O społecznej wrażliwości Leona XIV i jego augustiańskiej duchowości mówi o. Wiesław Dawidowski OSA.
Magdalena Dobrzyniak: Jeszcze przed konklawe marzył Ojciec o wyborze kard. Prevosta. Czy to znaczy, że nie było zaskoczenia?
o. Wiesław Dawidowski OSA: Do końca trzymałem kciuki, żeby to był on, kiedy więc usłyszałem kardynała protodiakona ogłaszającego „radość wielką” i wymieniającego dwa imiona: Robert Francis, wiedziałem już wszystko. Na konklawe był tylko jeden kardynał o takim podwójnym imieniu. Już nawet nie dosłuchałem do końca, bo po prostu oszaleliśmy z radości.
Nawet nie próbuję sobie wyobrazić jej rozmiarów, Leon XIV jest przecież pierwszym augustianinem na tronie papieskim w długiej historii zakonu…
Augustianie istnieją od 1254 roku. Zakon został powołany do życia jako unia zgromadzeń zakonów pustelniczych, eremickich, toskańskich, choć nie tylko, przez papieża Innocentego IV. Zostało nam wtedy powierzone zadanie głoszenia Ewangelii, spowiadania, życia wspólnotowego zgodnie z tradycją św. Augustyna oraz kultywowania teologii augustyńskiej. Takie są korzenie zakonu, którego członkiem jest Leon XIV – pierwszy papież w naszej historii. Co więcej, kard. Prevost był pierwszym od 130 lat augustianinem, który uczestniczył w konklawe. Przed nim był Włoch, kard. Marinelli. Radość więc podwójna! A może nawet poczwórna!
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Magdalena Dobrzyniak
Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).