„Ciebie Boga wysławiamy”. Góralska siła jedności

Pieśń „Ciebie Boga wysławiamy” w wykonaniu dwunastu grup górali. Pomysłodawcą projektu, reżyserem, scenarzystą i kierownikiem produkcji jest o. Mariusz Wójtowicz, karmelita bosy z klasztoru w Zawoi pod Babią Górą.

„Ciebie Boga wysławiamy – jednym góralskim sercem i głosem na Tysiąclecie Królestwa Polskiego” to spektakularna i pełna piękna aranżacja klasycznego utworu sakralnego, do której powstał równie zjawiskowy obraz, dokumentujący górali wszystkich dwunastu grup. Produkcja została zrealizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.  

Ciebie Boga wysławiamy jednym góralskim głosem i sercem
o. Mariusz Wójtowicz OCD - Mistyka codzienności

– To był splot trzech równoległych, dotąd istniejących przestrzeni, które nagle się spotkały – przyznaje o. Mariusz Wójtowicz. – Po pierwsze, zawsze chciałem ożywić jakiś dobrze znany utwór. Pieśń „Ciebie Boga wysławiamy (Te Deum)” wybrałem trochę za namową internautów. Po drugie, zawsze marzyłem o utworze, który mógłbym opublikować na kanale i  stronie „Mistyka codzienności”, a który byłby też utworem symfonicznym. Wreszcie, po trzecie, odkąd zamieszkałem w klasztorze w Zawoi, marzyłem – a sam mam korzenie podhalańsko-pienińskie – żeby oprócz dotychczasowych dwóch, czy trzech grup góralskich, zaangażować w jakiś projekt także dziewięć pozostałych.
 
W całym przedsięwzięciu – w nagraniu utworu, a potem filmu – udział wzięli górale podhalańscy, orawscy, spiscy, pienińscy, gorczańscy, babiogórscy, łąccy, nadpopradzcy, zagórzańscy, kliszczaccy, żywieccy i śląscy – łącznie ponad 260 osób! W samo nagranie warstwy wokalnej utworu zaangażowanych było 130 mężczyzn, górali z Małopolski i Śląska, na co dzień prezentujących swoje talenty w lokalnych kapelach, zespołach, chórach. Jednym z nich był Przemysław Żurek, znany dudziarz, wieloletni członek Zespół Juzyna z Zawoi. Przyznaje, że to nie pierwszy klip, jaki realizował z o. Mariuszem, a sama idea ma też związek z innym przedsięwzięciem zakonnika, który mocno zabiega o aktywizację góralskich środowisk twórczych z Zawoi i okolic.

– Już ponad rok temu pojawił się pomysł,  że w każdą ostatnią niedzielę na jednej z Mszy Świętych ubrani w nasze stroje, będziemy grać na tradycyjnych instrumentach – opowiada Przemysław Żurek.  – Msze babiogórskie na Przysłopiu (osiedle w Zawoi, gdzie znajduje się klasztor – przyp. red.) tak nam się rozrosły, że w tej chwili za każdym razem przyjeżdża inny zespół, raz z bliższej okolicy, innym razem z dalszej.

Projekt „Ciebie Boga wysławiamy”:
Nagrań śpiewu dokonano w styczniu w Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi. Nad rejestracją dźwięku czuwał Paweł Gorczyca. Aranżacji muzyki podjął się kompozytor i dyrygent Piotr Kotas, a wykonania Nocna Orkiestra Eksperymentalna z Rybnika, która zagrała w rozszerzonym na potrzeby projektu składzie 30 osób. Nagrań dokonano w maju, w „Studiu B1”, gdzie nad realizacją dźwięku czuwała Gabriela Blacha. W filmie można zobaczyć górali w różnym wieku – od kilkuletnich chłopców czy nastolatków, aż po seniorów. Zdjęcia kręcono w różnych miejscach. Scena wprowadzająca – na tle Tatr – to jeden z przykładów, gdzie występują mali górale z solistą zespołu Krywań, Tadeuszem Stasikiem. Za to scena finalna to już wszyscy górale na Przełęczy nad Łapszanką. 
 

« 1 »

Red.