Nowy numer 15/2020 Archiwum

Przyjmujcie charyzmaty z wdzięcznością!

Benedykt XVI do nowych biskupów o rozeznaniu nowych charyzmatów wzbudzanych przez Ducha Świętego

Już od 10 lat organizuje się co roku w Watykanie kursy dla niedawno mianowanych biskupów z całego świata. Urządza je Kongregacja ds. Biskupów. Jest to jedna z inicjatyw stałej ich formacji, którą zaleca posynodalna adhortacja apostolska Jana Pawła II Pastores gregis – przypomniał Benedykt XVI, przyjmując w Castelgandolfo stuosobową grupę takich hierarchów. Doroczne spotkania z uczestnikami kursów dają Papieżowi okazję, by omawiać różne aspekty posługi biskupiej.

Tym razem podjął on refleksję nad znaczeniem, jakie ma przyjmowanie przez biskupa charyzmatów, które Duch Święty wzbudza wśród ochrzczonych dla dobra Kościoła. Przypomniał, że bogactwo charyzmatów w Kościele i kościelną jedność wszystkich wiernych wokół Papieża i jego braci w biskupstwie można było niedawno zobaczyć na Światowym Dniu Młodzieży w Madrycie. Te dary Ducha są zawsze darmowe i służą zbudowaniu wszystkich. Biskup ma tę charyzmatyczną różnorodność scalać i harmonizować w kościelnej jedności.

„Przyjmujcie więc charyzmaty z wdzięcznością dla uświęcenia Kościoła i żywotności apostolstwa! – zachęcał Papież. – To przyjęcie i wdzięczność Duchowi Świętemu są nieodłączne od rozeznawania, które jest właściwe misji biskupa, jak przypomniał Sobór Watykański II. Powierzył on tym, którzy sprawują posługę pasterską, sąd o autentyczności charyzmatów i o właściwym wprowadzaniu ich w czyn, nie gasząc Ducha, lecz doświadczając wszystkiego i zachowując to, co dobre. Dlatego musi być zawsze jasne, że żaden charyzmat nie zwalnia z obowiązku zachowywania łączności i posłuszeństwa wobec pasterzy Kościoła. Przyjmując, osądzając i rozporządzając różnymi darami i charyzmatami, biskup oddaje wielką, cenną przysługę kapłaństwu wiernych i żywotności Kościoła, który zajaśnieje jako oblubienica Chrystusa, odziana świętością swych dzieci” – mówił Benedykt XVI.

„Ta złożona i delikatna posługa wymaga też od biskupa troski o własne życie duchowe” – wskazał Ojciec Święty. Zachęcił zwłaszcza do osobistej modlitwy i rozważania Słowa Bożego oraz pogłębiania wiedzy.

« 1 »

Polecamy

 • gut
  15.09.2011 19:46
  I właśnie oto chodzi, dziękuję Bogu za mój charyzmat.
  doceń 1
 • ludek
  15.09.2011 20:07
  Benedykt XVI, a nie XV:)
  doceń 1
 • beatta
  15.09.2011 22:35

  Objawienia
  Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz /jeszcze/ znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe.(Jn 16:12-13) Świadectwem bowiem Jezusa jest duch proroctwa.(Ap 19:10) Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich (Jn 17:26).

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama