dwie instancje sądowe.

Prawnicy ADF podkreślają, że pielęgniarki broniące życia nie powinny być zmuszane, wbrew swoim przekonaniom, do uczestnictwa w aborcji, gdyż jest to niezgodne z prawem i narusza wolność sumienia.

« 1 »

Zobacz także

  • tomaszg
    02.11.2011 17:04
    Uważam że jeśli wywalą Ci z pracy z powodu Pana Boga, to dostaniesz 20x lepszą pracę od Pana Boga, coś o tym wiem!! Mam pracę idealną dobrze płatną znalezioną w 1 dzień, wszystko po wielu modlitwach. Pan Bóg nas Kocha
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama