Nowy numer 15/2024 Archiwum

Burza o Papieża

Włoskie media spekulują od kilku dni o dymisji Benedykta XVI. Polskie ochoczo podejmują temat. Niepotrzebnie, bo sam Papież powiedział na ten temat już dawno wszystko.

Tajemnicą poliszynela jest to, że od tygodni włoskie media insynuują, jakoby papież miał z racji wieku ustąpić. Więcej, są tacy, którzy wyznaczają już następców. W gronie faworytów samego Benedykta XVI ma być kard. Angelo Scola, nowy metropolita Mediolanu. Być może dlatego, że były Patriarcha Wenecji właśnie objął katedrę w Mediolanie, życzliwi mu co poniektórzy watykaniści rozpuszczają podobne plotki. Kardynał jest w kłopotliwej sytuacji, bo w związku z insynuacjami jest zmuszony wysłuchać niejednego krępującego, bądź co bądź, pytania z tego zakresu.

 „Przecieki” o dymisji papieża dotarły też do Polski. Naturalnie bazujące na włoskich mediach. Góra nieporozumień i zniekształceń. I tak Katolicka Agencja Informacyjna twierdzi, że włoski dziennikarz Antonio Socci napisał na łamach dziennika „Libero”, iż papież mógłby podać się do dymisji po ukończeniu w kwietniu przyszłego roku 85 lat. Do informacji tej agencja dodaje komentarz ks. Lombardiego, rzecznika Watykanu, który w czasie konferencji prasowej miał na pytanie dziennikarzy czy doniesienia Socciego są prawdziwe odpowiedzieć „Trzeba by zapytać Socciego, skąd wziął swoje wiadomości, bo ja nie zostałem o tym poinformowany”. Szkoda, że nikt nie zadał sobie trudu by wczytać się zarówno w tekst Socciego (notabene znakomitego przyjaciela obecnego papieża) jak i w skądinąd subtelną i żartobliwą odpowiedź ks. Lombardiego.

Bo Socci nie postawił hipotezy o odejściu papieża, nigdy by się na to nie odważył. To nie poziom wielkiego formatu pisarza i najbardziej walecznego katolickiego dziennikarza we Włoszech. W tekście na łamach włoskiego dziennika „Libero” napisał jedynie, że to między „watykańskimi salonami krążą takie pogłoski” i „żywi nadzieję, że nigdy nie staną się prawdziwym doniesieniem prasowym”. Jego tekst jest reakcją nie tylko na insynuacje i sygnały jakie docierają z wnętrza Watykanu (Socci zwykle jest dobrze poinformowany w tych kwestiach i jeśli pisze, że coś w Pałacu Apostolskim krąży, to krąży), ale na morze spekulacji i zniekształceń, jakie się z tego powodu pojawiają we włoskich mediach. Pisarz przypomina więc fragmenty wywiadu, którego papież udzielił niemieckiemu dziennikarzowi Peterowi Seewaldowi w „Światłości świata”. Tyle. A Benedykt XVI w wywiadzie rzece stwierdził: „Kiedy Papież dochodzi do jasnego przekonania, że fizycznie, mentalnie, nie jest w stanie podołać powierzonemu mu zadaniu, ma wówczas prawo i w niektórych przypadkach nawet obowiązek poddać się do dymisji”. Stanowisko Benedykta XVI jest więc w tej kwestii jasne i od dawna znane. I nie należy bać się pisać, że jeśli Papież uzna za stosowne, ustąpi. Bo jak widać z cytowanej wypowiedzi ten scenariusz wykluczony nie jest.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy