Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Prezydent spotkał się z delegacją rabinów

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Konferencji Europejskich Rabinów, która po raz pierwszy w swojej historii odbywa się w Polsce, w Warszawie - poinformowano na stronie internetowej prezydenta.

Do spotkania doszło w poniedziałek, przy okazji Zjazdu Naczelnych Rabinów Europy, który odbywa się w stolicy w dniach 31 października - 1 listopada; to największe zgromadzenie rabinów w Polsce od czasów drugiej wojny światowej.

W skład delegacji, z która spotkał się prezydent weszli naczelny rabin Polski Michael Schudrich, naczelny rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt, naczelny rabin Francji Gilles Bernheim, naczelny rabin Ukrainy Yaakov Dov Bleich, przewodniczący Najwyższego Sądu Rabinicznego w Europie Dayan Chanoch Ehrentreu oraz członek Konferencji Europejskich Rabinów Igor Shamis.

Prezydentowi podczas spotkania towarzyszyli b. premier Tadeusz Mazowiecki oraz ministrowie w Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz, Irena Wóycicka, Jaromir Sokołowski i Maciej Klimczak.

Rozmawiano na temat problemów nurtujących społeczności żydowskie w Europie, m.in. na temat kryzysu tożsamości i wzrost nietolerancji obserwowanego od kilku lat w krajach starej UE.

Prezydent mówił, że kryzys ten wystąpił w państwach, które do tej pory były wzorem jeśli chodzi o stosunki wieloetniczne. "W związku z tym faktem nikt w Polsce nie czerpie żadnej satysfakcji, zwłaszcza, że problemy braku tolerancji dotyczą również Polski" - podkreślił Bronisław Komorowski. Wyraził nadzieję, że stosunki polsko-żydowskie zawsze będą cechować się wysoką dynamiką i że nigdy nie zostaną zastąpione przez obojętność. Przypomniał też, że w Warszawie budowane jest Muzeum Historii Żydów Polskich, które "ma stać się pełnym krytycznej refleksji miejscem o polsko-żydowskich relacjach".

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich w delegacji podziękował prezydentowi za spotkanie i możliwość przedstawienia problemów nurtujących społeczności żydowskie w Europie. Powiedział, że konferencja rabinów odbywa się w Warszawie, która "jest miejscem niezwykle związanym z historią Żydów". Dodał, że Polska może służyć jako wzór dla Europy, jak poprawnie układać stosunki ze społecznością żydowską.

Podczas dwudniowego spotkania w Warszawie rabini mają się spotkać m.in. z przedstawicielami polskiego rządu oraz odbyć 27. zjazd Konferencji Rabinów Europejskich. Mają omówić polityczne wyzwania, z którymi spotyka się judaizm w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii szechity czyli uboju rytualnego. Dla społeczności żydowskiej jest to jeden z największych problemów, od kiedy do holenderskiego parlamentu trafił projekt ustawy zakazującej uboju rytualnego zwierząt.

« 1 »

Zobacz także

 • zalosne
  01.11.2011 12:39
  projekt ustawy zakazującej uboju rytualnego zwierząt - w sam raz temat do dyskusji z Prezydentem.
  doceń 0
 • Tobi
  01.11.2011 16:35
  A Kowalczyk, Nycz, Dziwisz będzie? Dawno nie zdali raportu z efektów judaizacji kościoła katolickiego.
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  01.11.2011 19:03

  A żebyś wiedziała/wiedział Pani/Panie "żałosne"!

   

  Nasz prezydent, jako były (do wyborów, bo przed wyborami dał słowo honoru, że odtąd polował będzie tylko z kamerą, a dowodu by powątpiewać że je złamał póki co brak) zapalony myśliwy na szlachtowaniu źwierzątek musi posiadać wiedzę niebagatelną. Więc i posiadać musi kompetencję niezbędną by orzec, że protest holenderskiego Królewskiego Stowarzyszenia Medycznego jest absolutnie bezzasadny, gdyż rytualne uśmiercanie w ten sposób*/ zwierząt jest jak najbardziej humanitarne i w końcu zawetować tę holenderską antysemicką ustawę.

   

  Zamiast więc, trawestując znany cytat z Mleczki, malkontencić bez sensu, warto zauważyć, że Pan Prezydent raczył zauważył, iż:

  "Polska może służyć jako wzór dla Europy, jak poprawnie układać stosunki ze społecznością żydowską."

   

  Wprawdzie powiedział też, że:

  "kryzys ten wystąpił w państwach, które do tej pory były wzorem jeśli chodzi o stosunki wieloetniczne. "W związku z tym faktem nikt w Polsce nie czerpie żadnej satysfakcji, zwłaszcza, że problemy braku tolerancji dotyczą również Polski" - "

  ale można domyślić się, że mówiąc o "stosunkach wieloetnicznych" miał na myśli nie stosunki polsko-żydowskie, lecz jakieś inne. Może polsko-indiańskie, albo polsko-aborygeńskie?

   

  Ja to przypuszczam, że raczej stosunki między Polakami, a Polactwem, ale mogę się mylić, więc zaczekajmy cierpliwie na oficjalną wykładnię tej pozornej sprzeczności. Może już jutro np. prof. Nałęcz na stronie prezydent.pl coś w tej zagadkowej kwestii podrzuci?

   

   

  */ http://info.wiara.pl/doc/998027.Zjazd-rabinow-to-moment-historyczny

  Pytanie do Redakcji Wiary: Dlaczego przy tej wiadomości KAI nie można komentować? Czyżby KAI była pod szczególną ochroną? Rozumiem że o dobrosąsiedzkie stosunki Gościa/Wiary z KAI trzeba dbać, ale może bez przesady? :)

   

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama