Zapisane na później

Pobieranie listy

Łotwa: Polska szkoła w potrzebie - Kalisz pomaga

Transport z ponad 12 tysiącami książek i albumów, przewodników turystycznych, slajdów i nagrań wraz z niezbędnym sprzętem do odtwarzania wyruszył w czwartek z Kalisza na Łotwę. Dary zostaną przekazane w piątek uczniom Państwowego Gimnazjum Polskiego w Daugavpils.

PAP

dodane 15.09.2011 10:09
0

Organizatorem akcji pomocy jest Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, które trzy lata temu zorganizowało podobną akcję dla polskich szkół na Białorusi.

Szkoła w Daugavpils mieści się w okazałym, zabytkowym budynku, który w 2010 r. został odrestaurowany i wyposażony w meble i komputery z polskich funduszy. "Brakuje jednak książek, albumów, przewodników i innych polskojęzycznych wydawnictw ilustrujących dorobek cywilizacyjny, kulturę i piękno Polski, Europy" - twierdzi koordynator akcji, Kazimierz Wojciechowski.

Jak poinformował w czwartek PAP, do zbiórki przyłączyli się mieszkańcy Kalisza, Kępna, Ostrzeszowa, Jarocina oraz uczniowie kilkunastu szkół. Wśród darczyńców są m.in. hurtownie książek, dyrektor biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu ksiądz Jan Ludwiczak, siostry zakonne, historyk z Poznania dr Marek Rezler, właściciel hurtowni książek z Kalisza Wiktor Urbaniak

W podkaliskim Opatówku o przekazywanie książek apelował do wiernych miejscowy proboszcz, ksiądz prałat Władysław Czamara. Pół tysiąca podręczników do nauki języka polskiego i historii przekazała kaliska biblioteka naukowa.

Daugavpils to dawny Dyneburg lub Dźwińsk. Miasto liczy około 110 tysięcy mieszkańców, jest stolicą regionu Łatgalia. Przez kilkaset lat (XVI-XVIII wiek) region ten jako Inflanty Polskie był częścią Rzeczypospolitej. Do dziś mieszka tutaj liczna mniejszość polska - w samym Daugavpils żyje ponad 20 tysięcy Polaków.

"Tworzą oni zwarte osadnictwo polskie, ciągnące się od granicy białoruskiej w rejonie Grodna, poprzez Wilno i Wileńszczyznę. Wszędzie zakładali polskie szkoły parafie, biblioteki i zespoły ludowe. Dzięki temu nadal używają języka polskiego, od 1988 r. wspomagani są przez Związek Polaków na Łotwie" - powiedział Wojciechowski.

Transport darów sfinansował samorząd Kalisza.

1 / 1