Nowy numer 13/2020 Archiwum

„Dzieci Jednego Boga” we Wrocławiu

Do soboty 24 września można oglądać wystawę Dzieci Jednego Boga poświęconą wieloletniemu programowi na rzecz edukacji międzykulturowej.

W jaki sposób wprowadzić dzieci w kulturę i tradycję innych wyznań i narodów? Jak można skutecznie wciągnąć w edukację międzykulturową całe rodziny? Na te i inne pytania odpowiada wystawa fotograficzna „Dzieci Jednego Boga”. Wystawę można obejrzeć do soboty 24-go września w Galerii Podróżnika w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej w Rynku. 

W Galerii Podróżnika można obejrzeć zdjęcia z zajęć realizowanych w ramach wieloletniego projektu edukacyjnego „Dzieciaki” we wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Wystawa prezentuje także ideę i założenia warsztatów, realizowanych przez Fundację „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”.  Fundacja została powołana w styczniu 2005 roku, jednym z założycieli jest parafia rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja (ojcowie Paulini) przy ul. Św. Antoniego we Wrocławiu.

Zajęcia prowadzi Kamila Tajanowicz- Tymura we współpracy z duchownymi i członkami czterech wspólnot religijnych: ewangelicko- augsburskiej, prawosławnej, rzymskokatolickiej oraz żydowskiej. Na warsztaty zapraszani są również goście: artyści, podróżnicy, instruktorzy różnych dziedzin, przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych.

Mali podopieczni zajęć lepili z gliny tablice z dekalogiem, tańczyli tańce żydowskie, greckie, i bułgarskie, piekli prosforę, mace i opłatki, uczyli się kolęd różnych wyznań. Wraz z rodzicami i rodzeństwem odkrywali tajemnice świątyń w trakcie gry miejskiej w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, zwiedzali Cmentarz Żydowski. Pod kierunkiem reżysera i aktora teatru dziecięcego z teatru „Akademia Wyobraźni” dzieci przygotowały także spektakl „O Dybuku”.

Poprzez wspólną pracę i zabawę uczestnicy zajęć oraz ich rodziny poznają lepiej własne dziedzictwo kulturowe oraz inne tradycje i kultury, uczą się tolerancji i wzajemnego szacunku.

« 1 »

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji