Nowy numer 20/2019 Archiwum

Chiny: Aresztują księży i świeckich

Pod koniec ubiegłego tygodnia służba bezpieczeństwa aresztowała grupę księży i katolików świeckich, należących do „podziemnego” Kościoła Katolickiego w Tianshui w prowincji Gansu ( środkowo-północne Chiny). Przebywają oni w różnych miejscach i są tam przesłuchiwani w sprawach politycznych. Tamtejsi katolicy rozpoczęli kampanię modlitw o uwolnienie zatrzymanych.

Wśród nich są obecny administrator tej podziemnej diecezji – ks. Giovanni Battista Wang Ruohan, jej biskup emerytowany Casimiro Wang Milu oraz wielu innych kapłanów i kilkudziesięciu działaczy świeckich. Biskup i dwaj inni księża nazwiskiem Wang są braćmi.

Podziemna diecezja Tianshui, tzn. będąca częścią Kościoła, nie uznawanego przez władze, a utrzymującego więź z papieżem, pozostawała dotychczas w poprawnych stosunkach z miejscową policją i władzami miasta. Obie wspólnoty katolickie – oficjalna, kontrolowana przez rząd i formalnie nie uznająca papieża za głowę Kościoła, oraz podziemna – liczą łącznie ponad 20 tys. wiernych, wśród których pracuje 27 księży, przy czym 15 z nich należy do struktur nie uznawanych przez władze.

W 2003 bp Wang Milu ustąpił ze stanowiska, a w rok później zmarł biskup „oficjalny” Agostino Zhao Jinglong. Diecezją oficjalną zarządza odtąd ks. Bosco Zhao Jianzhang, krewny zmarłego hierarchy. Wydaje się on również być kandydatem na nowego biskupa.

Według komentatorów, obecne aresztowania mają przekonać wspólnoty podziemne, liczące więcej księży niż oficjalne, do akceptowania kandydatów, proponowanych przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich (PSKCh), oraz nie dopuścić do tego, aby nowym biskupem został mianowany kapłan podziemny. Już w swoim programie ubiegłorocznym Zjednoczony Front Ludowy podkreślił pilną konieczność wybrania biskupa „przyjaznego”.

Samo Stowarzyszenie od kilku lat toczy ostrą walkę z Watykanem o możliwość mianowania biskupów odpowiadających reżymowi. W tym celu od listopada ub.r. konsekrowano w Chinach trzech biskupów bez zgody papieża.

Na początku sierpnia odzyskał wolność aresztowany w kwietniu ks. Chen Hailong – kapłan podziemny z diecezji Xuanhua (prowincja Hebei). W ciągu 4 miesięcy zatrzymania znęcano się nad nim i stosowano „pranie mózgu”, aby zmusić go do przystąpienia do PSKCh i wyrzeczenia się związków z papieżem.

Również na początku obecnego miesiąca wtrącono do więzienia czterech kapłanów diecezji Heze ze wschodniochińskiej prowincji Szantung. Jednym z nich jest ks. Wang Chengli – 48-letni duchowny, administrator tej jednostki kościelnej. Władze wywierają nań naciski, aby zerwał więzi z papieżem, a sam kapłan przetrzymywany był kilka dni bez jedzenia i picia.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL