Świątynię ufundowała w 1930 r. norweska pisarka, konwertytka i noblistka Sigrid Undset. Ta kaplica to duchowe serce Norwegii – podkreślił bp Erik Varden.
Norweska konwertytka i noblistka
Ponowne otwarcie kaplicy i konsekracja nowego ołtarza odbyły się 20 maja, w 144. rocznicę urodzin Sigrin Undset. Uroczystościom przewodniczył bp Erik Varden, ordynariusz diecezji Trondheim. W homilii podkreślił, że Stiklestad to duchowe serce Norwegii - relacjonuje Vatican News.
Olaf zginął, ale zdobył Norwegię dla Chrystusa
Bp Varden przypomniał też postać Sigrid Undset, która mogła ufundować kaplicę dzięki otrzymanej w 1928 r. Nagrodzie Nobla. Świątynię konsekrowano w 1930 r. w 900. rocznicę bitwy pod Stiklestad. Król Olaf stracił w niej życie, ale Norwegia stała się krajem chrześcijańskim. „Zdobył kraj poprzez oddanie życia. W ten sposób do dziś nadaje kierunek naszemu krajowi jako wieczny król" – mówił bp Varden.
Milenium męczeństwa św. Olafa
W ostatnich latach kaplica na wzgórzu Stiklestad została poddana gruntownej renowacji. Ufundowano nowy ołtarz, dobudowano zakrystię, a w dzwonnicy po raz pierwszy zawieszono dzwon. W absydzie świątyni umieszczono nowy wizerunek Chrystus Pantokratora, wzorowany na obrazie z Soboru Mądrości Bożej w Kijowie. Jest to nawiązanie do biografii św. Olafa, który wygnany z ojczyzny przez lokalnych władców pogańskich, znalazł schronienie w Kijowie. Stamtąd też powrócił do Norwegii, by za cenę życia zdobyć swój kraj dla Chrystusa.
Renowacja kaplicy w Stiklestad wpisuje się w przygotowania do 1000. rocznicy śmierci św. Olafa w 2030 r.
Krzysztof Bronk








